Logická olympiáda po dvanácté…

Jana Unruhová

… a opět rekord: 71 208 zaregistrovaných soutěžících z 3 249 škol! Finále nejpopulárnější akce Mensy ČR se uskutečnilo 25. 11. 2019 v prostorách Míčovny Pražského hradu, kde si své logické schopnosti porovnalo 196 soutěžících.


Finále předcházela základní kola, z nichž postoupilo celkem 2 143 semifinalistů do krajských kol. Do finále pak postoupilo 65 soutěžících z každé kategorie. Slavnostní finále moderoval místopředseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein, jehož úkolem bylo především srozumitelně vysvětlit, co soutěžící čeká, a zodpovědět všechny doplňující otázky. Finále se tradičně skládalo z písemného a promítaného testu, jejichž váha je nejvyšší, a několika dalších modulů, které jsou každý rok odlišné. Letos to bylo spojování kostek domina, vyvažování misek vah, 3D kostka na 2D papíře nebo odpočinkový test paměti.

Zjednodušujeme!

1. Virtuální asistent – chatbot na webu logickaolympiada.cz

Letos jsme angažovali chatbota, který automaticky zodpovídá známé a časté dotazy a případné složitější dotazy předává lidem. Ze zkušeností minulých let jsme připravili sadu nejčastějších otázek, tzv. FAQ (Frequently Asked Questions), včetně odpovědí. Po otevření stránek Logické olympiády se v pravém dolním rohu objeví chatovací okno, kam je možno dotaz napsat. Chatbot odpověděl na více než 1 200 dotazů týkajících se registrace do soutěže, přihlašování se k testům základního kola či výsledků.

2. Elektronické opravy

V letošním roce během finále testoval tým LO nové elektronické zpracování výsledků, které by mělo organizátorům krajských kol a finále usnadnit práci při vyhodnocování výsledků. Spočívá v tom, že vypracované testy se po odevzdání naskenují, program je rozdělí do jednotlivých úloh a opravující pak už jen na počítači kontrolují výsledky konkrétní úlohy podle vzoru správného řešení. Výhodou tohoto systému je, že se údaje okamžitě zaznamenávají do systému a odpadá nudné a chybové přenášení dat z papíru do počítače. Nová metoda znatelně urychlí, a hlavně zpřesní celý proces vyhodnocení.

3. Zjednodušování úloh

Jak říká předseda: „Umíme připravit i mnohem složitější úlohy, ale chceme také, aby to soutěžící bavilo, takže zjednodušujeme.“ V každém testu jsou tedy vždy i snazší úlohy jako motivace k řešení obtížnějších úloh.

Letošní vítězové

Kategorie A: Jakub Pazdera (10), ZŠ a MŠ Křídlovická, Brno

Po druhé ve finále, loni se umístil na 5. místě. Rád řeší podobné typy úloh. Nejvíce ho bavil písemný test, kde byly různé typy úloh a kde si mohl vybrat, kterou kdy řešit a jak dlouho. Nejtěžší pro něj byly promítané testy, kde si musel zapamatovat zadání. Rád by se někdy podíval do New Yorku. Rád se dívá na seriál Válka skladů nebo Dva na třetí.

Kategorie B: Mikuláš Jandík (12), Gymnázium Christiana Dopplera, Praha

Poprvé ve finále, dvakrát v krajském kole, letos krajské kolo vyhrál. Rád hraje Dominion, třeba o přestávkách ve škole. Doma hraje Andor nebo Ticket to Ride. Rád chodí ven, zvlášť když je hnusně, a je členem skautského oddílu.

Kategorie C: Václav Trpišovský (17), Open Gate School, Babice

Ve finále byl po sedmé a vítězem kategorie se stal po třetí. Protože se zajímá o elektroniku, rád by po maturitě studoval na ČVUT nebo MATFYZ UK. Studium v zahraničí ho neláká. Rád sleduje seriál Teorie velkého třesku, protože se ztotožňuje s postavou Sheldona. Takovou přezdívku získal ve Skautu a v dalších třech nezávislých institucích. Rád hraje hru se slovy Word, Krycí jména nebo Bang! Složitější hry nehraje, protože k nim nemá vhodné spoluhráče.

Související odkazy

15.12.2019

Logická olympiáda 2019 – finále
25.11.2019


Zpět