Mensa pobytové tábory pro nadané děti v Dolní Suché

Lucie Měchurová, hlavní vedoucí

V letošním roce jsme opět zavítali na naši oblíbenou chalupu v Dolní Suché poblíž Liberce, kde jsme zorganizovali dva týdny pobytových táborů pro nadané děti. V prvním termínu se sešly děti ve věku osm až dvanáct let, druhý termín byl opět určen našim teenagerům ve věku třináct až šestnáct let.


Téma tábora bylo po oba týdny stejné – PEKLO. Na začátku tábora byly děti rozděleny do týmů podle barev fáborků u mladších a barev lightsticků u starších. Každý účastník měl možnost zapsat do pekelné knihy své hříchy, které si po splnění účasti na všech aktivitách během týdne mohl poslední večer spálit, a tak se z nich vykoupit.

Užívali jsme si spoustu týmových i individuálních aktivit, získávali mínusové body, které byly zvlášť pro mladší děti velkým zpestřením. Každé ráno jsme měli pekelnou školu, kde jsme se učili šifry nebo uzly a hříšníci z předchozího dne si na kole neštěstí vytáčeli svůj trest. Mladší děti měly hříšků více, ale vypadalo to, že někteří i schválně, jen aby mohli kolem zatočit. Byli i tací, kteří točili dobrovolně. Vzhledem k teplému počasí jsme hojně využívali řeku, která teče přímo pod chalupou, hodně jsme plavali a jezdili na kánoích. Také jsme hráli ping-pong, badminton, fotbal, spoustu deskových a karetních her, měli jsme šifrovací bojovku, noční hru a prostě všechno, co nás bavilo.

Díky dotaci RSJ s námi pobyl i psycholog Mensy Vlado, který nám také připravoval aktivity a byl k dispozici pro toho, kdo by si s ním chtěl na nějaké téma popovídat.

Oba týdny utekly velmi rychle, mladší i starší se jen neradi loučili a většina dětí se začala těšit na další rok. A to je pro vedoucí ten nejlepší pocit, když vidí že i děti, které se v běžném kolektivu tolik nezapojí, jsou šťastné a spokojené a ihned po příjezdu rodičů prosí, aby mohly jet napřesrok znovu.

Tímto bych chtěla za sebe a celý tým vedoucích (Huberta, Vojtu, Petru, Zuzku a Hanku) moc poděkovat dětem za skvělé dva týdny a rodičům za to, že někteří neváhali kvůli našemu táboru přivézt děti přes celou republiku. Už teď se těšíme na příští rok na všechny známé i nové tváře.

Odkaz na článek o táboře na eduzin.cz

 

Z reakcí účastníků

„Letošní Mensa Camp byl pekelně skvělý – v tom dobrém slova smyslu! Sešlo se nás tu 21 teenagerů ve věku od 12 do 16 let – 9 holek a 12 kluků. Přijeli jsme z celé republiky – od Olomouce po Ústí nad Labem. Všichni jsme si tu dobře rozuměli. Bydleli jsme v pěkné chaloupce v Dolní Suché, u břehu řeky Nisy. Pokoje tu celkem netradičně neměly čísla, ale jména, jako například Pohádka (můj pokoj) nebo Autobus (to byl pokoj vedoucích, my jsme jim pak s kamarády název pokoje přelepili na „Tramvaj“). A proč to tady bylo „pekelně skvělé“? Peklo totiž bylo tématem tábora! Jak to funguje na takovém táboře? Sbírají se body, jak individuálně, tak i týmově a za pokoje, jenže jdou do mínusu. Vyhrává tedy ten, kdo má bodů vlastně nejméně. Na začátku tábora jsme se všichni posadili na louce do kruhu a zahráli si seznamovací hru. Každý postupně řekl své jméno a k tomu nějaké přídavné jméno na stejné písmeno. Mělo to ale háček: než jste mohli říct své jméno, museli jste ještě postupně zopakovat jména všech před vámi! Protože bylo málo času se nad svým přídavným jménem zamyslet, byla některá z nich pěkně komická a někomu tak vydržela přezdívka po celý tábor. Také jsme tu měli „pekelnou školu“, kde jsme se naučili užitečné dovednosti jako vázání uzlů nebo šifrování. To se nám hodilo i na šifrovací výpravě (ve které všechny tajenky obsahovaly nějaká čertovská rčení či přísloví). Kromě toho jsme si užili i různé jiné hry, a to jak sportovní, tak i logické nebo (většinou) kombinace obojího. Každé ráno jsme začínali den dobrovolnou rozcvičkou a následujícím plaváním v řece (rovněž dobrovolným). Za obojí ale byly mínusové body, takže se cvičení a plavání rozhodně vyplatilo. Já nic z toho nevynechala ani jednou. Když jsme zrovna měli volno, mohli jsme využívat široký výběr deskových i karetních her ve společenské místnosti, takže se nikdo nikdy nenudil. Loučili jsme se neradi, sedm dní nám všem připadalo jako krátká doba. Všechny nás totiž Mensa tábor vážně bavil – díky pestrému programu, který nám připravili skvělí vedoucí – Lucka, Hanka, Hubert, Petra, Zuzka a Vojta. Nesmím zapomenout ani na Vlada – psychologa, který tu byl k dispozici pro konzultace. Prostě jsme si to všichni maximálně pekelně užili! Příští rok určitě zase rádi pojedeme.“

Zuzana Nováková

„Tábor byl zkrátka úžasný! Téma peklo byl výborný nápad, který mě překvapil. Výborné hry, super kolektiv a hlavně výborní vedoucí! Z tábora mě bavilo nejvíc vaření na ohni a večerní programy (karaoke, kvízy, nebo třeba diskotéka). Rozhodně chci jet příští rok znova, protože to, co jsem zažil tady, je nezapomenutelné.“

Matyáš Holuša

 

Z reakcí rodičů

„Naše dcera byla a je z tábora nadšená a to jsme moc rádi. Odvedli jste výbornou práci, doopravdy, takový přístup, jaký máte, je super!“

„Ještě jednou bych Vám chtěla poděkovat za Vaši ochotu a vstřícnost, se kterou organizujete tábory a aktivity pro děti. Jsem šťastná, že se mé dcery mohly zúčastnit Vašeho tábora, kde asi poprvé zažily pocit přijetí a sounáležitosti s vrstevníky. Odjíždět se jim opravdu nechtělo.

Přestože cítím trochu smutek, že jsem jim tuto možnost nedala dříve, věřím, že podobný zážitek s organizací Mensa, mensany a jejich příznivci nebyl poslední.“

Související odkazy

1.9.2022

Mensa pobytové tábory pro nadané děti v Dolní Suché (srpen 2022)
1.9.2022 Lucie Měchurová


Zpět