Tábor Logické olympiády již podeváté

Letos, stejně jako v minulých letech, proběhl tábor pro nadané děti, tábor LO. Když jsme před devíti roky začínali, dost lidí nás odrazovalo, kladli nám nepopulární otázky typu „A opravdu to zvládnete?“ a „A co budete dělat, když se stane ... (doplňte si libovolnou věc od porouchání autobusu, až po přistání mimozemšťanů).“ My, naivní, ale odhodlaní dělat něco, co má smysl, jsme s úsměvem neznalého odpovídali – no, nějak si poradíme.

Pavla Procházková
15.7.2017  —  26.7.2017
Chata Roubenka, Krkonoše

Až nyní nám dochází, jak jsme byli šílení a neznalí, co vše se mohlo přihodit, jenže právě ta neznalost a víra, že zvládneme úplně vše, zajistila, že nás nic nebrzdilo. Postupně dětí na táboře přibývalo, nyní už děláme tábory dva – pro mladší a pro odrostlejší (pro starší „děti“ je varianta, že jsou už staré a další prázdniny jet nemůžou, naprosto nepřijatelná).

A když se nás někdo zeptá, jestli si opravdu bereme tři týdny dovolené z práce a jen tak je jako dobrovolníci trávíme s cizími dětmi někde v Krkonoších, s radostným úsměvem na tváři přikyvujeme, že jo a že děti vůbec nejsou cizí a že je to vlastně úplně super.

To, že se dětem tábor líbí, je zřejmé už z toho, že se nám opakovaně vrací. Sotva vystoupí z autobusu při příjezdu, přijímáme přihlášky na další tábor a během září máme již plno na další rok.

Na druhou stranu přípravy na oba tábory nám zaberou nepředstavitelné množství času a energie. S přípravami začínáme již v zimě, vymýšlíme, tiskneme, kopírujeme, vyrábíme, objednáváme, zařizujeme, občas šílíme a vztekáme se, že něco nejde, jak jsme si představovali… Ale jak jsme si předsevzali – nějak si vždy poradíme.

Když jsme s přípravami hotoví, náš projekt skoro končí, ale pro děti všechno teprve začíná. Vítání u autobusu s nadšenými dětmi, které nás hned zahrnují spoustou otázek: „A budeme hrát buldoky?“ „A bude detektivka? A šifrovačka?“ Jasně, bude vše a ještě spousta her navíc.

A jak mi letos napsala jedna maminka: „Je škoda, že neděláte tábor LO i pro seniory, hned bych se přihlásila.

Tábor Logické olympiády 2017 očima účastnice

Na tábor jsem letos jela už pošesté. Baví mě kvůli pestrému, originálnímu a občas až děsivému programu a potom – na táboře LO jsem potkala spoustu kamarádů, kteří mají každý unikátní zájmy a účastní se všech možných olympiád a soutěží a se kterými se dají i ty nejobtížnější úkoly zvládnout. Proto na táboře není nikdy nuda a domů se vždycky vracíme všichni vyčerpaní, ale plní skvělých společných zážitků. Protože máme na táboře jednoduše úžasný kolektiv, scházíme se i během školního roku v týmech na šifrovačkách. Letošní tábor zvlášť vynikl tím, že začal celonoční šifrovačkou po Praze, takže další den v buse do Krkonoš všichni spali jak dudci. Z přednášek mě letos zaujala ta o nanotechnologiích – je to téma téma, které je velmi zajímavé, ale jinak bych se k němu asi nedostala.

Ami Vystavělová

Související odkazy

Tábor Logické olympiády – červenec 2017
28.7.2017

Zpět