Zahájena registrace do Logické olympiády 2012

Zuzana Poláková

Milé děti a studenti, rádi bychom Vás všechny – děti, studenty a především členy Dětské Mensy nebo děti mensanů, kteří rádi soutěží, a také i ty, kteří jsou jen zvědaví, jak taková soutěž probíhá – pozvali změřit si své síly při řešení logických problémů a dalších úkolů zaměřených na postřeh a rychlost úsudku a nenechat si tak ujít hodnotné ceny, které jsou pro úspěšné účastníky připraveny. Všechny soutěžní úlohy jsou založeny na obecných principech a pro jejich řešení není třeba žádných speciálních znalostí.


zakoupením trička podpoříte Logickou olympiáduS trochou nadsázky lze říci, že pro jejich řešení je potřeba pouze „zdravý rozum“. Nejedná se tedy o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.

Soutěž je určena žákům základních škol a studentům denního studia středních škol a učilišť z celé České republiky do věku 20 let, kteří ještě neodmaturovali. Soutěž navazuje na předchozí úspěšné ročníky – v roce 2011 se do Logické olympiády zaregistrovalo více než 32 300 žáků a studentů z celé ČR, což bylo zatím nejvíc v celé historii soutěže.

Soutěž bude probíhat ve třech kolech – nominačním, krajském a finále. Naším cílem je zpřístupnit soutěž co největšímu počtu dětí a studentů, a proto se nominační kolo řeší on-line – soutěžící se mohou připojit ve škole, doma, v knihovnách, zkrátka kdekoli, kde se připojí k internetu. Nominační kolo je naplánováno tak, aby ho soutěžící stihli během jedné vyučovací hodiny, a je rozprostřeno do dostatečně dlouhé doby, což umožňuje značnou volnost při výběru času, kdy ho můžete absolvovat.

Nominační kolo pro

  • kategorii A: žáci prvního stupně ZŠ proběhne ve dnech 1.-7. října 2012,
  • kategorii B: žáci druhého stupně ZŠ včetně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií proběhne ve dnech 8.-14. října 2012
  • kategorii C: studenti SŠ proběhne ve dnech 15.-21. října 2012.

Krajská kola se uskuteční v pátek 2. listopadu 2012 ve vybraných městech všech krajů. Nejúspěšnější řešitelé postoupí do celorepublikového finále, které se bude konat na konci listopadu 2012.

Každý, kdo chce letos soutěžit, se musí v době od 1. srpna do 30. září zaregistrovat pod svou e-mailovou adresou. Registrace z minulých let nejsou platné! Celý proces je velmi jednoduchý a nezabere více než několik minut na webu Logické olympiády. Na e-mailovou adresu bude soutěžícím zasláno jejich heslo a dále veškeré informace o soutěži. Každý účastník proto potřebuje mít svůj vlastní platný a jedinečný email. Více účastníků se nemůže hlásit pomocí jednoho e-mailu některého z rodičů nebo svého učitele. V případě potřeby lze e-mail snadno založit na některém ze známých serverů, např. www.seznam.cz. Ti, kteří preferují soukromí, si mohou pro účely Logické olympiády vytvořit alias ke svému existujícímu e-mailu a dostávat tak zprávy na obvyklou adresu.

Soutěžící se registrují na stránce Vstup do soutěže kliknutím na Chci se zaregistrovat a vyplněním osobních údajů – jméno, škola, třída, kategorie, případně nepovinně adresa a telefon. Rádi bychom požádali především rodiče dětí mladších 15 let o spolupráci a pomoc s registrací, protože je potřeba, aby rodič či případně jiný zákonný zástupce souhlasil se zpracováním osobních údajů dětí pro účely soutěže. Bez tohoto souhlasu nebude registrace platná a údaje nebudou do systému uloženy.

Do několika minut po registraci systém vygeneruje přihlašovací heslo, které bude sloužit ke vstupu do profilu žáka a pro přihlášení do nominačního kola soutěže. Pokud přístupové heslo nedostanete, zkontrolujte spam a koš a případně si vyžádejte nové heslo na stránce Vstup do soutěže / Zapomněl jsem heslo.

V období registrace bude na stránkách www.logickaolympiada.cz probíhat korespondenční soutěž, ve které budouzveřejněny dvě úlohy jako ochutnávka soutěže. Řešení obou úloh nám pošlete do 30. září 2012 na e-mail logickaolympiada@logickaolympiada.cz. Vítěz bude vylosovaný ze všech došlých správných odpovědí a může se těšit na pěknou věcnou cenu – hlavolam. Korespondenční soutěže se mohou zúčastnit pouze děti a studenti do 20 let bez ohledu na to, zda budou účastníky Logické olympiády.

Jako každý rok velmi vítáme zapojení učitelů, kteří jsou nám nedocenitelně nápomocni při organizaci a kontrole soutěžících. Bohužel však nemohou soutěžit nebo si cvičně vyřešit zadání. Prosíme také o předání informace o soutěži do škol a učitelům ve vašem okolí. Registrace učitelů z předchozího ročníku soutěže zůstane zachována. Každý registrovaný učitel bude dostávat informace o Logické olympiádě – o zahájení/ukončení registrace žáků, o nominačních kolech, o krajských kolech i o finále. Po schválení mohou potvrzovat žáky své školy, takže uvidí, kdo ze které třídy je registrovaný. Mohou také potvrzovat další učitele ze své školy, upravovat své kontaktní údaje a komunikovat s organizátory soutěže. Učitelé jsou nezastupitelní při potvrzování všech registrovaných žáků z jejich škol. Ověření pravosti přihlášek žáků je jedním z mnoha opatření, jak snížit riziko případných podvodů v nominačním kole.

Související odkazy

1.8.2012


Zpět