Předškolka Leonka, Praha

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Kutnohorská 10/55
Praha 10
109 00


Kontakt

+420 774 637 257

http://skolka.leonardos.cz


Soukromá předškolka Leonka se otevřela dětem na podzim roku 2014, aby nabídla alternativu rodičům, kterým se nepodařilo své děti umístit do místní státní mateřské školky. Předškolku mohou navštěvovat děti od 3 let, a to v maximální kapacitě 10 dětí.

Školní vzdělávací program je postaven zejména na prožitkové pedagogice. Velká část programu probíhá venku, jelikož se domníváme, že právě tento pobyt je pro děti velmi inspirující a podnětný. Klademe důraz na pozorování změn v přírodě a tradice.

Každé dopoledne je vyhrazeno jedné řízené činnosti: hudebně-pohybové, keramické, výtvarné, pečení, vaření, 1x týdně celo-dopolední výlet do okolí. S dětmi chodíme ven každý den minimálně na 2h, a to za každého počasí. Mezi pravidelné aktivity patří i návštěva bibliobusu, který do naší městské části jezdí jednou za 14dní. Děti si půjčují knihy i domů.

V rámci celo-dopoledních výletů s dětmi cestujeme prostředky hromadné dopravy (vlakem, autobusem, metrem a tramvají) a děti mají možnost se učit orientaci v novém prostředí. Poznáváme nejen blízké okolí, ale chodíme i na výstavy (Motýli Fata Morgana, Petr Nikl v Malostranské besedě) a do divadel (Kampa, Minor). Každá cesta je příležitostí nejen zkoumat značky aut a zamýšlet se nad významem dopravních značek, ale i výborným pohybově-orientačním cvičením, při kterém děti překonávají těžkosti terénu a učí se rovnováze.

Často zařazujeme i cílené činnosti jako je chůze po slacklině, hry s balónem, podlézání, každodenní pozdrav slunci a další jógové sestavy. Jednou za 14dni jsme s dětmi chodily skákat na trampolíny pod vedením lektora. Je to výborná průprava na udržení rovnováhy, koncentrace a orientace.

Spolupracujeme s lektorkami Muzea Říčany, které děti seznamovaly s tradičními řemesly a badatelsky orientovanou výukou v zahradě.

Jednou z dalších priorit je úzká spolupráce s rodiči a vytváření přátelské atmosféry. Pravidelně se setkáváme v rámci slavností jako je Svatý Martin, Advent, Masopust, Morana apod.

Během roku jsme uspořádali několik setkání na různá témata:

  • Čtenářská dílna dle metodiky Kritického myšlení (práce s knihou od Hervé Tullet – Barvy)
  • Hrajeme si s lišákem Maxem (odpoledne s deskovými hra a vlastnoručně vyrobenými pexesy)
  • Noc s Andersenem na téma Karel IV., jehož součástí byla návštěva výstavy Karel IV. v Galerii umění pro děti a nocování v předškolce a seznámení s Dánskem
  • Oslava Nového čínského roku a seznámení s Čínou
  • Oslava svátku svatého Patrika a seznámení s Irskem

Každodenní oblíbenou aktivitou dětí je „malování“ vlajky dle svého výběru a její nalepení na kartonovou destičku. Tyto destičky využíváme při dalších aktivitách:

  • Mistrovství světa v hokeji: podle rozřazovací tabulky a výsledků zápasů děti postupně třídily jednotlivá mužstva (státy): vyhrál, prohrál, postupuje, kdo s kým hraje
  • Národy světa (časopis Nedělníček, Blesk): destičky s vlajkami jsme rozprostřeli po koberci, děti si vybraly postavičku z konkrétního státu (vystřiženo z Nedělníčku a zalaminováno), naložily tuto postavičku na dopravní prostředek (auto, vlak) a odjely s ním do „státu“, kam patří
  • Vlajky podle barev: třídíme destičky podle barev

K dispozici děti dále mají:

Velmi oblíbenou činností děti je vytváření vlastních tematických pexes (vystřihávají obrázky, lepí, hrají):

  • Motýli (v reakci na Výstavu Fata Morgana, vlastní odchod motýlů díky Motýli sadě)
  • Čínské znaky (v reakci na oslavu Nového Čínského roku, přiřazování symbolu a obrázku)
Ing. Mgr. Kateřina Holubová
vedoucí pedagog Předškolky Leonky
V Praze, 8. 8. 2017

» Archiv