Druhá recenze knížky „Heuréka“ od Heinricha Hemmeho

David Janoška

Malá kniha německého profesora strojírenství a mechatroniky se skoro stovkou neotřelých hádanek s ještě nečekanějším řešením. Ideální na zpestření cest hromadnou dopravou nebo na společné chvíle s dětmi všeho věku. Svou záludností potrápí mozky dětí i dospělých.


Autor po čtenáři chce, aby se nad každou hádankou opravdu zastavil a šel s řešením co nejhlouběji. Jak napovídá název knihy a ostatně i její předmluva, měli byste mít s každým řešením hádanky slavný archimédovský pocit „Mám to!“. A tato kniha vám takový pocit nejednou nabídne. I když hádanku vyřešíte, její řešení, předkládané autorem v druhé části knihy, vás často překvapí.

Hádanky v knize jsou opravdu různorodé. Některé po vás nechtějí žádné odborné znalosti a bude vám na jejich vyřešení stačit zdravý selský rozum, jiné naopak předpokládají základní znalost matematiky či geometrie. Kniha vás každopádně donutí nad hádankami začít přemýšlet jinak a hledat řešení, které není na první pohled jasné. Nedejte tak na svoji intuici a raději si přečtěte zadání ještě jednou, protože se v něm nejspíše skrývá více informací, než si zprvu myslíte.

Více o knize se dozvíte v článku Heuréka: Matematické hádanky s překvapivým řešením (odkaz vede do sekce Knihy, doporučená literatura).

Související odkazy

20.8.2020


Zpět