Novinky, aktuální dění

Na stránce „Novinky, aktuální dění“ pro Vás shromažďujeme informace obecnějšího rázu, které by se Vám možná mohly hodit. Konkrétní akce – ať už pořádané Mensou ČR, jednotlivými herními kluby, kluby nadaných dětí apod. – však nenajdete zde, nýbrž v Kalendáři.

Aktivity Dětské Mensy v roce 2017

16.12.2017 Dana Havlová, Tomáš Blumenstein, Petr Mazal, Lenka Šnajdrová | Další informace...

Stručné shrnutí aktivit Dětské Mensy v roce 2017.


Web deti.mensa.cz slaví páté „narozeniny“

15.12.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V listopadu 2017 tomu bylo již pět let, co byl spuštěn web deti.mensa.cz a doplnil tak pestrou paletu on-line aktivit Mensy ČR. Již od samého začátku bylo naším záměrem informovat všechny, kdo se ve svém každodenním životě potýkají s problematikou nadaných dětí, o všem možném, co s nadanými dětmi prakticky souvisí. Nikdy jsme si nekladli za cíl informovat o nejnovějším výzkumu či teoretických poznatcích – tomu se věnují desítky odborníků na pedagogických fakultách v celé ČR. Místo toho jsme chtěli poskytnout vodítko rodičům a učitelům, kteří jsou fenoménu „nadané dítě“ vystaveni dnes a denně, aniž by o to často sami stáli. Čeho jsme tedy od listopadu 2012 dosáhli?


Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy

10.12.2017 Marcela Fatrová | Další informace...

V loňském a letošním roce se škola pozitivně prezentovala na řadě akcí, z nichž některé sama pořádala.


Logická olympiáda – jubilejní desátý ročník za námi

8.12.2017 Zuzana Poláková, Petr Mazal | Další informace...

I letos proběhla celosvětově největší mensovní akce – Logická olympiáda pořádaná Mensou ČR. V jubilejním desátém ročníku se do ní zaregistrovalo opět více než 60 000 soutěžících dětí a 4 000 učitelů z více než 3 000 škol.


Výběr fotografií z finále Logické olympiády 2017

6.12.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Přinášíme Vám výběr fotografií z finále Logické olympiády 2017.


Logická olympiáda 2017 v médiích

1.12.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Odkazy na příspěvky týkající se Logické olympiády 2017 v českých médiích.


Rozhovor s vítězi Logické olympiády 2017

1.12.2017 Jana Unruhová | Další informace...

Po vyhlášení vítězů a rozdělení odměn za vítězství v soutěži následovalo fotografování a neformální zpovídání vítězů soutěže o pocitech ze získání prvního místa.


Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2017

13.11.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

V pátek 3. listopadu 2017 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo více než 2000 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.


Krajské kolo Logické olympiády 2017 v Brně

10.11.2017 Tereza Bohatá | Další informace...

Budíček 5:40. Vstávání do práce? Ne, dnes mám z práce volno, abych se mohla podílet na organizaci krajského kola Logické olympiády. Naštěstí je nás v tom zapojených více, a tak se proberu, přemístím se na místo srazu, kterým je přednášková místnost na Masarykově univerzitě, a v 7:00 se už zdravím se zbytkem týmu.


Krajské kolo Logické olympiády 2017 v Karlových Varech

9.11.2017 Petr Čavojský | Další informace...

Semifinále Logické olympiády, pořádané místní skupinou Mensy ČR, se konalo v prostorách zastupitelského sálu Krajského úřadu Karlovarského kraje.


Krajské kolo Logické olympiády 2017 ve Středočeském kraji

8.11.2017 Petr Štěpán | Další informace...

Dne 3. 11. 2017 se ve škole Open Gate v Babicích uskutečnilo krajské kolo již 10. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 150 regionálně nejúspěšnějších řešitelů, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 5 532 soutěžících z celého Středočeského kraje.


Krajské kolo Logické olympiády 2017 v Hradci Králové

7.11.2017 Marta Kubánková | Další informace...

Na tradičním místě – na krajském úřadě jsme se sešli už v sedm ráno a kuriózní na tom bylo to, že jsme každý zaparkovali v jiném patře podzemních garáží, takže hromadný odvoz materiálu na jednom vozíku místními výtahy ze tří aut byla celkem bojovka.


Krajské kolo Logické olympiády 2017 v Českých Budějovicích

6.11.2017 Lucie Malechová | Další informace...

Jubilejní 10. ročník Logické olympiády proběhl v pátek 3. 11. 2017 v Kruhovém sále zastupitelstva Jihočeského kraje. Po počátečním zdržení kvůli dopravní situaci se soutěž rozběhla na plné obrátky. V letošním roce se do krajského kola dostalo více „přespolních“, než tomu bývalo v minulých ročnících, což myslím ukazuje na zvyšující se zájem a kvalitu soutěže.


Rozhovor: Monika Stehlíková

15.10.2017 Veronika Flídrová | Další informace...

Nepochopení okolím, osamělí, pochybující o sobě – a přitom jsou to chytří lidé. Myslí jinak, proto dochází ke spoustě nedorozumění a často i k problémům ve vztazích. Neumí nepřemýšlet, neumí nevnímat, neumí odpočívat. A přitom stačí tak „málo“ – pochopit sami sebe. A právě pro ně je určena kniha Život s vysokou inteligencí: Průvodce pro nadané dospělé a nadané děti, jejíž autorkou je Monika Stehlíková.


Pracovní listy od autorského týmu z olomoucké FZŠ Hálkova nyní zveřejněny na webu Dětské Mensy

19.8.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Sháníte pracovní listy pro své nadané žáky? Pak Vás možná zaujme sada pracovních listů z FZŠ Hálkova, Olomouc, kterou jsme s laskavým svolením autorského týmu zveřejnili na našem webu.


Nadané dítě ve škole: Náměty do výuky pro celou třídu

15.8.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Letos na v létě vyšla v nakladatelství Portál kniha „Nadané dítě ve škole“ s podtitulem „Náměty do výuky pro celou třídu“. Její autorkou je Jana Cihelková, která řadu let pracovala jako učitelka a zabývala se mj. výukou nadaných dětí. „Co je nadání? Jak poznat nadané dítě? Je nadání výhoda, nebo spíše handicap? Co nadané děti ve výuce potřebují a jak jim to poskytnout?“ Kniha odpovídá na tyto otázky stručně, přehledně se zaměřením na praxi. Nabízí učitelům návod, jak nadané dítě rozpoznat, protože to nemusí být vždy úplně jednoduché, a jak s ním ve výuce pracovat.


Tipy na granty a stipendia na webu Dětské Mensy

30.7.2017 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Nově jsme přepracovali a doplnili stránku „Granty, stipendia“, která je již delší dobu součástí rozsáhlé sekce „Tipy pro Vás“.


Kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky?

11.4.2017 Lenka Šnajdrová, Magdalena Čavojská | Další informace...

Často se setkáváme s dotazy učitelů, kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky. Shromáždili jsme pro Vás několik tipů.


Dar pro lepší budoucnost nadaných dětí

9.2.2017 Tomáš Blumenstein, Martin Sedláček | Další informace...

Firma Verder je globální rodinná společnost s původem a centrálou v Nizozemsku a věnuje se výrobě čerpadel a laboratorních zařízení. Její zaměstnanci se již několikátým rokem rozhodli vzdát se svých vánočních firemních bonusů a takto získané prostředky věnovat na prospěšné aktivity v oblasti rozvoje nadaných dětí.


» Archiv