Roztřídili jsme archiv fotografií

Lenka Šnajdrová

Při nedávné „inventuře“ obsahu webu deti.mensa.cz se ukázalo, že v archivu leží více než 14 000 fotografií z nejrůznějších akcí, které zapálení učitelé a vedoucí v minulých letech uspořádali pro nadané děti. Rozhodli jsme se proto archiv zpřehlednit, aby se Vám v něm lépe vyhledávalo.


Na stránce Archiv fotogalerií tříděný podle roků a krajů můžete vyhledávat fotografie z akcí podle toho, ve kterém roce a v kterém kraji se konaly. Při bližším prozkoumání možná zjistíte několik zajímavých faktů, které se Vám hned pokusíme objasnit:

Některé fotogalerie jsou z let 2008–2011, kdy web deti.mensa.cz ještě vůbec neexistoval.

Je tomu tak proto, že jsme poprosili vedoucí některých klubů nadaných dětí, spolupracujících školek či herních klubů o souhlas se zveřejněním fotografií z akcí uspořádaných v minulosti. Chtěli jsme tím motivovat i ostatní kluby, školy či školky ke zveřejňování fotografií z jejich akcí na našem webu, což se do značné míry podařilo. Důkazy vidíte v řádcích odpovídajících rokům 2012, 2013 a výše.

V některých krajích je publikováno málo fotografií, ačkoli akce pro nadané děti se tam prokazatelně konají.

Zveřejňování fotografií z proběhlých akcí je zcela v kompetenci vedoucích a učitelů. Mensa ČR poskytuje prostor pro publikaci fotografií, jeho případné využití však závisí na uvážení, časových a technických možnostech učitele/vedoucího konkrétního klubu či školky.

Zaujaly mě fotografie z konkrétní akce. Kde se dozvím více o proběhlé akci?

V mnoha případech se fotogalerie váže k „reportáži“ z dané akce. Některé kluby nadaných dětí, školy či školky si postupně vybudovaly (a nadále budují) něco na způsob elektronické kroniky, která je k dispozici na našem webu. Konkrétní příklady najdete zde:

Kroniky schůzek některých KND, které proběhly ještě před vznikem webu deti.mensa.cz:

Nově doplňované kroniky schůzek dalších KND - vybrané příklady:

Jindy však byly fotogalerie vytvořeny samostatně, bez doprovodné reportáže. Základní informaci o proběhlé akci byste ale měli zjistit přímo z názvu fotogalerie, kde je uvedeno rovněž datum konání akce a jméno vedoucího či učitele, který danou fotogalerii vytvořil. Součástí titulku je většinou i název klubu, školy či školky, která akci zorganizovala. Pořadatele akce si v takovém případě můžete sami snadno vyhledat pomocí záložek Kluby nadaných dětí, Školky spolupracující s Mensou a Školy spolupracující s Mensou. Hledejte v menu vlevo. V úvodní prezentaci konkrétního klubu (školy, školky) se dozvíte i stručnou charakteristiku a základní kontaktní údaje.

Kliknutím na obrázek přejdete přímo do archivu fotogalerií.

Archiv fotogalerií tříděný podle roků a krajů

Související odkazy

1.1.2018


Zpět