SEVA Report – MŠ FlowerGarten

Autor: Mgr. Michal Zatloukal

Stavebnici SEVA jsme měli v mateřské škole FlowerGarten odjakživa. Čeští učitelé ještě pamatují, kolik času strávili hraním a stavěním si ze Sevy v době svého mládí a proto ví, že si děti mohou takto rozvíjet jemnou motoriku, fantazii, kreativitu, zručnost a při pohledu do návodu také schopnost vytvořit objekt podle předlohy. Před pár lety jsme zakoupili velké balení Seva 3 Jumbo složené z klasických modrých kostiček, bílých spojovacích křížů, černých kol, červených světel a žlutých a červených výplní. Jelikož hru s tímto typem stavebnice preferovali spíše chlapci, děvčatům jsme následně pořídili „Sevu pro dívky“ s fialovými kostičkami, bílými spojkami, speciálními ohnutými dílky a výplněmi jiných barev než u klasické Sevy (např. růžová, světle-modrá).


Po dobrých zkušenostech s touto stavebnicí jsme uvítali možnost vyzkoušet si testovací box naplněný tisíci kostičkami, spoji, výplněmi, koly, plastovými osami na kola a dalšími dílky v jiných než klasických barvách. Nově jsme se setkali s hnědou, zelenou, šedou nebo oranžovou barvou. Nechali jsme děti tvořit podle jejich vlastní fantazie a pozorovali, jakých barev a dílků si všímají, jak je používají a co vytváří.

Pro manipulaci se stavebnicí je určující, má-li dítě již nějaké předchozí zkušenosti se Sevou a jak je manuálně zručné. Výsledná podoba jednotlivých konstrukcí je pak výrazně rozdílná. Objevily se děti se zhoršenou jemnou motorikou, jež se se stavebnici setkaly poprvé. V tomto případě nebyly některé ani schopny zasunout spojovací kříž do dílku, natož postavit stabilní 3D objekt. Valná většina byla schopna stavět jednodušší stavby a objekty typu kostka, židlička, stůl, člun anebo pospojovat větší množství krychlí dohromady, aby vznikl dům. Přitom děti používaly výplně, ne všechny je však byly schopné dotlačit mezi dílky do drážek tak, aby seděly a nevypadávaly.

Kola byla používána výjimečně a to i po předchozím poučení, jak používat bílé plastové osy. Občas byla využita jako dekorace nebo doplněk, např. u lodi nebo jeřábu. Ohnuté dílky zpravidla doplňovaly objekty postavené většinou z rovných kostiček. Zkušenější děti (převážně chlapci) pak byly schopny postavit větší a složitější stavby (domy, věže, „Eiffelovka“- účinné využití ohnutých kostiček), stavební jeřáby a dopravní prostředky (auta, lodě, vesmírné koráby). V několika případech jsme dali stavebnici k dispozici školním dětem, které byly schopny vytvářet neuvěřitelně složitá a vypracovaná díla (např. kosmická loď, jestřáb) za použití celé škály dílků, jež měly k dispozici.

Obecně lze říci, že chlapci konstruovali dopravní prostředky, roboty, budovy a neidentifikovatelné objekty, děvčata skládala spíše nábytek, dvoudimenzionální obrazce a krychle. Pro naše vzdělávací účely jsme stavebnici využili pro konstrukci čísel a písmen a hodláme v tomto pokračovat. Co se týče výběru barev, nelze říci, že by děti výrazně preferovaly nějakou z nich. Jejich výtvory byly v podstatě barevné, při konstrukci se soustředily spíše na podobu kostiček a dalších dílků než na jejich barvy. Mezi nejvíce používané barvy kostiček patřily modrá, zelená a oranžová, nejméně používaná je hnědá. U výplní je u dívek preference jasná, převažovaly růžová a červená, chlapci nejvíce používali žlutou, tmavě zelenou, červenou a černou.

Stavebnice SEVA zůstává i nadále jednou z nejoblíbenějších stavebnic v naší mateřské škole, ke které se děti rády vrací a jsou schopny strávit dlouhé chvíle tvořením různých objektů. Kladně lze hodnotit možnost využití Sevy při vzdělávacích činnostech jako demonstračního prostředku či aktivitách vyžadujících propojení hlavy a ruky.

8.11.2017

Klíčová slova: seva, report, hra, prakticke, zkusenosti, motorika


Zpět