Klub nadaných dětí při Academic School (Uherské Hradiště + Zlín) 2018/2019

Zpráva o činnosti Klubu nadaných dětí při Academic School ve školním roce 2018/2019.

Academic School,
Mateřská škola a základní škola, s.r.o.
Studentské náměstí 1531, Mařatice, 686 01 Uherské Hradiště

Zpráva o činnosti školy spolupracující s Mensou ČR

2018/2019

Trofej pro vítěze - Academic School - Piškvorky 2019


Klub nadaných dětí při Academic School byl tvořen třemi kroužky v Uherském Hradišti a jedním kroužkem ve Zlíně: 

- Výzkumným tým

- Deskové hry a hlavolamy – hraní, vývoj, výroba

- Robotika

- Badatel (ve Zlíně)

Zakoupili jsme magnetickou stavebnici pro školní 3D geometrii MAGFORMERS a stavebnivi školní 3D tiskárnu PRŮŠA i3 MK3, kterou následně sestavil a zkalibroval náš žák 9. třídy, který bude studovat zaměření elektro na průmyslové škole v Uherském Brodě.

Část náplně kroužku tvořila i práce s dataprojektorem, zejména v podobě videopříspěvků dokumentujících výrobu nejrůznější produktů, např. představující různé konstruktérské stavebnice vyrobených z rozličných materiálů.

Výrobě vlastních projektů bude věnován i srpnový příměstský tábor věnovaný tvorbě fyzikálních hraček využívajících různých přeměn energie a 3D tisku s názvem Bastlení v dílně. Bude využívat zkušenosti z kroužku Deskové hry a hlavolamy – hraní, vývoj, výroba.

Internet jsme kromě hledání textových a obrazových informací rovněž využívali k hledání logických úloh, zobrazování optických klamů či videoukázek ze světa robotiky a umělé inteligence, fyzikálních a chemických pokusů apod.

V robotice jsme pracovali s LEGO robotem Mindstorms EV3, s Ozoboty, s robotem Karlem, naši zdatní členové nás seznamovali s vlastními projekty v oblíbené hře Minecraft. 

Výzkumný tým se setkával jednou týdně. Využili toho např. vystupující na Dětské vědecké konferenci, která proběhla v listopadu 2018, neboť si mohli své prezentace několikrát cvičně odprezentovat a od svých kolegů, již zkušených prezentátorů, i zhodnotit a postřehy směřující ke zkvalitnění prezentace i následně zapracovat do další verze prezentace. Opět se nám předvedl náš osvědčený prezentátor s cestovatelskými zážitky ze své prázdninové cesty po Mongolsku. Na naši Dětskou vědeckou konferenci přijel s příspěvkem i náš čerstvý absolvent a bývalý člen Výzkumného týmu – tentokrát ze střední školy z Hodonína.

Kromě řady drobných témat členové Výzkumného týmu zrealizovali poměrně velký a časově náročný projekt – organizaci nultého ročníku velikonočního turnaje žáků Academic School – Piškvorky 2019. Na rozdíl od běžných žákovských projektů, které simulují reálný svět, organizace turnaje se do mimoškolního reálného světa „zařezávala” získáváním sponzorských darů pro účastníky turnaje od dvou firem v celkové ceně dva tisíce Kč. Kromě výroby letáků, pravidel, animovaného poutače, speciální mailové adresy určené pro soutěž, dopisů pro sponzory a článku o výsledcích soutěže s poděkováním sponzorům pro šolní web i facebookové stránky se členové týmu věnovali i tvorbě návrhu a výrobě trofeje soutěže na školní 3D tiskárně – 3D sova na podstavci s nerezovým plíškem s logem školy a názvem turnaje.


Exkurze Výzkumného týmu:

27. listopadu 2018 

Technické Muzeum Brno a výstava Největší záhady a tajemství světa (Leotohrádek Mitrovských Brno)

19. března 2019

27. mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER (BVV Brno).

Výstava TITANIC (BVV Brno) 

Pokukujeme i po exkurzích do nějakých potravinářských podniků zabývajících se výrobou cukrovinek, čokolád, brambůrek, sýrů či dalších mléčných výrobků.

 

Mgr. František Horňák, pedagog

V Uherském Hradišti

8.8.2019


Zpět