Piškvorkový turnaj

Páteční klub měl pestrý program a velké sladké překvapení. Nejdříve proběhlo fotografování před budovou I. stupně u odhalené plakety „Škola spolupracující s Mensou". Hostem klubu byl p. ředitel, který rozkrájel perníkový dort se symboly naší školy. Pak už začaly slibované souboje v piškvorkách. Prvňáci proti druhákům, třeťáci, čtvrťáci, páťáci poráželi jednoho soupeře za druhým. A ani učitelé se nezastavili. Křížky, kolečka, křížky, kolečka. To byla úžasná bitva!

PaedDr. Jana Klodnerová
20.11.2009
ZŠ Křídlovická 904/30b, 603 00 Brno

Piškvorky jsou strategická hra, ve které spolu soupeří dva hráči. Nejčastěji se hraje na čtverečkovaném papíře, na němž se hráči střídají v kreslení křížku/kolečka. Vyhrává hráč, který jako první vytvoří nepřerušenou řadu pěti svých značek.

Ač se to nezdá, gomoku (piškvorky) je velmi stará hra. První zmínky pocházejí z oblasti okolo delty řeky Hwang Ho v Číně a jsou datovány do období 2000 let př. Kr., takže gomoku je více jak 4000 let staré. Údaje o této hře byly objeveny dokonce i v antickém Řecku a v předkolumbovské Americe.

Vlastní vývoj naší hry se datuje do 7. století, kdy se v Japonsku objevila hra původem z Číny – Go. Je velice pravděpodobné, že gomoku vzniklo z této hry. Tomu svědčí i hra s černými a bílými kameny a používání stejné desky velikosti 19x19. Řada hráčů se domnívá, že i název vychází z Go. Ale je to pouze shoda v názvu, protože japonsky „go“ znamená pět a „moku“ průsečík. (Zdroj: Česká federace piškvorek a renju).

Atmosféru našeho pátečního odpoledne dokreslují fotografie paní učitelky Smejkalové.

Související odkazy

Piškvorkový turnaj – listopad 2009 (Klub dětí ZŠ Křídlovická)
20.11.2009 Jana Klodnerová

Zpět