Vedle nul je jednička velké číslo

Tereza Bohatá

Mít tuto knihu v době studií, počítání by mi šlo asi mnohem rychleji a bylo by pro mě zábavnější. To byla jedna z mých prvních myšlenek po otevření knihy s názvem Vedle nul je jednička velké číslo.


Kniha je přehledně rozdělena podle zaměření do devíti kapitol. Na začátku každé kapitoly je motivace, která nám ukazuje zajímavá zákoutí matematiky. V průběhu kapitoly je postupně představeno několik témat, která jsou pěkně popsána i vysvětlena. Kapitolu uzavírá několik příkladů, jejichž řešení včetně postupu je uvedeno na konci knihy. Obtížnost příkladů je hodnocena pomocí hvězdiček, v rámci každé kapitoly se začíná u jednodušších a postupuje se směrem k náročnějším.

Hned v první kapitole čtenáře okouzlí triky zaměřené na početní triky. Víte, jak zpaměti spočítat třeba 85×85 během pár vteřin? Nebo třeba 249857330583x5? V dnešní době kalkulaček už sice nejsou tyto triky tak oblíbené jako dříve, přesto je výpočet z hlavy někdy hotov dříve, než kalkulačku najdeme, natož než do ní příklad vůbec zadáme. Praktičtěji zaměřené čtenáře osloví část věnovaná geometrii a trikům spojených s rozdělením pizzy na stejné díly. Na poloviny, třetiny, čtvrtiny nebo šestiny je to snadné, ale co tak ji třeba rozdělit na pět stejných dílů? Pokud bojujete se zapamatováním si čísla PIN, telefonních čísel svých blízkých nebo jinými číselnými posloupnostmi, mohly by vás zaujmout triky rekordmanů v zapamatování si čísla pí na co nejvíce desetinných míst. Stejně tak mnohé čtenáře okouzlí metoda, pomocí které spočítají rekordmani třináctou odmocninu stociferného čísla během pár vteřin. Na své si přijdou také milovníci kouzel s čísly, kde pomocí pár jednoduchých triků dokáží uhádnout myšlené číslo. Kromě kouzel s čísly je v knize vyhrazena kapitola i pro magii s kostkami, kartami a papírem, za kterými se skrývají pěkné matematické hříčky.

Celá kniha je psána poutavě pro široké spektrum milovníků hádanek, matematické pozadí je čtenáři podáno srozumitelně a bez nutnosti hlubokých znalostí. Knížku není nutné číst postupně, čtenář si může vybrat svoji oblast zájmu a začít od kterékoli kapitoly. Průběžnými příklady dává autor možnost zamyslet se nad problematikou více do hloubky, jejich detailně popsaným řešením pomáhá neztratit se tam, kde se čtenářovy myšlenky vydaly jiným směrem. Doplňující obrázky, grafy a tabulky přispívají k lepší přehlednosti a čitelnosti. Využití některých hříček z knížky si najde snad každý milovník čísel.

Více o knize se dozvíte v článku Vedle nul je jednička velké číslo: Matematické triky pro každý den (odkaz vede do sekce Knihy, doporučená literatura).

Související odkazy

24.9.2020


Zpět