Návštěva Českého hydrometeorologického ústavu

V pátek 13. 2. 2009 to vypadalo, že se naplní tak často opakované „nešťastný pátek třináctého“. Venku byla zima, co by chtěl člověk v únoru, že? Paní Zikmundová pomohla zorganizovat návštěvu v Hydrometeorologickém ústavu v Brně, abychom si uměli některé jevy v přírodě, hlavně změny počasí vysvětlit.

PaedDr. Jana Klodnerová
13.2.2009
Český hydrometeorologický ústav, Kroftova 2578/43, 616 00 Brno-Žabovřesky

Mráz poznáme, sotva vystrčíme nos z domu, ale bude zítra mrznout? Jak se to dozvím? A kdo může za to, že se to vůbec dozvím? Je jednoduché připravit předpověď počasí? To byly otázky, se kterými jsme do hydrometeorologického ústavu odcházeli.

Zima ale vyhnala z úkrytu jakéhosi šotka, který způsobil šum v informacích a v ústavu se nachystali na žáky druhého stupně. Když uviděli početnou skupinu druháků, třeťáků, čtvrťáků a páťáků, začalo mrznout i na chodbě ústavu a v rysech těch, kteří se nás měli ujmout. Chvíli to vypadalo, že třináctka funguje a nám záhady předpovědi počasí zůstanou utajeny. Naštěstí se podařilo objevit teplou frontu, snížit tlak a rosný bod, rozehnat mraky obav zaměstnanců ústavu, přesvědčit je, že naše děti mají „jasno“ a je možno odtajnit záhady nad zemí a pod mraky.

Po hodině a půl jsme se rozcházeli spokojení na obou stranách okluzní fronty. Hurá do zverimexu pořídit si žabku rosničku. Na co? No přece na to, abychom věděli, jak bude zítra. Paní Zikmundová, díky.

Související odkazy

Návštěva ČHMÚ - únor 2009 (Klub dětí ZŠ Křídlovická)
13.2.2009 Jana Klodnerová

Zpět