Přijdou tři logici do baru...

Tereza Bohatá

Pokud patříte mezi milovníky zapeklitých logických hádanek a hříček, tato novinka by určitě neměla ujít Vaší pozornosti.


Knížka obsahuje v první části 100 logických hádanek, ve druhé pak jejich řešení a podrobné vysvětlení myšlenkových pochodů vedoucích k tomuto výsledku. Hádanky jsou přehledně rozděleny do devíti tematických skupin, které se soustředí na konkrétní typy úloh (např. kreativní úlohy, poctivci a lháři, geometrické úlohy). Toto rozdělení umožňuje lepší soustředění na daný typ úlohy a postupné rozvíjení jednoduché myšlenky ve složitější. Daný koncept členění ocení zejména čtenáři zaměření na některé typy úloh, případně luštitelé, kteří se chtějí v některých oblastech cíleně zlepšit.

Jednotlivé rébusy jsou velmi různorodé a pokryjí opravdu velké spektrum typů úloh. Některé hádanky jsou vhodné i pro děti základní školy, u jiných může strávit hodně času i dospělý člověk s nadprůměrným logickém myšlením. I když mám úlohy podobného typu velmi ráda a ve volném čase se jim věnuji, nad některými hádankami jsem přemýšlela velmi dlouho a ne vždycky mi stačil jako pomocník papír s tužkou. Po nahlédnutí do řešení ale bylo hned jasné, že daný postup řešení je nejen korektní, ale také velmi promyšlený. Navzdory vyšší obtížnosti některých rébusů stačily většinou v oblasti matematiky znalosti ze základní školy.

Pro lepší cílovou skupinu jednotlivých hádanek bych možná ocenila značení obtížnosti u každé z hádanek (např. pomocí hvězdiček), nicméně vzhledem k obtížnému objektivnímu hodnocení nepovažuji toto značení za nezbytné. Navíc v rámci každé tematické skupiny bývá první úloha většinou jednodušší a obtížnost postupně narůstá, takže při postupném procházení sekce má čtenář o obtížnosti následující úlohy přibližné povědomí. 

Na úlohách si cením zejména toho, že rostoucí obtížnost spolu s důkladným vysvětlením a rozebráním situace ve druhé části knihy pomáhá čtenářům pochopit i velmi náročné rébusy. Pokud si čtenář s některým rébusem neporadí a podaří se mu pochopit a osvojit si myšlenkové pochody popsané v řešení, má velkou šanci úspěšně vyřešit i obtížnější rébus. Jedná se opravdu o velmi pestrou sbírku, takže pokud by čtenáři typově neseděl některý z hlavolamů hned na začátku, může si na své přijít v jiné sekci knihy. Na celkovém dojmu knize přidávají i názorné obrázky, které pomáhají lépe pochopit zadání i následné řešení.

Více o knize se dozvíte v článku Přijdou tři logici do baru... 100 nejhezčích logických a matematických hádanek (odkaz vede do sekce Knihy, doporučená literatura).

Související odkazy

23.1.2019


Zpět