Návštěva přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně

SIG rodičů nadaných dětí Olomouc uspořádal společné setkání rodičů nadaných dětí a jejich ratolestí. 23 dětí a jejich rodičů se setkalo 8. června 2013 v Koutech nad Desnou, aby společně vyrazili na exkurzi přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.

reportáž: Jitka Pethö; organizátorka: Ludmila Děcká, e-mail: ludmila.decka@olomouc.eu, tel.: +420 602 196 619
8.6.2013, 14:00  —  8.6.2013, 17:00
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně (nedaleko skiareálu Kouty nad Desnou), Olomoucký kraj

přečerpávací elektrárna Dlouhé stráněVýprava za poznáním fungování elektrárny začala v autobuse, kde nás přivítal průvodce a seznámil nás s programem exkurze. Nejdříve nás zavezl do střežené části elektrárny. V přednáškové místnosti jsme si mohli prohlédnout schéma elektrárny, podívat se na film a zeptat se na všechno, co nás o provozu elektrárny a jejích technických parametrech zajímalo.

Prohlídka pokračovala v podzemní části elektrárny, která byla vybudována v útrobách hory Mravenečník. Tunelem jsme prošli až do centrální části nad turbínami. I přes docela teplý den zde bylo chladno a klima připomínalo jeskyni. Zajímavostí je, že pod stropem místnosti byla okna se zářivkami, které simulovaly denní světlo pro lepší pohodu pracovníků.

Po prohlídce technické části jsme se už autobusem šplhali nahoru, až do výšky 1350 m n. m., k horní nádrži elektrárny. Bohužel, nádrž byla naprosto prázdná, viděli jsme v ní pouze dělníky, kteří pracovali na údržbě pláště. Okruh kolem nádrže měří 1,75 km a zdatnější část výpravy si troufla, i přes relativně krátký čas na rozchod, jej absolvovat.

přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně: naše výprava (foto: Jitka Pethö)Cestou zpět jsme se ještě zastavili u dolní nádrže. Dozvěděli jsme se, že voda zde je i v létě chladná okolo 7 stupňů a tak čistá, že v ní žijí pstruzi. Naposledy jsme se rozhlédli po areálu a nasedli do autobusu, jenž nás přesně po třech hodinách, které utekly jako voda, vysadil opět v Koutech.

Děkujeme Lídě Děcké za zorganizování akce a těšíme se na další inspirativní setkání.

Související odkazy

Zpět