Aktivity Terminus Clubu

Václav Fořtík

Pojďte také řešit logické úlohy a hádanky pro děti i dospělé od 2 do 102 let spolu s více než 520 příznivci klubu Terminus a rubriky Bystřílna, kterým autor článku tyto úkoly pravidelně a zdarma posílá.


Z televize mizí soutěže rozvíjející znalosti, dovednosti a intelekt – Milionář, Nejslabší, máte padáka!, 5 proti 5, Fenomén (jeho pokračování na ČT ani na STV není jisté). Rapidně se zhoršuje obecná úroveň našeho vzdělávacího systému. Stále se rozšiřuje nezájem jít do hloubky věci, jen se klouže po povrchu problému. Rozhodl jsem se alespoň tento trend zpomalit následujícími aktivitami:

Rozesílání kvízů mailem – pro všechny a zdarma

Možná jste si již všimli, že v sekci Dětské Mensy nabízím pravidelné rozesílání kvízů zájemcům zdarma. Od nového roku to vskutku činím dnes již pro více než 520 osob. Obvykle jde o 10 – 15 úloh s náročností od 2 do 102 let. Několik úloh je tedy vyloženě pro děti, jiné jsou náročné i pro dospělé – představu o úlohách si můžete udělat v rubrice Bystřílna, v článku Kvízy SIGu Terminus. Pro získávání hádanek mi stačí poslat mail s žádostí o ně na vafor@mensa.cz.

Kroužky zábavné logiky – pro děti a mládež

Nejde o aktivitu jen pro nadané děti (tedy něco jako KND). Kroužky jsou přístupné všem dětem ze školy (z okolí), které projeví zájem a chuť řešit úlohy a hrát hry.

Každá lekce je sestavena ze tří bloků aktivit:

  1. Řešení hádanek, kvízů, hlavolamů.
  2. Hraní deskových a společenských her.
  3. Jak na to – ukázka několika úloh jednoho typu zadání a způsobu řešení.

Rozsah jednotlivých bloků bude záležet na přáních a potřebách zúčastněných dětí. Některé budou kvůli přijímacím testům více preferovat rozbor úloh, jiní si budou chtít více hrát hry. Máte-li zájem realizovat podobný kroužek u vás ve škole, dejte mi to vědět – lektory mám pro několik míst po Praze i mimo Prahu. Někde se půjde domluvit s pedagogem nebo rodičem dítěte, jinde se pokusíme najít „brigádníka“. Do září/října 2012 je ještě hodně času kroužek domluvit a realizovat.

Speciály Terminus Clubu – rodiče i děti a mládež

Terminus Club pořádá pravidelně každý třetí víkend společenskou akci – někdy zaměřenou na určitou věkovou skupinu, jindy zaměřenou volně. Kromě toho se ve vybraných termínech konají akce pro děti a mládež, tzv. Terminus Club speciál, kde se hrají celý den hry (společenské, deskové, počítačové) a luští kvízy.

Letní setkání rodin s dětmi a campy

Pobytové a městské akce – více o akcích je na www.centrumnadani.cz. Podstatou je zábavnou formou rozvíjet různé druhy intelektových schopností.

Související odkazy

24.6.2012


Zpět