Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Liberci

Hana Kotinová

Logická olympiáda. Pro 14 lidí pár dní noční můra a nejlepší akce roku zároveň. Myslíte si, že sedmý ročník bude už víceméně poklidnou rutinou? Ani omylem. Pořád přichází nové a nové věci, se kterými se musíte nějak vyrovnat.


Svůj úplně první ročník jsem jen nabídla pomocnou ruku, zjistila, jak KK LO funguje, druhý už spoluorganizovala, třetí už byl pod mým samostatným velením a od čtvrtého se snažím o různá vylepšení. V roce 2015 tedy získáváme jiné prostory a přecházíme u druhého testu na promítanou variantu. Hned po skončení se dozvídám, že stejný prostor nepůjde v dalším roce použít, a tak se dostáváme na univerzitu. Takže pátý ročník je opět testovací. Zjišťujeme, že sklápěcí stolečky holt nejsou to pravé, takže pro další rok aspoň pro část soutěžících rezervujeme učebny s normálními stoly. Taky testujeme aulu, kam se vejdou všichni. Kupodivu v aule žádné pády kalkulaček, tužek ani dárků nezažíváme, a tak se těším, že konečně další ročník bude více rutinní, ale není mi přáno. Ač se s rezervací připomínám včas, s prostorem máme smůlu, ve stejném termínu je konference, která už má delší dobu zamluvené stejné prostory. Musíme jinam. Stěhujeme se do jiné budovy. Máme dvě velké posluchárny rovné a jednu stupňovitou. Každou různě dlouho, ale s tím si poradíme. Věci nějak převezeme den předem, převoz uvnitř Liberce není až takový problém, horší to bude s těmi snad 50 kilogramy papíru, tedy sponzorským darem ve formě luštitelských sešitů. Čtyři pro každého, tj. 600 ks, prostorově plný kufr menšího auta, jenže já automobilní nejsem. Takže to vezu se vším ostatním z Prahy na čtyřikrát.

Den D je tady. Vzhledem k tomu omezenému času na některé učebny bych chtěla úvodní povídání zvládnout v rychlejším tempu, takže je tu další inovace – připravuji prezentaci, která může běžet dokola a bez doprovodného povídání, s informacemi kdy, kde, co a malou rozcvičkou na zabavení těch, kdo mají prezenci za sebou. Nabíráme skluz, jmenovky jsou fajn, ale nařezání a nastříhání zabralo dost času. Start prezence je podle plánu, ale než se všichni najdou, pomalu ubíhá i můj čas na úvodní slovo, a tak s ním začínám až v době, kdy už jsme měli psát. Poslední kraj, který nemá místní skupinu a chce to změnit, a možnosti, jak by to třeba šlo zařídit. Ozvou se na mou výzvu? Uvidíme.

Teď je ale čas soutěžit. Někdo mi říká, že na plátno je hodně špatně vidět, protože je dost nízko, takže bude další neplánované škatulata, hejbejte se. Stupňovitá posluchárna bude na druhý test lepší, jen to znamená ve vhodný okamžik přesunout asi 200 lidí – jednu polovinu zdola nahoru a druhou obráceně. Zase skluz, ale tým opravovačů ho vyrovnává, protože druhý test mají vyhodnocený ještě dřív, než soutěž dokončí následující kategorie. Rychle připravit ceny, je jich plný stůl, a všechny sem nahnat. Než budou spočítány celkové výsledky, bavím soutěžící ukázkami úloh z finále, jak hýbajícími se písmenky, tak vlastní tvorbou.

Je 14:00 a já mohu začít s vyhlašováním. Nejdřív čtu, kdo získá nějakou cenu a pak teprve prozrazujeme, kdo byl v rámci oceněné skupiny první, druhý atd. Neocenění využívají chvíle, kdy vítězové optimalizují, která z cen je pro ně nejlepší, a utíkají domů, což mě mrzí z hlediska závěrečného rozloučení, ale chápu, spousta lidí je zdaleka. Aspoň pár rozhovorů pro rozhlas. Posbírat zbylé věci a konečně domů, je to za námi. Pomocníci byli skvělí, soutěžící se bavili, přivézt kupu hlavolamů a pár her na volné chvíle se rozhodně vyplatilo. Díky všem a těším se zase za rok.

Související odkazy

9.11.2018

Krajské kolo Logické olympiády 2018 v Liberci
2.11.2018


Zpět