Rozhovor s vítězi Logické olympiády 2012

Markéta Erbsová

26. listopadu, 15:20, v Míčovně Pražského hradu se rozhostilo ticho, držím v ruce tužku a čekám. Finále Logické olympiády 2012 vrcholí. V kategorii A vítězí Jan Brada ze 14. ZŠ Plzeň, Zábělská. V kategorii B vítězí Ondřej Motlíček z Gymnázia Šumperk. V kategorii C vítězí Jiří Guth z Gymnázia Jírovcova České Budějovice.


Ahoj, před malou chvilkou jsi se stal vítězem Logické olympiády 2012. Blahopřeji ti. Prosím, představ se nám – jakou školu a kraj jsi ve finále reprezentoval?

Honza: Jmenuji se Jan Brada, jsem z Plzeňského kraje a navštěvuji 14. základní školu v Plzni. Vloni jsem byl na Logické olympiádě třetí.

Ondra: Jsem Ondřej Motlíček, přijel jsem ze Šumperka z Olomouckého kraje, kde navštěvuji tamní gymnázium. Je mi 14 let a mezi mé záliby patří šachy a házená.

Jirka: Já se jmenuji Jiří Guth, pocházím z Borovan v jižních Čechách, dojíždím do školy do Českých Budějovic do Gymnázia Jírovcova. Letos jsem začal sedmý ročník a hlavně se věnuji fyzice a matematice.

Ten, kdo na tebe doma nebo za branou Královských zahrad čeká, bude mít jistě velkou radost. Pověz, jak jsi strávil neděli před finále? A kdo ti držel palce?

Honza: Já jsem byl u kamaráda, měl narozeniny. Drží mi palce třída, celá rodina a některé paní učitelky na škole.

Ondra: Neděli jsem trávil doma, a to úklidem, kompletně. Palce mi drží rodina, mamka, taťka, brácha, babička, děda, spolužáci. Všichni.

Jirka: Určitě nejvíc mi palce drží bratr a mamka. Zvláště bratr, protože se těší, že to, co tady vyhraji, dostane pod stromeček. A včerejšek jsem strávil brigádou pískání softbalového zápasu.

Celkem se do soutěže registrovalo 32 190 žáků. Jak ses o soutěži dozvěděl a kdo tě do ní registroval?

Honza: Řekla nám to ve škole paní učitelka a do soutěže se registrovala většina třídy.

Ondra: O Logické olympiádě jsem se dozvěděl vloni. Brouzdal jsem si jen tak na internetu a našel odkaz na Logickou olympiádu. Podíval jsem se na to, registroval jsem se a jsem tady.

Jirka: Mě k Logické olympiádě přivedla škola před třemi lety. Od té doby se jí každý rok účastním a postupně se zlepšuji, což logicky neříká nic o tom, jak to bude vypadat příští rok.

Soutěžil jsi celkem v osmi soutěžních blocích, který se ti líbil nejvíce?

Honza: No… Mně se líbily písemné testy.

Ondra: Nejvíc se mi líbila poslední část, promítaný film a pak ještě první psaná část.

Jirka: Mně se nejvíc líbil Tetris, to byla taková klasika.

Přeji ti šťastnou cestu domů. Přeci jen poslední otázka – čím chceš jednou být?

Honza: No, já ještě nevím, nějakým vědcem nejspíš.

Ondra: Já se omlouvám, já vůbec nevím.

Jirka: Já se hodlám věnovat ve svém životě fyzice, takže asi v nějaké nadnárodní energetické korporaci.

Rozhovor: Markéta Erbsová, foto: Tomáš Kubeš

 

Markéta Erbsová hovoří s vítězi, zleva Jan Brada, Ondřej Motlíček a Jiří Guth – právě hovoří.

Související odkazy

27.11.2012


Zpět