Reportáž z finále Logické olympiády 2010

Alena Novotná

Se slovy: „Tato soutěž není o vědomostech, ale především o povzbuzení kreativity, obrazotvornosti a originálního přístupu k řešení problémů. To vše se vám bude hodit při dalším studiu i v praktickém životě.“ uvítal soutěžící v poslanecké sněmovně Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS, člen Mensy ČR a patron soutěže.


Zároveň ale s úsměvem upozornil, že schopnost logického uvažování může být v praktickém životě někdy i přítěží: „Vy, kteří hodláte používat vlastní mozek, budete více než ostatní narážet na bariéru byrokratické omezenosti a na nepochopení okolí. Ale nevzdávejte to. Má snad rozum sloužit úřadům? Nebo úřady rozumu? B) je nepochybně správně.“

Stejně jako minulý rok se i letos v brzkou raní hodinu v pondělní 22. listopadu sešlo před budovou poslanecké sněmovny na čtyřicet dobrovolníků, kteří pomohli připravit a realizovat slavnostní finále soutěže.

Nejlepších 200 z 15 000 soutěžících ze všech koutů ČR k finální registraci doprovázeli nadšení rodiče, babičky, dědečkové i učitelé. Do hlavního jednacího sálu poslanecké sněmovny však už studenti pokračovali sami. Uvnitř je přivítal Tomáš Blumenstein spolu s Petrem Tluchořem a „ze zálohy“ překvapil pes Alík, maskot jednoho z patronů soutěže. Potom už následoval první test a série úloh a úkolů, které děti pobavily i potrápily. Letošní sada úloh zaměstnala i ruce soutěžících, kteří v jednom z bloků skládali tangramy, a na programu byl i krátký film, který, jak také jinak, obsahoval šifru, kterou museli soutěžící rozluštit. Zrovna tato šifra však patřila k těm lehčím, a proto jistě nikomu hlavu na dlouho nezamotala.

Jednoznačně nejoblíbenějším členem organizačního týmu se stal pes Alík. Odpovídal na všetečné otázky dětí, třásl si s nimi rukou, tedy tlapou, a k radosti všech souhlasil i se společnou fotografií. O pohodu soutěžících se trpělivě staral celý tým i zaměstnanci poslanecké sněmovny, a proto den uběhl jako voda a bylo tu vyhlášení vítězů.

V kategorii ZŠ zvítězil Filip Brukner ze ZŠ Velvarská v Kladně, druhé místo obsadil Jan Bednář ze ZŠ Sirotkova, Brno a na třetím místě to byla Johana Prudká ze ZŠ v Klimkovicích. Kategorii středních škol překvapivě, leč čestně ovládli Marek Michl (1. místo) a Tomáš Novotný (3. místo) z Gymnázia v České Lípě a na místě druhém se umístil Jiří Kučera z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Všem soutěžícím blahopřejeme a organizátorům děkujeme!

Autor: Alena Novotná, foto: Jiřina Vlková

Související odkazy

29.11.2010

Logická olympiáda 2010 - finále
22.11.2010


Zpět