Aktuality
Archiv
Rok: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2008
Aktivity Dětské Mensy v roce 2017
Stručné shrnutí aktivit Dětské Mensy v roce 2017.
Mladý chemik
12. 12. 2017 se tři žáci naší školy zúčastnili druhého kola soutěže Mladý chemik, kterou pořádá Střední průmyslová škola chemická Pardubice.
Udílení Cen Jaroslava Heyrovského 2017
Ve čtvrtek 14. 12. 2017 odpoledne byly předány Ceny Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského. Laureáti přišli a přijeli všichni, Pavel Turek dokonce až z Cambridge, kde začal letos studovat. Novinkou v programu bylo vystoupení žesťového kvinteta studentů Gymnázia a hudební školy Hl.m.Prahy pod vedením p.Imricha Somaše.
Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy
V loňském a letošním roce se škola pozitivně prezentovala na řadě akcí, z nichž některé sama pořádala.
Jak jsme vybírali tu nejlepší školu
Možná také máte doma dítě, které v roce a půl mluvilo ve větách, četlo od čtyř a je spokojené mezi dospělými, protože ti často mluví o něčem zajímavém, dá se jim vyprávět o vlastních vynálezech, klást otázky o nekonečnu a fotonech… A možná stojíte před otázkou, jestli má jít do specializované školky, a následně jestli přejít ze základky na víceleté gymnázium, případně na které. Třeba vám pomůže náš příběh se šťastným koncem. Tedy vlastně začátkem.
SEVA Report – MŠ FlowerGarten
Stavebnici SEVA jsme měli v mateřské škole FlowerGarten odjakživa. Čeští učitelé ještě pamatují, kolik času strávili hraním a stavěním si ze Sevy v době svého mládí a proto ví, že si děti mohou takto rozvíjet jemnou motoriku, fantazii, kreativitu, zručnost a při pohledu do návodu také schopnost vytvořit objekt podle předlohy. Před pár lety jsme zakoupili velké balení Seva 3 Jumbo složené z klasických modrých kostiček, bílých spojovacích křížů, černých kol, červených světel a žlutých a červených výplní. Jelikož hru s tímto typem stavebnice preferovali spíše chlapci, děvčatům jsme následně pořídili „Sevu pro dívky“ s fialovými kostičkami, bílými spojkami, speciálními ohnutými dílky a výplněmi jiných barev než u klasické Sevy (např. růžová, světle-modrá).
Den exkurzí
Již tradičně žáci 2. stupně absolvovali podzimní Den exkurzí. V rámci jednoho dopoledne máme možnost nahlédnout „pod pokličku“ místních firem a organizací. Navštěvujeme různorodá odvětví, kde se seznamujeme s náplní práce a fungováním jednotlivých pracovišť v daném podniku.
Prvky Mensa NTC Learning v MŠ Dubá
V lednu a březnu r. 2017 jsme se zúčastnili školení k NTC systému učení ve všech třech fázích zaškolení. Vlastně okamžitě po proškolení jsme začali do aktivit vkládat prvky systému učení NTC, které jsou obsaženy také v RVP PV.
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta v mateřské škole jako nástroj k prohloubení vědomostí dětí o životním prostředí kolem nás
Úkolem EVVO je předat co nejvíce znalostí o životním prostředí, naučit nás chovat se k přírodě šetrně a ohleduplně.
Matematický orienťák
Dne 10. 10. 2017 se čtyři žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili Matematického orienťáku, jehož pořadatelem je každoročně Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové. Název soutěže napovídá, že se nejedná jen o matematiku, ale je zapotřebí i orientačních schopností.
Projektové učení cestou po Evropě (Plachá H. MŠ Lesnice)
Evropský den jazyků jako motivace pro učení v období adaptace? Zdá se to být zcela odlišná tématika, ale pro nás tomu tak nebylo. Naopak. Symbol, značka, rozdíly, spolupráce, sbehodnocení a uvědomění si bezpečí, místa, kde je mi dobře, kde jsem „doma”.
Klub Koumáků
Kroužek Koumáků probíhá ve školce každé pondělí od října do května.
Kdy: každé pondělí od 2. října 2017 do 28. května 2018, od 15:00 do 16:30
Cena: 1500 Kč / pololetí
Kde: MŠ Doctrina, Liberec
Šesťáci na adaptačním kurzu
Poznat své nové spolužáky, třídní učitelku/učitele, zjistit „zákulisní“ informace o škole, naučit se spolupracovat. Tohle všechno, a možná i více, měli za úkol v předešlých třech dnech naši čerství šesťáci.
Nadané dítě ve škole: Náměty do výuky pro celou třídu
Letos na v létě vyšla v nakladatelství Portál kniha „Nadané dítě ve škole“ s podtitulem „Náměty do výuky pro celou třídu“. Její autorkou je Jana Cihelková, která řadu let pracovala jako učitelka a zabývala se mj. výukou nadaných dětí. „Co je nadání? Jak poznat nadané dítě? Je nadání výhoda, nebo spíše handicap? Co nadané děti ve výuce potřebují a jak jim to poskytnout?“ Kniha odpovídá na tyto otázky stručně, přehledně se zaměřením na praxi. Nabízí učitelům návod, jak nadané dítě rozpoznat, protože to nemusí být vždy úplně jednoduché, a jak s ním ve výuce pracovat.
Zahájena registrace do Logické olympiády 2017
1. srpna byla zahájena registrace do desátého ročníku Logické olympiády. Zveme všechny děti a studenty k účasti v soutěži Logická olympiáda 2017. Každý soutěžící se musí do 30. září registrovat na www.logickaolympiada.cz!
Nejlepší češtinářka ve své kategorii
Veronika Marvanová, žákyně 9. A naší školy, se po vítězství v krajském kole Olympiády v českém jazyce zúčastnila národního kola, které proběhlo od 15. 6. do 21. 6. v Chotěvicích.
Fyzikální projekty
Naše škola se ve druhém pololetí tohoto školního roku účastnila projektu „Věda má budoucnost“, jehož cílem bylo přesvědčit učitele základních škol k intenzivnější výuce matematiky, fyziky a technických předmětů, neboť na trhu práce se dlouhodobě projevuje nedostatek absolventů se znalostmi a schopnostmi právě z těchto oborů.
MERKUR
V pátek 2. června se 9 žáků ze čtvrtých tříd zúčastnilo zajímavé soutěže „Talenty pro firmy v česko-polském příhraničí.“
Den exkurzí
Pokud se podíváte 1. června do kalendáře, zjistíte, že svátek slaví Laura, ale také všechny děti. Je totiž Mezinárodní den dětí. Z toho důvodu byste dnes v naší škole nenašli ani jedno dítko. Ne snad, že bychom jim dali volno, ale rozhodli jsme se jim jejich slavnostní den trochu zpříjemnit.
Klokan na pavilonu
V březnu se 2.C, 3.B a 5.B tradičně zapojily do matematické soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN. Druháci a třeťáci soutěžili v kategorii CVRČEK, páťáci v kategorii KLOKÁNEK.
Žáci II. A si hrají se stavebnicí GEOMAG
Rozvíjí si manuální zručnost, představivost, výtvarné cítění.
Týden mozku
Ve čtvrtek 16. 3. 2017 a v pátek 17. 3. 2017 se 16 studentů spolu s panem učitelem Milanem Jandou zúčastnilo cyklu přednášek v rámci 19. ročníku Týdne mozku, který se každoročně koná na půdě Akademie věd v Praze. Mohli si tak vyslechnout zajímavé přednášky o nejnovějších trendech a objevech ve výzkumu mozku a neurovědách a získat tak nový pohled na fungování našeho mozku.
Studium v zahraničí s podporou nadace
Nadace The Kellner Family Foundation pomáhá nadaným studentům zaplatit náklady spojené se studiem především na zahraničních univerzitách. Žádosti o podporu z projektu Univerzity ve školním roce 2017/2018 je třeba odevzdat do středy 31. května 2017.
Přednášky Mensa fórum na Mensa gymnáziu
V pátek 10. března 2017 a hlavně v pondělí a úterý 13. a 14. března proběhl na naší škole z inciativy žáka septimy Josefa Kučery první ročník tzv. Mensa fóra. Pro studenty byly připraveny přednášky na nejrůznější témata od známých a inspirativních osobností vybraných na základě zájmu studentů napříč českou kulturní, vědeckou a politickou scénou. Přednášky se konaly vždy po celý den od 8:30 do 16 hodin, byly to 4 dvouhodinové bloky a v rámci každého bloku probíhaly vždy 3 přednášky současně, aby si všichni studenti od kvarty po oktávu mohli vybrat z oblasti, která je nejvíc zajímá.
MATBOJ
14. 3. 2017 se v Hradci Králové konala soutěž MATBOJ pořádaná Gymnáziem J. K. Tyla.
Čtenářský klub
Od ledna 2017 realizujeme v naší škole "Čtenářský klub".
Co chceme žáky naučit?
Matematický expres – MatX
Ve středu 15. 2. 2017 proběhl třetí ročník internetové matematické soutěže MatX, která se již podruhé uskutečnila opět i v České republice. Soutěž MatX je týmová internetová soutěž, kde čtyřčlenné týmy žáků 7. až 9. tříd ZŠ a příslušných ročníků osmiletých gymnázií soutěží v počítání netradičních matematických příkladů.
Šachy Gymstr a Piškvorky Gymstr
V rámci Klubu nadaných dětí jsme založili dvě facebookové skupiny: Šachy Gymstr a Piškvorky Gymstr.
Květňák v České televizi
Česká televize projevila zájem o aktivity k e-bezpečí na ZŠ Květnového vítězství 1554, Praha 11 - na podnět Saferinternetu, s nímž škola několik let spolupracuje. Reportáž se týkala zejména využití e-learningových kurzů projektu Kraje pro bezpečnější internet (KPBI) v hodinách informatiky - příprava žáků ke správnému chování na internetu.
Den plný her 2017
Konec ledna je na ZŠ RK Masarykova již řadu let ve znamení konání akce Den plný her. Žáci druhého stupně se dopoledne věnují netradičnímu vyučování a hraní her logických i strategických ve velké herně, v kterou se proměňuje tělocvična. Netradiční výuka byla věnována jazykovým hrátkám češtinářů i angličtinářů, výtvarnému tvoření, fyzikálnímu bádání, matematickým tangramům, znalostem z historie, sportovním informacím apod.
Rozvoj nadání v IT - Bobřík informatiky, kódování
Kódování a programování - profese budoucnosti, vyhledávána jsou IT povolání, zejména kolem e-bezpečí
Rozvoj nadání recitačního a pěveckého
Zaměřujeme se na rozvoj nadání v různých oblastech - zejména prostřednictvím účasti žáků v soutěžích
Šikovný zVĚDAvec ze 3. C
Na začátku nového roku 2017 jsem obdržela velmi milý dopis od manželů Seidlerových, rodičů našich dvou žáků. Dovolím si z něj citovat: