...a proč?

Opravdu si děti ve školce jen hrají a učitelky vlastně nemají co na práci?

Článek o tom, proč vzniklo ...a proč? Otázky a odpovědi, týkající se "tvrdé práce" dětí ve školce, smyslu her a činností v MŠ a důležitosti spolupráce školky a rodiny.


...A proč to celé vzniklo?

A proč … a proč? A co to vlastně ...a proč? Je? Jak vzniklo a jaký je jeho cíl? Nějak si pod tím názvem neumím nic moc představit.
Chápu. Vlastně se to velmi těžce vysvětluje, protože jde hlavně o prožitky a pocity. Asi budu muset začít od lesa. Pracuji s dětmi všeho věku už mnoho let. Připravuji pro ně programy různých typů, od jednodenních akcí, kde procházejí disciplíny, před víkendové pobyty až po několikadenní tábory či semináře. Chystat program, přemýšlet nad smyslem a cílem, kam chci děti dovést, co je chci naučit, jakou hodnotu je učím a zda mají prostor se samy realizovat, to jsou zásadní otázky mé každodenní práce. Dlouho mi nevadily poznámky typu – no jo, ty se do práce chodíš akorát bavit a hrát si. Nebo že si jako učitel můžu dovolit prázdniny každou chvíli – a s úsměvem jsem je přecházela.

 

Jenomže, když pracujete jako učitel a manažer školky, musíte se umět za své kantory postavit, musíte obhájit, co vaši učitelé dělají, jak to dělají a vědět proč to dělají. Potíž je v tom obhajování – začalo mě štvát, že nám do práce může každý mluvit, že musím hájit nejen každou chvilku svého volna proti lidem, kteří si nikdy učit nezkusili a myslí si, že po 6ti hodinách denně máte odučeno, zaklapnete a jdete domů. Ale musím hájit i výkony svých učitelů. A tak jsem si řekla, že to změním. Budu dělat, co chci :) Nechci už jen hájit své mladé kantory, proti představám rodičů, chci, aby pochopili, proč se některé věci dělají ve školce právě tak, jak se dělají. Budu vysvětlovat, objasňovat a měnit pohled….

 

Rozhodla jsem se pro vytvoření jakéhosi prostoru, chcete – li platformy, pro neformální setkávání učitelů a rodičů s dětmi. Původně jsem jen chtěla vysvětlit, proč se ve školce dějí tak jednoduché věci, které děláme – že si děti prodřou ve školce kolena, že chodí na písek, že jim nepomáháme se oblékat….atd. jen takovými glosami na nástěnce. Že každá, i když třeba zdánlivě velmi banální činnost, kterou děláme, má svůj smysl. Že víme, proč děti lezou po kolenou, že víme, proč jim nepomáhat při oblékání, jako to dělá maminka doma. Prostě, že ve všem, co děláme je smysl a řád. Že to nejsou pouze nahodilé činnosti, nebo jen pouhé hlídání dětí a hraní si s nimi. Jenomže jak tak o tom člověk přemýšlí, přijde na to, že glosy nestačí, že je nutné to ukázat a v úplně nejlepším případě to dohromady prožít. A s kým jiným, než s těmi, kteří jsou dětem nejblíž, a to jsou rodiče a učitelé. A tak se platforma rozšířila mimo nástěnku na otevřenou školku.

To je tedy důvod proč se školka otevírá pro celou rodinu v sobotu?
Ne tak docela. Nejprve jsem chtěla rodičům prezentovat um a zaměření našich pedagogů formou setkávání, přednášek, tipů...ale znáte to, kdo si udělá pravidelně čas na přednášku, když nemá hlídání nebo má ve všední den jinou náplň. A kdo by dobrovolně absolvoval pravidelné třídní schůzky?

Na nápad pracovat s celou rodinou mě přivedlo pravidelné setkávání s rodiči v naší mateřské školce, jejich zájem o neformální povídání si s pedagogy, zájem o besedy a semináře se zajímavými lidmi a touha po vědění, principech výchovy a osvětě. Toto se děje vždy na našich sobotních zastaveních. Nejprve jsem chtěla vytvořit jakýsi klubík, kde by se pravidelně setkávaly pouze maminky s dětmi už od narození, ale přišlo mi líto z toho všeho setkávání vynechat ostatní členy rodiny.

Vím, že víkendy jsou pro vytížené rodiče záchytným bodem, kdy si doslova utrhávají volný čas na rodinu a velmi váží, kde a s kým ho stráví. Většinou pospolu s dětmi, aktivně a smysluplně. Proto je školka otevřena pro celou rodinu, aby čas, který má rodina pro sebe, strávila spolu.

Když je tedy školka otevřena pro celou rodinu, a jak říkáte, vycházíte z potřeb rodičů vaší MŠ, tak proč zvete i veřejnost?
To je tak. Myslím, že vytížení rodiče, kteří mají zájem o to, strávit s dětmi příjemný čas, nejsou jen v naší mateřské škole. A mnoho rodičů shání kvalitní náplň pro sebe a děti, kdy mohou být spolu, bavit se, tvořit, užít si to. Někdo jezdí na kole, někdo chodí do divadla, jiný se prochází po lese. Myslím, že naše otevřené soboty jsou zajímavou alternativou a doplněním těchto aktivit. Navíc si myslím, že je to dobrý nápad přizvat i rodiny, které naši školku neznají a mohou tak poznat, jak to funguje jinde.

Nebojíte se, že váš program sklouzne k odkládání dětí, k tomu, že se nechávají rodiče „bavit“ a vést, protože je to pohodlnější?
Nemyslím si to. Tuto aktivitu si dopřejí spíše ty rodiny, které chtějí a mají zájem aktivně se podílet na programech, nebojí se a nestydí se si hrát, smát se nebo se třeba upatlat od mouky, hlíny nebo bláta. Mám takových ve školce většinu. A je to milá spolupráce, kdy rodič je zapojený, naladěný a otevřený všemu, co nabízíme. Děti z toho mají ohromnou radost, když vidí, že i máma s tátou umí přijímat rady, jsou při hře s nimi a s radostí tvoří. K odkládání nemají rodiče tendence. A pokud ano, tak jim vše vysvětlíme a postupně je to naučíme, budou -li chtít. :)

Jaký program tedy nabízí ...A proč? Tedy ...a proč otevřená školka?
Tématické soboty nabízí rodičům příjemný azyl s programem pro celou rodinu vždy jednou měsíčně. Volné herny, kde mohou v klidu čekat na připravené aktivity. Semináře o daném tématu, který povede zkušený člověk či lektor, který má k tomu tématu co říci. Dále pak netradiční prohlídku celé školky pro starší děti, ale i pro mladší, s mnohými překvapeními, které školka skýtá. Otevřenou dílnu pro všechny šikovné kutily, práce s kladívky, šroubováky a smirkovými papíry, tady je možnost vytvořit si něco třeba na zahradu. Záměrně neříkám tatínky, protože občas maminky příjemně překvapí. Rodiče mají možnost jít s dětmi i na školní zahradu s herními prvky a dále si pak mohou popovídat o výchovných stylech s fundovanými lidmi, kterými naši pedagogové a lektoři rozhodně jsou.


To je velmi bohatý program. Jak zajistíte, aby si každý přišel na své a o nic nepřišel? Zdá se, že se to ani nedá vše za jednu sobotu stihnout?
Jednotlivé soboty jsou zaměřeny na konkrétní témata, takže si rodič z jasně stanoveného harmonogramu aktivit vybere, kde a s kým chce strávit čas. Všichni mají možnost ve školce strávit celou sobotu, nebo jen dopoledne či odpoledne. A rozhodně to není na rychlost. Na našich akcích razíme pravidlo, že není kam spěchat. Proto se naše školkové akce jmenují „zastavení“. I tady bychom v těchto zastaveních chtěli pokračovat.
Navíc u nás mají rodiče možnost si například ohřát oběd a zůstat ve školce opravdu a doslova celý den. Věřím, že nám bude program košatět a růst, také se bude měnit podle účastníků, nálady a témat.

Napadá mě, že to asi celé nebude zcela zadarmo. Kolik peněz si má obyčejná a průměrná rodina připravit, aby u vás mohla strávit celý den?

Vypadá to, že to bude stát mnoho peněz, ale jde nám především o rodinná setkání, společné zážitky a osvětu do světa. Rodina by neměla za sobotu u nás utratit více než 400 korun. Zvážíte – li, že do multikina jdete na hodinu a půl za 179 korun a je to cena za jednoho, potom za celý den a plnohodnotný program je to vlastně za hubičku.

Ptal se Martin Turčík, odpovídala Věra Motyčková

více najdete na http://aprocaproc.blogspot.cz/

Související odkazy

12.10.2016

Klíčová slova: aktivity, program, dílny, rodina, škola, školka, učitelé, děti, spolupráce


Zpět