Novinky, aktuální dění

Na stránce „Novinky, aktuální dění“ pro Vás shromažďujeme informace obecnějšího rázu, které by se Vám možná mohly hodit. Konkrétní akce – ať už pořádané Mensou Česko, jednotlivými herními kluby, kluby nadaných dětí apod. – však nenajdete zde, nýbrž v Kalendáři

Ohlasy na konferenci Vzdělání pro budoucnost – březen 2025

11. 4. 2025

V sobotu 29. března a v neděli 30. března 2025 proběhla v Praze konference Vzdělání pro budoucnost. Přečtěte si ohlasy účastníků na tuto akci.

Číst více

Nejste na to sami. EDUin spolu s Nadací RSJ radí rodičům nadaných dětí, na koho se mohou obrátit

27. 3. 2025 | EDUin

V českých školách pamatujeme na nadané děti jen okrajově. Jedním z důvodů je nedostatečná schopnost tyto žáky objevit a naplnit jejich specifické potřeby. Dané děti jsou navíc často označovány za problémové, jelikož ve vyučování vyrušují – potřebují totiž odlišný přístup. EDUin ve spolupráci s Nadací RSJ radí, na koho se v takovém případě obrátit.

Číst více

Proč v našich školách nevidíme nadané žáky?

25. 2. 2025 | Kateřina Lánská

Analýza vznikla jako součást Auditu vzdělávací politiky ČR za rok 2024.

 

Číst více

Badatelská inspirace XI: Hra světla a tmy

23. 2. 2025 | Kateřina Vágnerová

Světlo a stín patří neodmyslitelně k sobě, známe je důvěrně ze svých životů. Můžete je využít k neobvyklému badatelství, které bude rozvíjet tvořivost i logické myšlení. Toto badatelství jsme v klubu vyzkoušeli v soutěži Pohár vědy a přinášíme vám tipy na zajímavé úkoly.

 

 

Číst více

Hravě ke zdravým očím - metoda NTC v akci!

17. 2. 2025 | Jitka Adamová

Druhé motivační video, které představuje NPI, se zaměřuje na principy metody NTC Learning. Ty ve své praxi používá Mateřská škola ve Štěnovicích. NTC vzdělávání v sobě zahrnuje fyzická cvičení i mentální aktivity, které přispívají k tomu, aby děti rozvíjely svoji mentální kapacitu a v maximální míře dosáhly svého biologického potenciálu. Nedílnou součástí motorických cvičení je i mimo jiné správný rozvoj akomodace oční čočky.

 

 

Číst více

Mnohočetné inteligence ve školce - podívejte se, jak na to!

17. 2. 2025 | Jitka Adamová

NPI představuje první motivační video pro práci s nadanými dětmi v mateřské škole podle Gardnerovy teorie mnohočetných inteligencí. Koncept mnohočetné inteligence využívá ve své pedagogické praxi mateřská škola ve Štěnovicích. Video zachycuje ukázku realizace některých činností v této veřejné mateřské škole.

 

 

Číst více

Nadané děti a umělá inteligence

17. 12. 2024 | Ivany Böhmová

Pokud Vás zajímají technologie a efektivní využívání umělé inteligence ve výuce, podívejte se na inspirativní video Ivany Böhmové. Dozvíte se, jak umělá inteligence mění pohled na vzdělávání nadaných dětí. Prezentace byla rovněž představena na VI. Setkání národních skupin garantů NPI ČR pečujících o nadání na pražské Pedagogické fakultě v září. 

 

 

Číst více

Nástroje k diagnostice, identifikaci a nominaci nadaných žáků a žákyň

11. 10. 2024 | Jitka Adamová, Tomáš Blumenstein, Veronika Brémová, Zdeňka Chocholoušková, Ivana Lichtenberková, Tereza Martínková, Šárka Portešová, Jana Štenglová

Jaké identifikační a diagnostické nástroje nadání jsou používané mimo školská poradenská zařízení (a soukromé psychologické praxe)? Níže se dozvíte, jaká je jejich dostupnost, cena, kdo je může použít a řada dalších zajímavých informací. Tato data jsou výstupem z první Platformy podpory nadání MŠMT a NPI ČR. Uvedené informace jsou doplněny o konkrétní vyjádření ředitelek MŠ, ZŠ a gymnázia, které jsou členkami platformy.

 

 

Číst více

Projekty a soutěže pro zvídavé školáky i studenty

12. 9. 2024 | Kateřina Vágnerová

Přinášíme odkaz na příspěvek uveřejněný v mensovním řasopisu o projektech a soutěžích pro zvídavé školáky i studenty od Kateřiny Vágnerové.

Číst více

Tipy na poznávací výlety

20. 5. 2024 | Jarka Marčeková

Jaro je v plném proudu, léto se nám blíží a mnoho rodičů hledá tipy, jak zabavit své malé zvědavce. V tomto článku najdete několik tipů na zajímavá místa po celé republice, které můžete navštívit s celou rodinou, ale třeba i s třídou v rámci školního výletu. Doufám, že vás některé tipy zaujmou a že se vám pak výlet vydaří!

Číst více

Dá se poznat dvojí výjimečnost a jsou poruchy učení u dítěte trvalé?

3. 5. 2024 | Jarka Marčeková

Když si někteří rodiče představí nadané žáky, vybaví se jim dítě, které září ve všech oblastech života - od kterého lze očekávat, že bude mít ve škole samé jedničky, spoustu kamarádů a bude hvězdou ve sportu. Problém je, že tato představa není pravdivá. Ano, některé děti a dospělí vědí všechno a mají všechno, ale to je spíše výjimka než pravidlo. Pokud jde o studijní schopnosti, většina dětí, dokonce i těch velmi bystrých nebo hodně úspěšných, má soubor silných a slabých stránek. Všichni je máme.

Číst více

Inteligence a osobnost

31. 3. 2024 | Jarka Marčeková

Někdy ve společnosti převládá názor, že nadaní jsou tak trochu zvláštní. Že to jsou podivíni, kteří celý den sedí s knížkou v ruce, jsou asociální, depresivní, nemají moc přátel a mezi koníčky patří maximálně tak šachy nebo hraní složitých deskových her a šifrovaček. Je to ale skutečně tak? Souvisí výška IQ s osobností?

Číst více

Mnohočetné inteligence ve školce - podívejte se, jak na to!

17. 2. 2024

NPI představuje první motivační video pro práci s nadanými dětmi v mateřské škole podle Gardnerovy teorie mnohočetných inteligencí. Koncept mnohočetné inteligence využívá ve své pedagogické praxi mateřská škola ve Štěnovicích. Video zachycuje ukázku realizace některých činností v této veřejné mateřské škole.

 

Číst více

Počítačové hry, které vytvoří profil nadání – to je projekt Invenio

15. 2. 2024 | Jarka Marčeková

Vzdělání je jedním ze základních pilířů úspěšného a spokojeného života. V ideálním světě by pak měla každá škola jít vstříc nadaným dětem a vypracovat pro ně individuální vzdělávací plán (IVP). Samozřejmě že realita někdy neodpovídá ideálnímu světu, ale stále více a více škol se o nadané žáky zajímá a snaží se s nimi individuálně pracovat. Aby ale vůbec škola, respektive učitel věděl, že má ve třídě nadaného žáka, je potřeba, aby dítě prošlo oficiální diagnostikou. Nyní je možné jako diagnostiku využít i speciální počítačové hry vyvinuté odborníky z Masarykovy univerzity.

Číst více

Výstava Megabrouci v Brně

1. 1. 2024 | Jarka Marčeková

Jeden z modelů na výstavě Megabrouci

Věděli jste, že moucha dokáže vzlétnout pozadu? Nebo že komár má 6 různých specializovaných „jehliček“ ve svém bodci, z nichž každá má svůj úkol, když nás komár bodne? To vše a mnohem víc se dozvíte na výstavě Megabrouci na brněnském výstavišti.

Číst více

Tipy na deskovky pro děti - Vánoce 2023

11. 12. 2023 | Jarka Marčeková

Vánoce se nezadržitelně blíží a pokud ještě stále hledáte tip pro pěkný dárek pod stromeček pro vaše děti, tak vás třeba zaujme nějaká z následujícíh her. A i v případě, že na tento článek narazíte v jiný než předvánoční čas, věřím, že se vám tyto tipy budou hodit.

rodina hraje deskovou hru

Číst více

Výzkumné šetření: vzdělávání žáků s dvojí výjimečností z pohledu pedagogických pracovníků

19. 10. 2023 | Lenka Šnajdrová

PhDr. Mgr. Petra Dvořáčková, asistentka na Katedře speciální a inkluzivní pedagogiky Masarykovy univerzity, nás oslovila s prosbou o sdílení nabídky výzkumu o nadaných dětech.

Číst více

Tematický webinář k dobré praxi ZŠ v Klatovech – inovativní systém podpory nadaných žáků

28. 7. 2023 | Autorský tým NPI ČR

Podpora nadání ve školách se jeví mnoha učitelům jako nedosažitelný cíl a profesní výzva. Jak nadané žáky efektivně vzdělávat a rozvíjet? Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF představuje další webinář z cyklu zaměřeného na práci s heterogenní třídou, který představí systém podpory nadaných žáků na 2. stupni V ZŠ Klatovy, Čapkova ulice. Diskuse odborníků i zkušených pedagogů je doplněna o videoukázky z „barevných vyučovacích hodin“ a rozhovory s pedagogy a žáky v této škole.

 

 

Číst více

Přetestování zdarma pro členy Dětské Mensy

7. 11. 2022 | Zuzana Poláková

Rádi bychom Vás informovali o možnosti, kterou mají členové Dětské Mensy, a to mezi 14. a 16. narozeninami ZDARMA absolvovat mensovní vstupní IQ test pro dospělé. Úspěšným složením tohoto testu je podmíněn přestup do „dospělé“ Mensy. Připomínáme, že Dětská Mensa je určena pro děti ve věku od 5 do 16 let a dovršením tohoto věku tedy Vaše členství zanikne.

Číst více

pIšQworky 2022

12. 10. 2022

Kraluj křížkům, ovládej kolečka… Ano, přesně tak. Už je tu znovu září a k němu neodmyslitelně patří soutěž pIšQworky. pIšQworky jsou podzimní týmová soutěž pro všechny studenty středních škol a žáky druhého stupně základních škol v oblíbené strategické hře piškvorky.

Číst více

Aktivity Talnetu

5. 10. 2022 | Jakub Sochor

Talnet se dlouhodobě – v různých podobách již od roku 2003 – zabývá podporou nadání a nadaných v celé České republice. V minulosti Talnet fungoval pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, později pod institucemi Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, z nichž poslední byl Národní pedagogický institut České republiky. S akademickým rokem 2021/2022 je Talnet z organizačních důvodů plně provozován zapsaným spolkem Talnet a funguje nezávisle, především na základě dobrovolnosti. Od jara 2022 je Talnet členem České rady dětí a mládeže.

Číst více

Zlatý oříšek 2022

3. 10. 2022 | Eva Spáčilová

Milí učitelé, trenéři a vedoucí zájmových aktivit, vážení rodiče,

máte ve škole, v oddíle, kroužku či doma úspěšné nadané dítě ve věku 6 až 14 let? Přihlaste ho do soutěže Zlatý oříšek a držte mu palce při novoročním finále v České televizi. Navíc tak dále významně přispějete jeho dalšímu rozvoji, a to díky novým příležitostem a podpoře, kterou tato soutěž i Nadační fond Zlatý oříšek nadaným dětem nabízí.

Číst více

Bádání s nadšením: inspirace z klatovského LogIQ klubu nadaných dětí

1. 10. 2022 | Kateřina Vágnerová

Představení 3 nejpovedenějších badatelských aktivit pro zvídavé prvostupňové děti z letošní činnosti LogIQ klubu nadaných dětí v Klatovech. Tyto aktivity byly součástí zapojení našeho klubu do letošního ročníku soutěže Pohár vědy.

Číst více

Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy

19. 9. 2022 | Marcela Fatrová, zástupkyně ředitelky

Jako každý rok jsme 1. září zahájili nový školní rok. Tentokrát konečně bez jakýchkoli omezení souvisejících s covidem-19. V 8:30 přivítali třídní učitelé naše stávající studenty, o hodinu později třídní učitelka, vedení školy a vyučující přivítali naše nové primány a jejich rodiče.

Číst více

Příměstský tábor pro nadané děti v Českých Budějovicích

10. 9. 2022 | Marta Frydrychová, hlavní vedoucí

Červenec v Českých Budějovicích patřil i v letošním roce již tradičnímu příměstskému táboru pro nadané děti. Letos jsme pro děti ve věku od 6 do 13 let uspořádali opět dva týdny, první tematicky zaměřený na šachy, druhý jsme věnovali angličtině.

Číst více

Mensa pobytové tábory pro nadané děti v Dolní Suché

1. 9. 2022 | Lucie Měchurová, hlavní vedoucí

V letošním roce jsme opět zavítali na naši oblíbenou chalupu v Dolní Suché poblíž Liberce, kde jsme zorganizovali dva týdny pobytových táborů pro nadané děti. V prvním termínu se sešly děti ve věku osm až dvanáct let, druhý termín byl opět určen našim teenagerům ve věku třináct až šestnáct let.

Číst více

Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy

1. 6. 2022 | Marcela Fatrová

Opět si vám dovolujeme přinést report o tom, co zajímavého se děje v naší škole.

Číst více

Velká změna pro českou maturitu, AP zkoušky jí přinesou mezinárodní rozměr

30. 5. 2022 | Centrum pro talentovanou mládež

MŠMT vyhlásilo pokusné ověřování uznávání mezinárodních Advanced Placement (AP) zkoušek v profilové části maturity. AP zkoušky jsou celosvětově uznávané oborové zkoušky, které v angličtině skládá každoročně pět milionů středoškoláků na celém světě. Českým středoškolákům se tak s podporou MŠMT otevírá unikátní příležitost získat známku z oborové zkoušky s mezinárodní platností.

Číst více

Rozhovor s Markétou Valtrovou: kluby nadaných dětí rozvíjí intelektuální schopnosti

22. 5. 2022 | Drahomír Streit

V letošním roce vstoupil v Opavě do druhé dekády svojí existence Klub nadaných dětí. Iniciátorem projektu je Mensa ČR, která sdružuje nadané děti do klubů po celé republice. Opavský klub má základnu na ZŠ Englišova a jednou z jeho vedoucích je Markéta Valtrová.

Číst více

Budějčáci mají vítěze Logické olympiády 2021

3. 5. 2022

Jihočeské nadané děti se scházejí pravidelně, aktivity pro ně jsou připraveny téměř každý týden. Poslední dubnový pátek jsme pojali slavnostně, jeden z nás, Peťa Beran, totiž tento týden vyhrál finále Logické olympiády kategorie A a tento mimořádný úspěch si zasloužil pořádnou oslavu.

Číst více

Stipendia na studium v zahraničí od nadace The Kellner Family Foundation

3. 2. 2022 | Lenka Šnajdrová

Nadace The Kellner Family Foundation zahájila přijímání žádostí o stipendia pro studium v zahraničí. Výběrové řízení je určeno studentům posledního ročníku střední školy, tedy letošním maturantům. Žádosti jsou přijímány do konce března.

Číst více

Druhý ročník grantového programu „Společně za sny“

18. 10. 2021 | Blanka Smékalová (Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.)

Firma Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. letos v říjnu spustila 2. ročník grantového programu „Společně za sny“. Cílem tohoto programu je podpořit talentované studenty a skupiny studentů z Moravskoslezského kraje ve věku 12–21 let.

Číst více

Liberecký kraj podporuje učitelky a učitele základních škol a rodiče, kteří rozvíjejí nadané či mimořádně nadané žáky

9. 10. 2021 | Mgr. Filip Trdla (tiskový mluvčí Libereckého kraje a krajského úřadu)

Liberecký kraj podporuje učitelky a učitele základních škol a rodiče, kteří rozvíjejí nadané či mimořádně nadané žáky i prostřednictvím aktivit projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II (NAKAP LK II) pokračuje od prosince loňského roku do listopadu 2023. Tento projekt je financován pomocí evropských fondů.

Číst více

Centrum pro talentovanou mládež (CTM) nabízí on-line studium v angličtině

7. 10. 2021

Do 22. října mají motivovaní studenti možnost přihlásit se k online studiu u Centra pro talentovanou mládež (CTM) v rámci Late Fall semestru. CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších. CTM Online je vhodný pro studenty od 11 let po maturitu.

Číst více

Zlatý oříšek 2021

9. 9. 2021 | Simona Šedá

Máte doma, ve třídě, v oddíle či zájmovém kroužku úspěšné talentované dítě ve věku 6–14 let? Neváhejte a přihlaste ho do soutěže Zlatý oříšek!

Číst více

Doporučení rodičům pro rozvoj nadaných předškolních dětí

26. 7. 2021 | Autorský tým APIV B

Nadané děti si žádají aktivnější rodiče. Jaké důsledky má autoritativní, demokratická a liberální výchova na jejich nadání? Máme pro vás sadu praktických doporučení, jak o nadání předškoláků pečovat.

 

 

Číst více

Centrum pro talentovanou mládež (CTM): online studium se stipendiem z MŠMT

18. 5. 2021

Centrum pro talentovanou mládež (CTM) otevírá registrace k online studiu na příští rok. CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších.

Číst více

České nadané děti v zahraničí

15. 4. 2021 | Šárka Velhartická (srovnávací lingvistka specializující se na bilingvismus a multilingvní výchovu)

V posledních letech neustále přibývá českých dětí, které vyrůstají s rodiči v zahraničí, a dětí z jazykově smíšených manželství. Naše hranice se ve srovnání s druhou polovinou 20. století otevřely, stále více rodin využívá pracovních nabídek v cizině a několikaletý pobyt celé rodiny v zahraničí dnes nebývá výjimkou. Oproti dřívějším pedagogickým směrům, které tvrdily, že bi- a multilingvní výchova psychickému a intelektovému vývoji dítěte škodí, současné studie dokazují, že má-li dítě stabilní rodinné prostředí a je-li mu věnována dostatečná pozornost v jazykovém vývoji, je pro něj bilingvismus naopak velkou výhodou.

Číst více

Za hmyzem do terénu! + Migranti v našem městě (distanční exkurze Talnetu, jaro 2021)

26. 3. 2021 | Ing. Mgr. Vojtěch Tutr

Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pochází vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy? Chcete si zalétat s dronem? Dovedete zůstat v létě cool? Program Talnet připravil T-exkurze pro nadané žáky a žáky se zájmem o problematiku dvě T-exkurze, které se vzhledem k opatřením uskuteční distančně.

Číst více

Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úkoly

25. 2. 2021 | Tereza Bohatá

Pokud znáte některou z knížek slavného matematika Raymonda Smullyana, tato knížka pro Vás bude krásným doplněním. Pokud autora neznáte a rádi byste nakoukli do světa matematických hříček, logických hádanek a rébusů, může Vám být právě tato kniha skvělým pomocníkem.

Číst více

Harry Potter: Mad Head Show – trochu jiný online kvíz

14. 2. 2021 | Tomáš Nováček

Chybí vám společenské hry? Jste soutěživí a v době lockdownu si nemůžete svou touhu po vítězství uspokojit? A máte rádi filmové série jako jsou Harry Potter, Star Wars nebo Saw? Vyzkoušejte týmový online kvíz od firmy Endorfin!

Číst více

Mensantrop – ve prospěch lidstva: Michaela Drahoňovská

17. 1. 2021 | Honza Koudelka

Mensantrop je mensan, který naplňuje hlavní poslání Mensy, využití inteligence ve prospěch celého lidstva, tím, že dělá něco prospěšného pro všechny, na co by člověk s nižším IQ nestačil. Pokud něco takového chcete dělat, ale nemáte nápad, co by to mělo být, tato rubrika by vám měla dodat inspiraci představením těch, kdo nějakou takovou aktivitu realizovali.

Číst více

Střevní bakterie jako rybičky v akváriu – pro radost a pohodu

17. 1. 2021 | Kristýna Mothejzíková

Naše střevní mikrobiota má prokázaný vliv na stav naší imunity, na metabolické pochody, na kvalitu naší nálady i na úroveň zánětu v našem těle. Tento výčet není úplný, ale má ilustrovat, jak důležité je věnovat našim pomocníkům ve střevech dostatečnou pozornost. A k tomu, aby se o své prospěšné bakterie naučily starat, bychom měli vést i děti.

Číst více

Centrum pro talentovanou mládež (CTM): objevitelské programy online pokračují

5. 1. 2021

Centrum pro taletovanou mládež (CTM) děkuje všem rodičům i dětem za přízeň v minulém roce a ohlasy na Objevitelský program. I v novém roce bude v tomto programu pokračovat a připravovat pro zájemce další témata. Vybírat a kombinovat můžete témata pro úterý, středy a čtvrtky. Organizátoři věří, že online lekce budou děti bavit!

Číst více

100 mozkocvičných hádanek

14. 11. 2020 | Tereza Bohatá

„U dobrých úloh a hádanek, které vyžadují neotřelý nápad, je řešením něčím podobným jako pointa pro vtip.“ Touto myšlenkou získává autor čtenářovu pozornost hned v úvodu. Neslibuje hádanky nijak zvláště náročné, k jejich vyřešení čtenáři postačí první stupeň základní školy. Oproti většině podobně zaměřeným knihám se věnuje i slovním hříčkám a hádankám.

Číst více

Výzkum školního sebepojetí u nadaných dětí ve speciálních a běžných třídách

23. 10. 2020 | Lenka Šnajdrová

Michaela Režná, studentka 3. ročníku oboru Psychologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a bývalá žákyně třídy pro mimořádně nadané, nás oslovila s prosbou o sdílení nabídky výzkumu o nadaných dětech.

Číst více

Centrum pro talentovanou mládež (CTM) nabízí on-line studium v angličtině

10. 10. 2020

Do konce října 2020 se můžete zaregistrovat a začít studovat on-line – v angličtině – programy od Centra pro talentovanou mládež (CTM). CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který studenty baví. A to on-line a v angličtině s podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších.

Číst více

Tipy pro identifikaci nadaných předškoláků i školních žáků

1. 10. 2020 | Autorský tým APIV B

Jak poznat nadané děti předškolního věku nebo nadaného žáka? IQ test vám stačit nebude. Vezměte si na pomoc náš dotazník a tipy, jak nadání podpořit.

 

 

Číst více

Vedle nul je jednička velké číslo

24. 9. 2020 | Tereza Bohatá

Mít tuto knihu v době studií, počítání by mi šlo asi mnohem rychleji a bylo by pro mě zábavnější. To byla jedna z mých prvních myšlenek po otevření knihy s názvem Vedle nul je jednička velké číslo.

Číst více

NOMI – metoda k identifikaci nadaných dětí v mateřské škole

20. 9. 2020 | Autorský tým APIV B

 

Metoda NOMI vám, pedagogům, pomůže zábavnou formou s identifikací nadaných dětí v mateřské škole. Je to snadné – zadáte a vyhodnotíte 8 úkolů.

 

 

Číst více

Talnet otevírá nabídku T-kurzů a T-exkurzí

13. 9. 2020 | Ing. Mgr. Vojtěch Tutr

Pro zvídavé, nadané či jen pro žáky se zájmem o obor připravil program Talnet, který realizuje Národní pedagogický institut, novou nabídku T-kurzů, které proběhnou online od října do května školního roku 2020–2021.

Číst více

Kroužky Intellectus pro žáky ZŠ ve školním roce 2020/2021

12. 9. 2020 | Lenka Šnajdrová

Intellectus i v letošním školním roce pořádá kroužky pro žáky ZŠ. Lektoři Intellectusu si dávají za cíl pomáhat dětem, mládeži a dospělým učit se, co je baví, v čem vynikají a co jim může být v budoucím životě prospěšné. Snaží se rozvíjet talenty, zakládají si na propojování do praxe a logickém myšlení. Děti se tak stávají více a více samostatnými. Ve školách organizují odborné informatické, technické a praktické kroužky.

Číst více

Druhá recenze knížky „Heuréka“ od Heinricha Hemmeho

20. 8. 2020 | David Janoška

Malá kniha německého profesora strojírenství a mechatroniky se skoro stovkou neotřelých hádanek s ještě nečekanějším řešením. Ideální na zpestření cest hromadnou dopravou nebo na společné chvíle s dětmi všeho věku. Svou záludností potrápí mozky dětí i dospělých.

Číst více

Centrum pro talentovanou mládež: on-line aktivity během pandemie COVID-19

18. 4. 2020

Mensa ČR již delší dobu spolupracuje s Centrem pro talentovanou mládež (CTM). Pokud se vaše děti po více než měsíci vynuceného pobytu doma začínají nudit, můžete zkusit třeba vzdělávací on-line aktivity. Co by vám lidé z CTM v této nelehké době chtěli vzkázat? To se dočtete v tomto článku.

Číst více

Mobilní aplikace Khan Academy se dočkala češtiny

29. 2. 2020

Interaktivní cvičení, vysvětlující videa, sledování pokroku a okamžitou zpětnou vazbu nabízí Khan Academy zdarma, bez reklam a nyní i formou aplikace, která je od února 2020 v češtině.

Číst více

Bioskop: nabídka kurzů pro členy Dětské Mensy (2. stupeň ZŠ)

19. 2. 2020

Bioskop je vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity a pořádá mj. kurzy pro nadané děti. V druhém pololetí školního roku 2019/2020 nabízí čtyři kurzy určené žákům 2. stupně ZŠ, kteří jsou členy Mensy ČR. Začátek je vždy v 15:00, délka kurzu je 3 hodiny. Maximální počet účastníků je 12.

Důležité upozornění: Účastník musí být člen Mensy ČR, do přihlášky je nutné vyplnit členské číslo!

Číst více

Heuréka: Matematické hádanky s překvapivým řešením

4. 1. 2020 | Tereza Bohatá

Na první pohled malá knížečka, která se vejde do zadní kapsy kalhot. Po otevření sbírka zapeklitých matematických úloh, kde velkou část zabírá jejich řešení. A po chvilce listování je to nápaditá knížka, která i znalcům logických úloh ukáže, že v mnoha ohledech uvažují příliš stereotypně a mnohdy nepřijdou ani na velmi jednoduché elegantní řešení.

Číst více

Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2019

13. 11. 2019 | Lenka Šnajdrová

V pátek 1. listopadu 2019 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo více než 2000 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.

Číst více

Vítězové Logické olympiády 2009 po deseti letech

10. 11. 2019 | Jiřina Vlková

Před deseti lety se v jednacím sále poslanecké sněmovny poprvé uskutečnilo pod patronací poslance Petra Tluchoře finále Logické olympiády, jehož účastníci vzešli z krajských kol. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích – první stupeň základních škol a střední školy a moderoval ji kromě Tomáše Blumensteina i herec Marek Vašut. Reportáž Aleny Novotné si můžete přečíst v článku Finále Logické olympiády 2009 v Poslanecké sněmovně, bezprostřední dojmy vítězů pak v článku Rozhovor s vítězi Logické olympiády 2009. Kde jsou ale tito vítězové dnes?

Číst více

Bádání s nadšením

1. 10. 2019 | Kateřina Vágnerová (Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185), Jana Rožňová (Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou)

Plná verze konferenčního příspěvku na téma „badatelská činnost v Klubech nadaných dětí na prvním stupni ZŠ“, prezentovaného na konferenci Veletrh nápadů učitelů fyziky ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2019 v Hradci Králové.

Číst více

Jak poznat mimořádně nadané dítě?

13. 9. 2019 | Český rozhlas Plus

Mimořádně nadaní lidé, zejména vědci a umělci, budí zájem celé společnosti. Nadání samo o sobě ale nezaručuje předem člověku úspěch. Důležité jsou také podmínky, které pro rozvoj svých vloh jedinec má. Řada slavných osobností své nadání rozvíjela už od dětství. Jenže rozpoznat nadané dítě nemusí být jednoduché. V reportáži Českého rozhlasu Plus se tématu věnuje Martin Srb.

Číst více

Pestrá nabídka Talnetu na školní rok 2019/2020 je otevřena

11. 9. 2019 | Ing. Mgr. Vojtěch Tutr

Na stránkách Talnetu je po celé září možné najít aktivity určené žákům ve věku 12–19 let pro školní rok 2019/2020, které jsou právě aktuálně otevřeny pro přihlašování.

Číst více

CTM online kurzy pro studenty od 11 let až po maturitu

10. 9. 2019 | Jeanne Bočková (ředitelka CTM)

Centrum pro talentovanou mládež již 20. září 2019 uzavírá přihlášky do podzimního semestru CTM online kurzů. Studenti prostřednictvím těchto online kurzů vedených v angličtině mají možnost studovat více do hloubky předměty, které je baví, a kterým se chtějí věnovat i v budoucnu.

Číst více

Bioskop: nabídka kurzů pro nadané děti ve školním roce 2019/2020

9. 8. 2019

Bioskop je vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity a pořádá mj. kurzy pro nadané děti. Ve školním roce 2019/2020 nabízí tři kurzy, které jsou určené žákům 2. stupně ZŠ, ekvivalentní věkové skupině z víceletých gymnázií a středoškolákům.

Číst více

Prostě Einstein! Geniální myšlenky vtipně a jasně

30. 6. 2019 | Zdeněk Pytela

Německý autor Rüdiger Vaas se popularizaci vědy věnuje dlouhodobě. Touto knihou navazuje na knihu Prostě Hawking!, se kterou má hodně společného, jako například autorův popularizační styl, kdy nestaví na hlubších znalostech tématu, ilustrace Gunthera Schulze, vložené citáty, kvíz na konci každé kapitoly nebo časový sled událostí z Einsteinova života na přebalu knihy (například pouze zde najdeme zmínku o Einsteinově působení na pražské univerzitě) – to by se mělo v knihách tohoto typu mělo stát standardem.

Číst více

Školy spolupracující s Mensou ve školním roce 2018/2019

4. 5. 2019 | Autory textu jsou Lenka Šnajdrová + učitelé působící v jednotlivých školách.

Tento článek byl publikován v ročence Mensy ČR, která vyšla na jaře roku 2019. Neobsahuje příspěvky všech škol spolupracujících s Mensou, které v té době na území ČR působily. Zveřejněny byly pouze příspěvky těch škol, které poslaly redakci svůj text nejpozději do termínu uzávěrky.

Číst více

Školky spolupracující s Mensou ve školním roce 2018/2019

4. 5. 2019 | Autory textu jsou Lenka Šnajdrová + učitelé působící v jednotlivých školkách.

Tento článek byl publikován v ročence Mensy ČR, která vyšla na jaře roku 2019. Neobsahuje příspěvky všech školek spolupracujících s Mensou, které v té době na území ČR působily. Zveřejněny byly pouze příspěvky těch školek, které poslaly redakci svůj text nejpozději do termínu uzávěrky.

Číst více

Kluby nadaných dětí ve školním roce 2018/2019

4. 5. 2019 | Autory textu jsou Lenka Šnajdrová + vedoucí jednotlivých klubů nadaných dětí.

Tento článek byl publikován v ročence Mensy ČR, která vyšla na jaře roku 2019. Neobsahuje příspěvky všech klubů nadaných dětí (KND), které v té době na území ČR působily. Zveřejněny byly pouze příspěvky těch KND, které poslaly redakci svůj text nejpozději do termínu uzávěrky.

Číst více

Ohlasy na konferenci Vzdělání pro budoucnost – březen 2019

25. 3. 2019

V pátek 22. března a v sobotu 23. března 2019 proběhla v Praze konference Vzdělání pro budoucnost. Přečtěte si ohlasy účastníků na tuto akci.

Číst více

Jak začít na škole systematicky podporovat nadání – webinář pro management škol

16. 3. 2019 | Národní institut pro další vzdělávání (NIDV)

Webinář „Jak začít na škole systematicky podporovat nadání“ poskytne managementu základních škol informace o tom, jak začít na škole systematicky podporovat  rozvoj nadání.

Číst více

Romská stipendia

4. 3. 2019

Nízké vzdělání, špatné uplatnění se na trhu práce, odtržení od zbytku společnosti, mnohdy těžký život v sociálně vyloučené oblasti. Pro své děti však chtějí něco docela jiného. Desítky romských rodičů v touze zajistit svým dětem lepší osud se svým zájmem zasadily o vznik programu Romská stipendia. Ti, kteří se na chodu programu podílí, usilují o dějinný zlom v naší zemi – vybudování vzdělané romské vrstvy.

Číst více

Den otevřených dveří na Mensa gymnáziu

15. 2. 2019 | Marcela Fatrová

Kdo přišel na náš druhý Den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Už na chodbách školy mohli příchozí zhlédnout jednoduché fyzikální a chemické pokusy demonstrované našimi studenty, např. banánové piano, zelený plamen, pěnovou sopku a další.

Číst více

Objevitelské soboty pro zvídavé žáky ZŠ ve věku 5–14 let

2. 2. 2019 | Ing. Jeanne Bočková, MBA

Objevitelské soboty je semestrální program pro zvídavé žáky základních škol a mladší studenty osmiletých gymnázii, který pořádáme od jara 2013 v Praze a nově v Ostravě. Vaši malí objevitelé (5 až 14 let) mají na výběr ze široké škály témat - chemické pokusy, programování legorobotů či ozobotů, divadelní improvizace, egyptologie, vesmír, relaxace. Zkrátka každý si může vybrat, co ho zajímá a jaké téma chce poznat víc do hloubky.

Číst více

Přijdou tři logici do baru...

23. 1. 2019 | Tereza Bohatá

Pokud patříte mezi milovníky zapeklitých logických hádanek a hříček, tato novinka by určitě neměla ujít Vaší pozornosti.

Číst více

Ocenění pro MŠ Horní Slavkov, Sportovní 713, za zajištění podmínek pro vzdělávání nadaných dětí

16. 12. 2018 | Ondřej Čavojský

Ve školním roce 2017/2018 se naše mateřská škola účastnila soutěže Škol(k)a JINAK 2018 pořádané Svazem měst a obcí České republiky. Jedná se o soutěž, do které se může přihlásit jakákoliv mateřská nebo základní škola v České republice. Soutěže se účastnily školky od Aše až po Kyjov. Soutěží se v kategorii hlasování na facebookových stránkách Svazu měst a obcí České republiky a v kategorii hodnocení odborné poroty.

Číst více

Pracovní listy z projektu „Nadání je třeba rozvíjet“ nyní zveřejněny na webu Dětské Mensy

7. 12. 2018 | Lenka Šnajdrová

Sháníte další pracovní listy pro své nadané žáky? Pak Vás možná zaujme sada pracovních listů z projektu „Nadání je třeba rozvíjet“, kterou jsme s laskavým svolením autorského týmu zveřejnili na našem webu.

Číst více

Výběr fotografií z finále Logické olympiády 2018

6. 12. 2018 | Lenka Šnajdrová

Přinášíme Vám výběr fotografií z finále Logické olympiády 2018.

Číst více

Prostě Hawking! Geniální myšlenky vtipně a jasně

4. 12. 2018 | Zdeněk Pytela

„Prostě Hawking!“ – tak se jmenuje poslední kniha Rüdigera Vaase, a je to již jeho třetí kniha přímo o Stephenu Hawkingovi. Cílí na širokou veřejnost, je možné ji doporučit i zvídavějším žákům základních škol. Ilustrační obrázky a karikatury Gunthera Schulze odlehčují jinak těžké téma a dělají knihu čtivější. Na přebalu navíc najdeme časový sled událostí z Hawkingova života v souvislostech.

Číst více

Ohlédnutí za krajskými koly Logické olympiády 2018

13. 11. 2018 | Lenka Šnajdrová

V pátek 2. listopadu 2018 proběhla ve všech 14 krajích ČR jednotlivá krajská kola Logické olympiády, kterých se zúčastnilo více než 2000 soutěžících. Připomeňte si spolu s námi jejich neopakovatelnou atmosféru.

Číst více

Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Liberci

9. 11. 2018 | Hana Kotinová

Logická olympiáda. Pro 14 lidí pár dní noční můra a nejlepší akce roku zároveň. Myslíte si, že sedmý ročník bude už víceméně poklidnou rutinou? Ani omylem. Pořád přichází nové a nové věci, se kterými se musíte nějak vyrovnat.

Číst více

Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Hradci Králové

8. 11. 2018 | Marta Kubánková

Letošní ročník přinesl jednu velkou změnu – a to místo konání našeho krajského kola. Kvůli rekonstrukci audiovizuální techniky v místnostech Krajského úřadu jsme byli nuceni hledat náhradní řešení. Prostory nám poskytla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové v jedné ze svých poslucháren, dostali jsme k dispozici i učebnu na komfortní opravování testů a také studenty, kteří nám pomáhali již několikátým rokem.

Číst více

Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Karlových Varech

7. 11. 2018 | Petr Čavojský

Semifinále Logické olympiády, pořádané místní skupinou Mensy ČR, se konalo v prostorách Krajské knihovny Karlovy Vary.

Číst více

Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Českých Budějovicích

6. 11. 2018 | Lucie Malechová

V pátek 2. 11. 2018 probíhalo také v Jihočeském kraji krajské kolo Logické olympiády. Letos se v zasedací místnosti Krajského úřadu v ulici Boženy Němcové o 10 postupových míst utkalo 120 nejlepších žáků z jihočeských škol.

Číst více

Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Brně

5. 11. 2018 | Bronislava Milinková

Je pátek 2. listopadu, brzy ráno. Tedy, brzy je aspoň pro mne, letitou důchodkyni, která si může dovolit většinou vstávat až za denního světla. Už jsem pomáhala při krajském kole několikrát, vím, co mne čeká: rušný den, plno nezvyklých situací, někdy stresových, ale taky hrdost být při tom, když se velká posluchárna zaplní chytrými dětmi.

Číst více

Chcete jít studovat medicínu? Brněnská lékařská fakulta buduje unikátní simulační pracoviště a láká nadané studenty

24. 10. 2018 | Lenka Šnajdrová

V prostorách Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) v Brně se krajské kolo Logické olympiády letos koná již potřetí. Jak se připravit na přijímací řízení a co může LF MU nabídnout svým studentům? Zeptali jsme se prof. MUDr. Martina Bareše, Ph.D., děkana LF MU, který uvítal spolupráci s Mensou ČR při pořádání krajského kola soutěže.

Číst více

CTM online kurzy pro studenty od 12 let až po maturitu

10. 9. 2018 | Lenka Šnajdrová

Centrum pro talentovanou mládež již 18. září 2018 uzavírá přihlášky do podzimního semestru CTM online kurzů. Studenti prostřednictvím těchto online kurzů vedených v angličtině mají možnost studovat více do hloubky předměty, které je baví, a kterým se chtějí věnovat i v budoucnu.

Číst více

Kroužky Intellectus pro žáky ZŠ ve školním roce 2018/2019

10. 9. 2018 | Lenka Šnajdrová

Intellectus i v letošním školním roce pořádá kroužky pro žáky ZŠ. Lektoři Intellectusu si dávají za cíl pomáhat dětem, mládeži a dospělým učit se, co je baví, v čem vynikají a co jim může být v budoucím životě prospěšné. Snaží se rozvíjet talenty, zakládají si na propojování do praxe a logickém myšlení. Děti se tak stávají více a více samostatnými. Ve školách organizují odborné informatické, technické a praktické kroužky.

Číst více

Letní příměstské Mensa campy pro na PřF OU

31. 8. 2018 | Hana Kalusová, Hana Vantuchová

Během léta se uskutečnilo pět turnusů letních příměstských campů pořádaný Mensou ČR ve spolupráci s Centrem pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity.

Číst více

Kluby nadaných dětí se mohou vzájemně inspirovat

27. 8. 2018 | Lenka Šnajdrová

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi kluby nadaných dětí“, která učitele a vedoucí možná inspiruje při vymýšlení aktivit v jejich klubu nadaných dětí (KND). Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u KND, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.

Číst více

Školky spolupracující s Mensou si nyní mohou snáze vyměňovat zkušenosti

27. 8. 2018 | Lenka Šnajdrová

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi NTC školkami“, která Vás možná inspiruje při vymýšlení NTC aktivit ve Vaší školce. Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u školek, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.

Číst více

Seznamte se: MITCH – nový dětský IQ test z dílny Mensy ČR

4. 8. 2018 | Zuzana Kořínková

V oblasti testování IQ je Mensa ČR v porovnání s ostatními Mensami dlouhodobě na špičce. Naše testování absolvuje až 9 000 lidí ročně, a s přehledem tak trumfneme třeba i Mensu USA. A protože nám nejde jen o množství otestovaných, ale také o přesnost a kvalitu výsledků, před třemi lety se tým pod vedením Dany Havlové pustil do přípravy zcela nového IQ testu pro děti, který by byl šitý na míru českému prostředí, byl spolehlivý a přesný, a který by tak mohl plnohodnotně nahradit doposud užívaný dětský IQ test a svými kvalitami ho i předčít. Podařilo se a dětský IQ test MITCH (Mensa Intelligence Test for CHildren) je připraven k nasazení. Jak náročná vlastně je příprava IQ testu? Jaká jsou specifika testování dětí? A jaké jsou plány do budoucna? Zeptali jsme se Vladimíra Marčeka, Ph.D., psychologa a člena týmu, který se na přípravě IQ testu MITCH podílel.

Číst více

Chci získat kvalitní vzdělání, říká Sebastian Sedlár. Český stipendista The Mensa Education and Research Foundation studuje ve Skotsku

1. 8. 2018 | Veronika Flídrová, Tomáš Flídr

Deset tisíc uchazečů, 173 stipendií pro Američany a pět pro studenty odjinud – včetně jednoho z České republiky. Taková je letošní bilance neziskové organizace „The Mensa Education & Research Foundation“, jejímž cílem je podpora vzdělání. Dvacetiletý český stipendista Sebastian Sedlár pochází z Ostravy a právě ukončil první ročník studia na univerzitě v Dundee ve Skotsku, obor „BSc (Hons) Forensic Anthropology“. V rozhovoru s Veronikou Flídrovou (V.) odpověděl i na několik otázek jejího sedmnáctiletého syna Tomáše (T.).

Číst více

Co se děje pro nadané děti na Klatovsku

29. 7. 2018 | Kateřina Vágnerová

Následující shrnutí aktivit pro nadané děti v Klatovech a jejich nejbližším okolí bylo publikováno v srpnovém čísle mensovního časopisu.

Číst více

Projekt DHRUV: Program pro vyhledávání a péči o nadané sociálně slabší indické děti

15. 7. 2018 | Kishore Asthana, prezident Mensa India (přeložila Adéla Vicherková; redakčně upraveno)

Až pět milionů dětí ze sociálně slabých rodin, které odpovídají mensovní definici „nadaných“, může podle sčítání lidu v roce 2011 žít v indických městech a vesnicích. Génius dřímající v těchto dětech, jež by standardní IQ test absolvovaly s výsledkem nad hranicí 98. percentilu, však většinou zůstane nepoznán a nevyužit. Pokud by byly nalezeny a vychovávány, mohou některé z nich v budoucnu rozšířit řady indických nositelů Nobelovy ceny.

Číst více

Mami, tak proč těm dětem lžou?

1. 6. 2018 | Šárka Němečková

…ptala se mě s hrůzou v očích moje téměř šestiletá dcera. Byl to závěr naší debaty o tom, jestli jí dovolím jít do školy o rok dřív. Uměla už číst i psát, ale i tak jsem ji chtěla nechat ještě ve školce. Moc si přála, aby už mohla do školy.

Číst více

Projekt Univerzity: Podpora studia nadaných českých studentů

7. 5. 2018 | The Kellner Family Foundation

Nadace The Kellner Family Foundation pomáhá nadaným studentům zaplatit náklady spojené se studiem především na zahraničních univerzitách. V tomto akademickém roce získalo granty 61 studentů. Žádosti o podporu z projektu Univerzity pro následující rok je nutné odevzdat do čtvrtka 31. května 2018.

Číst více

Kurzy CTM Online pro studenty a stipendia MŠMT

27. 4. 2018 | Jeanne Bočková (CTY Central Europe)

Centrum pro talentovanou mládež ve spolupráci s českými i zahraničními univerzitami nabízí studentům online studium oborů, kterým se chtějí věnovat i po střední škole. Interaktivní kurzy v odborné angličtině přesahují středoškolský rámec učiva a jsou výbornou startovací čarou pro úspěšnou akademickou i profesní dráhu. Registrace do podzimního semestru jsou možné od 10. května 2018 s doporučením školy. Prvních 200 studentů získá stipendium ve výši 5 000 Kč díky dotačnímu programu MŠMT.

Číst více

Matemág: Když matematika nenudí

3. 4. 2018 | Veronika Flídrová

Česky namluvená příběhová hra, ve které matematika není strašákem, ale naopak prostředkem, jak překonat překážky. Spolu s trochu poťouchlým čarodějem Matemágem se děti učí ovládnout „matemagii“. Je to hra, která děti baví a rodiče nemají výčitky svědomí, že jejich dítě tráví čas na tabletu. Pozvání k rozhovoru tentokrát přijal koordinátor projektu a hlavní designer této hry Tomáš Sýkora.

Číst více