Krajské kolo Logické olympiády 2013 v Praze

Veronika Dušková

V pátek 8. listopadu propůjčilo Mensa gymnázium (Praha 6) své prostory pro konání krajského kola letošní Logické olympiády. Jednalo se již o šestý ročník olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Během celého dopoledne soutěžili uchazeči o postup do finále. Zároveň paralelně s tím probíhalo i testování IQ ve dvou vlnách – dopoledne a odpoledne.


Celkový počet soutěžících každým rokem roste a letos se toto číslo vyšplhalo až na neuvěřitelných 41 109 soutěžících z 1 969 škol po celé České republice. Předmětem testů byly různé logické úlohy, hádanky, jazykové přesmyčky a číselné rébusy. Vzhledem k tomu, že celá soutěž není založena na vědomostních otázkách, dává prostor vyniknout i dětem, jež dominují logickým myšlením, ale nikterak viditelně nevynikají v tradičních předmětech vyučovaných na školách. A možná to je hlavním důvodem, proč mezi studenty stále vzrůstá zájem o účast na Logické olympiádě.

Nejprve bylo nutné, aby se každý z řešitelů zúčastnil nominačního kola, které se konalo on-line ve třech kategoriích podle věku řešitelů. V Praze pak do krajského kola postoupilo 157 žáků a studentů z 3 888 zúčastněných. Mezi školy s největší úspěšností svých studentů patří Gymnázium Jana Keplera (Praha 5), Gymnázium Christiana Dopplera (Praha 6) a Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského (Praha 1). Z tohoto krajského kola poté postoupilo 19 nejúspěšnějších dětí z území hlavního města ze všech tří kategorií a ty se následně utkají v boji o prvenství s dalšími postoupivšími z ostatních krajů. Finále celé Logické olympiády se uskuteční v pondělí 25. listopadu v Míčovně Pražského hradu, kdy se rozhodne o absolutním vítězi z každé věkové kategorie.

Velice děkujeme všem žákům a studentům, kteří se zúčastnili letošní Logické olympiády, a doufáme, že se tato akce bude do budoucna těšit větší a větší oblibě.

Veronika Dušková

krajské kolo Logické olympiády 2013 v Praze

Související odkazy

12.11.2013


Zpět