Podzimní setkání členů a příznivců Dětské Mensy – září 2015

Jako provozovatel školky spolupracující s Mensou ČR a využívající ve své školce pro výuku dětí metodu NTC Learning jsem se vydala se svou osmiletou dcerou Julií na víkend pořádaný právě Mensou ČR, kde proběhlo setkání členů a příznivců Dětské Mensy.

Andrea Vřešťálová, FlowerGarten Preschool, Praha
18.9.2015, 16:00  —  20.9.2015, 12:00
Hotel Skalský dvůr, Lísek 52, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem

Vždy jsem si představovala členy Mensy jako extrémně nadané a velmi chytré lidi, a tak jsem byla zvědavá, v jakém duchu bude víkend probíhat a s jakými dětmi a jejich rodiči budeme s dcerou Julinkou trávit společný čas na Vysočině.

V pátek odpoledne jsme se vydaly z Prahy směr Brno. V dešti, po necelých dvou hodinách, jsme dorazily k hotelu, na recepci si vyzvedly klíče od pokoje, vybraly si ze třech možných variant obědů a večeří na celý víkend a šly se ubytovat.

Po výborné tříchodové večeři jsme se sešli všichni společně v klubovně, kde bylo k dispozici velké množství stolních her, jak logických, tak vědomostních, pro mladší, ale i pro starší děti. Proběhlo představení organizátorů víkendu a rozdělili jsme se do družstev po deseti soutěžících. Dozvěděli jsme se detaily víkendového programu pro děti a dospělé a rozvrh zajímavých přednášek, které celý víkend doprovázely. Ve vedlejší učebně se později večer konala schůzka rodičů a vedení Mensy ČR ohledně problematiky nadaných dětí. Rodiče mezi sebou diskutovali a měli možnost vyměnit si mezi sebou své zkušenosti týkající se právě jejich nadaných dětí.

V sobotu jsme se všichni nasnídali a vydali se se svým družstvem na šifrovací výpravu do okolí hotelu. Výprava začínala sportovní aktivitou. Děti se postavily vedle sebe na koberce ve tvaru čtverců a s potřebnou zručností a logikou přemístily jeden kus po druhém, aby se postupně dostaly k cíli. Soutěž probíhala na čas a děti se velmi snažily. Na konci si vysoutěžily sladký perníček ozdobený sněhovou polevou s motivem matematického vzorce. Dalším úkolem bylo vyřešit několik úkolů, na kterých pracovali společně jako tým. Procházeli jsme lesem a snažili se vyluštit matematické šifry a díky velmi všímavým dětem jsme všech deset úkolů a otázek vyřešili téměř stoprocentně. Další zastávkou byl lanový park, kde se ukázalo, kdo je pružný, ohebný a velmi precizní – pavoučí síť jsme museli prolézt bez doteku lan. Byl to docela těžký úkol, ale pobavili jsme se všichni. Kdo zná a má rád „Nerfky“, si mohl vyzkoušet střelbu na cíl. Přesné zacílení pěnového náboje na plastové víčko na kmeni stromu bylo cílem posledního sportovního úkolu. Po cestě zpět do hotelu jsme luštili hádanky, sudoku a hlavolamy.

V sobotu odpoledne jsme se mohli zúčastnit přednášky na téma Perfekcionismus od pana doktora Marčeka. Děti během přednášky hrály společnou hru na venkovní terase a rodiče si mohli poslechnout velmi zajímavou přednášku.

Během celého víkendu jsme měli přemýšlet nad tím, zda existuje v pohádkovém světě princezna, která má pouze pozitivní vlastnosti. Padala spousta jmen, ale nakonec byla výherkyní číslo jedna princezna Růženka z pohádky Tři bratři, která celou pohádku prospala a neměla tedy na žádné negativní vlastnosti čas. Je pravda, že se nám hlavy hodně zapalovaly, abychom přišli na tu pravou. Zajímavé bylo, že hlavně z dospělých padala jména princezen a těšili se z toho, že konečně našli tu pravou.

V podvečer jsme hráli stolní hry, naučily jsme se jich s Julií opravdu hodně, po návratu jsme jich hodně pořídily.

Po večeři proběhla přednáška o výukové metodě NTC Learning sloužící ke stimulaci mozku u dětí v předškolním věku. Pan Tomáš Blumenstein nás s metodou seznámil a zahrnul velkou škálou zkušeností s touto metodou v praxi.

V neděli ráno se konalo vyhlášení vítězů soutěží a další vlna hraní logických a vědomostních her.

Odnesli jsme si medaile, drobné dárky, ale hlavně euforii z vítězství.

Víkend byl pro nás velmi příjemný. Strávily jsme ho s dcerou velmi aktivně ve společnosti milých lidí. Přístup celého vedení Mensy ČR byl velice vstřícný a už se těším na jarní setkání, kam určitě pozvu své kolegy a přátele, kterým by se takovýto víkend plný přemýšlení určitě líbil.

Související odkazy

Podzimní setkání členů a příznivců Dětské Mensy – září 2015
20.9.2015

Zpět