Adventní Vídeň 2014

Mgr. Jitka Jarolímková

Školní výlety a exkurze se jezdí obvykle na jaře, ale paní učitelka Radka Csibriová letos připravila pro žáky 8. – 9. ročníku zájezd do Vídně v předvánočním období, kdy jezdí lidé z celé Evropy do rakouské metropole za vánoční atmosférou.


V brzkých ranních hodinách jsme vyrazili od školy směr Mikulov a Vídeň. Počasí nám přálo, a tak jsme si mohli užívat hned první zastavení u slavných domů  Hundertwasser Village Kunsthaus Wien. Moderní architektura v celé své kráse nás nadchla, prozkoumali jsme každé přístupné zákoutí, snažili se tato bizarní místa zachytit hledáčky fotoaparátů. Moderní umění není vůbec nuda. Navíc kolem nás zněla čeština a slovenština na každém kroku. Nebyli jsme ten den jediným školním zájezdem v Rakousku.

Dále jsme směřovali ke krásnému zámku Schönbrunn, památce UNESCO. Prohlédli jsme si toto významné místo rakouské historie, ti nejzdatnější vyběhli na vrcholek ke Gloriette, odkud měli krásný pohled na Vídeň. Ostatní si prošli první vánoční trh s typickými stánky, vánočními dobrotami a bílými vánočními hrnečky s vyobrazením zámku.

Projeli jsme nejprve město autobusem, a pak už nás čekala procházka historickým centrem Vídně pěšky. Navštívili jsme katedrálu sv. Štěpána, Hofburg, budovu parlamentu i radnici, k nimž přiléhaly i další vánoční trhy s typickými hrnečky (červené a modré boty, červená srdíčka, bílé „pomačkané“ hrnečky s hudebními motivy). Čím méně bylo denního světla, tím přibývalo vánočního osvětlení všech možných barev a tvarů. Odevšad se linuly vůně. Ohromný zážitek.

Zájezd byl velmi pěkný, šťastně jsme dorazili domů a ve škole vzpomínáme na krásný den v adventní Vídni nad spoustou zdařilých fotografií.                         

Radka Polívková
ředitelka ZŠ Masarykova, Rychnov nad Kněžnou

Související odkazy

15.12.2014

Klíčová slova: zájezd, Vídeň

Adventní Vídeň 2014 (ZŠ Masarykova, Rychnov nad Kněžnou)
15.12.2014 Jitka Jarolímková


Zpět