Heuréka: Matematické hádanky s překvapivým řešením

Tereza Bohatá

Na první pohled malá knížečka, která se vejde do zadní kapsy kalhot. Po otevření sbírka zapeklitých matematických úloh, kde velkou část zabírá jejich řešení. A po chvilce listování je to nápaditá knížka, která i znalcům logických úloh ukáže, že v mnoha ohledech uvažují příliš stereotypně a mnohdy nepřijdou ani na velmi jednoduché elegantní řešení.


V úvodní části knihy je popsána autorova motivace a snaha posbírat nápadité úlohy, k jejichž řešení nám mnohdy pomůže nečekaný trik. Dále je knížka je rozdělena na část se zadáním a na část s řešením, přičemž druhá část je o trochu delší. To nám lehce napovídá, že pokud se nám na některou úlohu nepodaří přijít, nejen že se dozvíme správné řešení, ale také detailní popis myšlenkových pochodů značící, jak k danému řešení dojít. Část s řešením má smysl otevřít i v případě, že jsme si s úlohou poradili, ale ne příliš elegantním způsobem. Co když naše úvaha byla příliš složitá a v řešení nám autor naznačí mnohem efektivnější způsob?

Přestože ze začátku knížka působí jako sbírka úloh vysokoškolské matematiky, u většiny úloh si vystačíte s matematikou základní. Většina úloh má jednu věc společnou: nejsou potřeba dlouhé ani složité výpočty. Mnohdy nám mnohem více pomůže důvtip nebo trik, který na první pohled velmi složitou úlohu dokáže výrazně zjednodušit. Protože na sebe úlohy tematicky příliš nenavazují, je možné s jejich řešením začít prakticky odkudkoliv. Pochopení úloh a případně i řešení usnadňují názorné obrázky.

Autor si dal práci s dohledáním původních zdrojů, které uvádí v sekci řešení. Spoustu důmyslných triků tak můžeme datovat do doby, kdy ještě lidé neměli umělé osvětlení. Protože se jedná o knížku úloh sesbíraných za několik století, dost možná jste se s některými už setkali. Přesto v mnoha případech následuje úloha podobná, avšak s malou obměnou – a úplně jiným řešením. To aby nás autor donutil zůstat ve střehu a nenechal nás ukolébat se myšlenkou „takovou úlohu už přece znám“. Mezi bezmála sto úlohami se nechá nachytat nebo svést na nesprávnou cestu snad každý.

Více o knize se dozvíte v článku Heuréka: Matematické hádanky s překvapivým řešením (odkaz vede do sekce Knihy, doporučená literatura).

Související odkazy

4.1.2020


Zpět