Aktuality

Archiv

Badatelská inspirace XII: Výzkum o naší planetě přímo u vás na stole

28. 4. 2025 | Kateřina Vágnerová

Den Země je skvělou příležitostí nechat se inspirovat jednoduchými, ale přitom velmi zajímavými badatelskými aktivitami, které nám leccos prozradí o naší planetě. Možná to nevidíme každý den, ale naše planeta se neustále mění – někde taje led, jinde přibývá horka, mění se oceány i vzduch, který dýcháme. Abychom těmto změnám porozuměli, musíme se na Zemi dívat trochu „shora“. Porozumět klimatickým změnám není úplně jednoduché. Mnoho dějů, které ovlivňují klima na Zemi, je totiž neviditelných nebo skrytých, a přesto zásadních.

 

 

Ohlasy na konferenci Vzdělání pro budoucnost – březen 2025

11. 4. 2025

V sobotu 29. března a v neděli 30. března 2025 proběhla v Praze konference Vzdělání pro budoucnost. Přečtěte si ohlasy účastníků na tuto akci.

Nejste na to sami. EDUin spolu s Nadací RSJ radí rodičům nadaných dětí, na koho se mohou obrátit

27. 3. 2025 | EDUin

V českých školách pamatujeme na nadané děti jen okrajově. Jedním z důvodů je nedostatečná schopnost tyto žáky objevit a naplnit jejich specifické potřeby. Dané děti jsou navíc často označovány za problémové, jelikož ve vyučování vyrušují – potřebují totiž odlišný přístup. EDUin ve spolupráci s Nadací RSJ radí, na koho se v takovém případě obrátit.

Proč v našich školách nevidíme nadané žáky?

25. 2. 2025 | Kateřina Lánská

Analýza vznikla jako součást Auditu vzdělávací politiky ČR za rok 2024.

 

Badatelská inspirace XI: Hra světla a tmy

23. 2. 2025 | Kateřina Vágnerová

Světlo a stín patří neodmyslitelně k sobě, známe je důvěrně ze svých životů. Můžete je využít k neobvyklému badatelství, které bude rozvíjet tvořivost i logické myšlení. Toto badatelství jsme v klubu vyzkoušeli v soutěži Pohár vědy a přinášíme vám tipy na zajímavé úkoly.

 

 

Hravě ke zdravým očím - metoda NTC v akci!

17. 2. 2025 | Jitka Adamová

Druhé motivační video, které představuje NPI, se zaměřuje na principy metody NTC Learning. Ty ve své praxi používá Mateřská škola ve Štěnovicích. NTC vzdělávání v sobě zahrnuje fyzická cvičení i mentální aktivity, které přispívají k tomu, aby děti rozvíjely svoji mentální kapacitu a v maximální míře dosáhly svého biologického potenciálu. Nedílnou součástí motorických cvičení je i mimo jiné správný rozvoj akomodace oční čočky.

 

 

Mnohočetné inteligence ve školce - podívejte se, jak na to!

17. 2. 2025 | Jitka Adamová

NPI představuje první motivační video pro práci s nadanými dětmi v mateřské škole podle Gardnerovy teorie mnohočetných inteligencí. Koncept mnohočetné inteligence využívá ve své pedagogické praxi mateřská škola ve Štěnovicích. Video zachycuje ukázku realizace některých činností v této veřejné mateřské škole.

 

 

Nadané děti a umělá inteligence

17. 12. 2024 | Ivany Böhmová

Pokud Vás zajímají technologie a efektivní využívání umělé inteligence ve výuce, podívejte se na inspirativní video Ivany Böhmové. Dozvíte se, jak umělá inteligence mění pohled na vzdělávání nadaných dětí. Prezentace byla rovněž představena na VI. Setkání národních skupin garantů NPI ČR pečujících o nadání na pražské Pedagogické fakultě v září. 

 

 

Nástroje k diagnostice, identifikaci a nominaci nadaných žáků a žákyň

11. 10. 2024 | Jitka Adamová, Tomáš Blumenstein, Veronika Brémová, Zdeňka Chocholoušková, Ivana Lichtenberková, Tereza Martínková, Šárka Portešová, Jana Štenglová

Jaké identifikační a diagnostické nástroje nadání jsou používané mimo školská poradenská zařízení (a soukromé psychologické praxe)? Níže se dozvíte, jaká je jejich dostupnost, cena, kdo je může použít a řada dalších zajímavých informací. Tato data jsou výstupem z první Platformy podpory nadání MŠMT a NPI ČR. Uvedené informace jsou doplněny o konkrétní vyjádření ředitelek MŠ, ZŠ a gymnázia, které jsou členkami platformy.

 

 

Projekty a soutěže pro zvídavé školáky i studenty

12. 9. 2024 | Kateřina Vágnerová

Přinášíme odkaz na příspěvek uveřejněný v mensovním řasopisu o projektech a soutěžích pro zvídavé školáky i studenty od Kateřiny Vágnerové.

SVĚT DINOSAURŮ

26. 6. 2024

V tomto projektu jsme se zaměřili na poznávání jednotlivých druhů dinosaurů, s prostředím, ve kterém žili, s potravou, jíž se živili a jak pečovali o svá mláďata.

SVĚT DINOSAURŮ

26. 6. 2024

V tomto projektu jsme se zaměřili na poznávání jednotlivých druhů dinosaurů, s prostředím, ve kterém žili, s potravou, jíž se živili a jak pečovali o svá mláďata.

Tipy na poznávací výlety

20. 5. 2024 | Jarka Marčeková

Jaro je v plném proudu, léto se nám blíží a mnoho rodičů hledá tipy, jak zabavit své malé zvědavce. V tomto článku najdete několik tipů na zajímavá místa po celé republice, které můžete navštívit s celou rodinou, ale třeba i s třídou v rámci školního výletu. Doufám, že vás některé tipy zaujmou a že se vám pak výlet vydaří!

Dá se poznat dvojí výjimečnost a jsou poruchy učení u dítěte trvalé?

3. 5. 2024 | Jarka Marčeková

Když si někteří rodiče představí nadané žáky, vybaví se jim dítě, které září ve všech oblastech života - od kterého lze očekávat, že bude mít ve škole samé jedničky, spoustu kamarádů a bude hvězdou ve sportu. Problém je, že tato představa není pravdivá. Ano, některé děti a dospělí vědí všechno a mají všechno, ale to je spíše výjimka než pravidlo. Pokud jde o studijní schopnosti, většina dětí, dokonce i těch velmi bystrých nebo hodně úspěšných, má soubor silných a slabých stránek. Všichni je máme.

Inteligence a osobnost

31. 3. 2024 | Jarka Marčeková

Někdy ve společnosti převládá názor, že nadaní jsou tak trochu zvláštní. Že to jsou podivíni, kteří celý den sedí s knížkou v ruce, jsou asociální, depresivní, nemají moc přátel a mezi koníčky patří maximálně tak šachy nebo hraní složitých deskových her a šifrovaček. Je to ale skutečně tak? Souvisí výška IQ s osobností?

T-Expedice 2024 je tady!

11. 3. 2024

Letošní T-Expedice se uskuteční ve Vysokém nad Jizerou v Libereckém kraji. Vydejte se s námi na 8 dní a vyberte si jednu z 8 různých sekcí. 

Potkejte se s mladými lidmi se stejnými zájmy a užijte si s nimi letní dobrodružství. Společně tvoříme komunitu plnou respektu, pochopení a jsme otevření různorodosti.
Prezentujte pak výsledky svého bádání na poster session, jako tomu je u skutečného vědeckého projektu.

Mnohočetné inteligence ve školce - podívejte se, jak na to!

17. 2. 2024

NPI představuje první motivační video pro práci s nadanými dětmi v mateřské škole podle Gardnerovy teorie mnohočetných inteligencí. Koncept mnohočetné inteligence využívá ve své pedagogické praxi mateřská škola ve Štěnovicích. Video zachycuje ukázku realizace některých činností v této veřejné mateřské škole.

 

Počítačové hry, které vytvoří profil nadání – to je projekt Invenio

15. 2. 2024 | Jarka Marčeková

Vzdělání je jedním ze základních pilířů úspěšného a spokojeného života. V ideálním světě by pak měla každá škola jít vstříc nadaným dětem a vypracovat pro ně individuální vzdělávací plán (IVP). Samozřejmě že realita někdy neodpovídá ideálnímu světu, ale stále více a více škol se o nadané žáky zajímá a snaží se s nimi individuálně pracovat. Aby ale vůbec škola, respektive učitel věděl, že má ve třídě nadaného žáka, je potřeba, aby dítě prošlo oficiální diagnostikou. Nyní je možné jako diagnostiku využít i speciální počítačové hry vyvinuté odborníky z Masarykovy univerzity.

Z Horažďovic až na samotný konec světa

10. 2. 2024

Během listopadu se školní schránka začala po delší době opět plnit pohledy a dopisy z ciziny, jelikož jsme se rozhodli znovu zapojit do projektu s názvem postcrossing. Ten je založený na poměrně jednoduchém konceptu. Na celém světě se nachází celá řada sběratelů pohlednic, kteří touží po neustálém rozšiřování svých sbírek. Pokud se někdo rozhodne dobrovolně propadnout této vášni, je třeba se nejprve zaregistrovat na internetových stránkách www.postcrossing.com. Celý proces funguje tak, že registrovaný uživatel postcrossingu zašle náhodně vylosovanému cizinci svou pohlednici s několika větami v angličtině. Jakmile daný uživatel pohlednici obdrží, úplně jiný sběratel zašle původnímu odesílateli pohlednici svou. Tento originální princip vnáší do postcrossingu zajímavý prvek překvapení, protože uživatel až do otevření své schránky neví, jak daleko k němu nový pohled putoval. Ve školním prostředí pak postcrossing přináší benefity v podobě praktického procvičování anglického jazyka nebo poznávání cizích kultur neotřelým způsobem. Ostatně – kde jinde by se člověk mohl dozvědět například o detailních postupech při lovu krevet v Severním moři. Pokud hledáte nový koníček, neváhejte a do postcrossingu se zapojte také.

Výstava Megabrouci v Brně

1. 1. 2024 | Jarka Marčeková

Jeden z modelů na výstavě Megabrouci

Věděli jste, že moucha dokáže vzlétnout pozadu? Nebo že komár má 6 různých specializovaných „jehliček“ ve svém bodci, z nichž každá má svůj úkol, když nás komár bodne? To vše a mnohem víc se dozvíte na výstavě Megabrouci na brněnském výstavišti.

Dobrá praxe – ZŠ a MŠ Jarov Praha 3

30. 12. 2023

Dobrá praxe – ZŠ a MŠ Jarov Praha 3

Zapojení rodičů do vzdělávacích aktivit v rámci projektu “Co vypráví vlajky aneb s vlajkami kolem světa” - spolupráce s bilingvní rodinou v MŠ – práce s vícejazyčnou třídou.

 

Úspěch našeho žáka v LOGICKÉ OLYMPIÁDĚ 2023

18. 12. 2023

Úspěch našeho žáka v logické olympiádě

Tipy na deskovky pro děti - Vánoce 2023

11. 12. 2023 | Jarka Marčeková

Vánoce se nezadržitelně blíží a pokud ještě stále hledáte tip pro pěkný dárek pod stromeček pro vaše děti, tak vás třeba zaujme nějaká z následujícíh her. A i v případě, že na tento článek narazíte v jiný než předvánoční čas, věřím, že se vám tyto tipy budou hodit.

rodina hraje deskovou hru

Výzkumné šetření: vzdělávání žáků s dvojí výjimečností z pohledu pedagogických pracovníků

19. 10. 2023 | Lenka Šnajdrová

PhDr. Mgr. Petra Dvořáčková, asistentka na Katedře speciální a inkluzivní pedagogiky Masarykovy univerzity, nás oslovila s prosbou o sdílení nabídky výzkumu o nadaných dětech.

Modeláři v Hamru

3. 10. 2023

V nášem klubu nadaných dětí je hostujícím lektorem modelář Mgr. Vilém Vojtěch, který děti provází leteckým modelářstvím.

T-Kurzy: Dlouhodobá příležitost k rozvoji vědění!

29. 9. 2023

Otevřete dveře novým znalostem, naše vzdělávací kurzy jsou tady! Tuhle příležitost nechceš zmeškat. Nauč se nové dovednosti, objev nové oblasti a posuň se na vyšší úroveň!

Úvodní soustředění Talnetu - začni s námi nový talnetí rok!

20. 9. 2023

Nevíš, co dělat 13.-15. října? Přijeď na víkend do Poděbrad!

Talnet pořádá úvodní soustředění, které nabízí možnost setkání dlouhodobých členů i zapojení členů nových.

Těšit se můžeš na odborný program, představení dalších aktivit Talnetu, prezentace seminárních prací a zájmových témat Talneťáků, výlet do okolí a večer si již tradičně zahrajeme deskové a další hry.

Přihlaš se a přijeď za námi trávit inspirativní víkend v komunitě nadšených studentů!

Přihláška je k nalezení na našich stránkách: https://talnet.info/.../soustred.../uvodni-soustredeni-2023/

Tematický webinář k dobré praxi ZŠ v Klatovech – inovativní systém podpory nadaných žáků

28. 7. 2023 | Autorský tým NPI ČR

Podpora nadání ve školách se jeví mnoha učitelům jako nedosažitelný cíl a profesní výzva. Jak nadané žáky efektivně vzdělávat a rozvíjet? Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s UNICEF představuje další webinář z cyklu zaměřeného na práci s heterogenní třídou, který představí systém podpory nadaných žáků na 2. stupni V ZŠ Klatovy, Čapkova ulice. Diskuse odborníků i zkušených pedagogů je doplněna o videoukázky z „barevných vyučovacích hodin“ a rozhovory s pedagogy a žáky v této škole.

 

 

LETEM SVĚTEM.

26. 6. 2023

Projekt byl zaměřen na orientaci v prostoru i rovině (mapy), na spolupráci ve skupince, ale pracovat a rozhodovat se i sám za sebe. Rozvoj úcty a pokory k životu ve všech jeho formách. A samozřejmě rozvíjet dětskou fantazii a představivost, zvídavost a nebát se projevit svůj názor.

Botanická miniexpedice

25. 5. 2023

Nemáš plány na začátek prázdnin? Chceš být venku, dozvědět se něco nového a ještě u toho udělat něco užitečného pro přírodu? Jeď na botanickou miniexpedici!

T-Konference 2023

25. 5. 2023

Talnet, z.s. spolu s Nadačním fondem Jaroslava Heyrovského a Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. pořádají T-Konferenci. Jedná se o první ročník a zváni jsou všichni studenti středních škol, kteří chtějí prezentovat svůj odborný příspěvek nebo chtějí prezentace pouze sledovat.

Letní soustředění 2023

8. 4. 2023

Po covidové pauze se letos opět uskuteční tradiční Talnetí letní soustředění pro talentované, nadané a motivované žáky základních a středních škol. S tradičním organizačním týmem se tentokrát podíváme v květnu do středočeského Nymburka.

Čeští středoškoláci opakovaně excelovali mezi světovou konkurencí v Advanced Placement zkouškách. Letos budou uznávané poprvé u maturity.

20. 3. 2023

Studenti CTM, kteří v roce 2022 skládali mezinárodní oborové zkoušky Advanced Placement na úrovni prvního až druhého ročníku zahraniční vysoké školy, opět excelovali. Jejich výsledky výrazně převyšují celosvětový průměr. Advanced Placement, neboli AP zkoušky jsou po celém světě známé a prestižní, protože je uznávají ty nejlepší univerzity u přijímacího řízení.

Entomologická miniexpedice 2023

11. 3. 2023

Přihlášky na entomologickou miniexpedici 2023 byly otevřeny; víc informací naleznete na https://t-expedice.cz/mini-t-e-2023/.

Napínavý střet spolužáků v televizní soutěži

8. 3. 2023 | Veronika Ritterová a Hynek Korous (kapitáni soutěžních týmů)

Žáci osmých a devátých ročníků naší školy se utkali v televizní soutěži, která prověřuje znalosti, dovednosti a fyzickou zdatnost. A jak to dopadlo? To se dozvíte 24. března na kanále ČT:D.

Přihlášky na T-Expedice 2023 otevřeny!

4. 3. 2023

1. března 2023 byly otevřeny přihlášky na tradiční letní akci Talnetu s názvem T-Expedice, což je letní týdenní aktivita pro mládež od 13 let, kteří mají zájem o badatelské poznávání světa a vědu jako takovou, přičemž každý účastník si může vybrat ten vědecký obor, který ho zajímá nejvíce. Mimo klasickou T-Expedici se otevírají přihlášky i na miniexpedice, což je zkrácená víkendová akce principy připomínající klasickou T-Expedici.

V Talnetu startuje další blok T-Kurzů

5. 2. 2023

V Talnetu začíná nový blok T-Kurzů, vybírat lze témata z etiky, odborné angličtiny, rostlinných hormonů, optiky nebo počasí a podnebí. T-Kurzy probíhají online pod vedením instruktora. Motivovaným a zvídavým žákům nabízí tato aktivita možnost dozvědět se v komunikaci s instruktorem více než ve škole a pokládat otázky, na které zatím nenašli odpověď. Studenti mají možnost v rámci kurzů pracovat na seminárních pracích nebo jiných projektech.

Bližší informace: https://talnet.info/t-aktivity/t-kurzy/

Přihláška: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfBw5r0kDw3_6vHdoQqBDbFRDtE1TT_CCuaNBsBJ-tVsGycDA/viewform

EXKURZE V ČESKÉ TELEVIZI OSTRAVA

15. 1. 2023

EXKURZE V ČESKÉ TELEVIZI OSTRAVA

Přetestování zdarma pro členy Dětské Mensy

7. 11. 2022 | Zuzana Poláková

Rádi bychom Vás informovali o možnosti, kterou mají členové Dětské Mensy, a to mezi 14. a 16. narozeninami ZDARMA absolvovat mensovní vstupní IQ test pro dospělé. Úspěšným složením tohoto testu je podmíněn přestup do „dospělé“ Mensy. Připomínáme, že Dětská Mensa je určena pro děti ve věku od 5 do 16 let a dovršením tohoto věku tedy Vaše členství zanikne.

pIšQworky 2022

12. 10. 2022

Kraluj křížkům, ovládej kolečka… Ano, přesně tak. Už je tu znovu září a k němu neodmyslitelně patří soutěž pIšQworky. pIšQworky jsou podzimní týmová soutěž pro všechny studenty středních škol a žáky druhého stupně základních škol v oblíbené strategické hře piškvorky.

Aktivity Talnetu

5. 10. 2022 | Jakub Sochor

Talnet se dlouhodobě – v různých podobách již od roku 2003 – zabývá podporou nadání a nadaných v celé České republice. V minulosti Talnet fungoval pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, později pod institucemi Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, z nichž poslední byl Národní pedagogický institut České republiky. S akademickým rokem 2021/2022 je Talnet z organizačních důvodů plně provozován zapsaným spolkem Talnet a funguje nezávisle, především na základě dobrovolnosti. Od jara 2022 je Talnet členem České rady dětí a mládeže.

Zlatý oříšek 2022

3. 10. 2022 | Eva Spáčilová

Milí učitelé, trenéři a vedoucí zájmových aktivit, vážení rodiče,

máte ve škole, v oddíle, kroužku či doma úspěšné nadané dítě ve věku 6 až 14 let? Přihlaste ho do soutěže Zlatý oříšek a držte mu palce při novoročním finále v České televizi. Navíc tak dále významně přispějete jeho dalšímu rozvoji, a to díky novým příležitostem a podpoře, kterou tato soutěž i Nadační fond Zlatý oříšek nadaným dětem nabízí.

Bádání s nadšením: inspirace z klatovského LogIQ klubu nadaných dětí

1. 10. 2022 | Kateřina Vágnerová

Představení 3 nejpovedenějších badatelských aktivit pro zvídavé prvostupňové děti z letošní činnosti LogIQ klubu nadaných dětí v Klatovech. Tyto aktivity byly součástí zapojení našeho klubu do letošního ročníku soutěže Pohár vědy.

Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy

19. 9. 2022 | Marcela Fatrová, zástupkyně ředitelky

Jako každý rok jsme 1. září zahájili nový školní rok. Tentokrát konečně bez jakýchkoli omezení souvisejících s covidem-19. V 8:30 přivítali třídní učitelé naše stávající studenty, o hodinu později třídní učitelka, vedení školy a vyučující přivítali naše nové primány a jejich rodiče.

Logická olympiáda 2022 v médiích

18. 9. 2022 | Lenka Šnajdrová

Shromažďujeme pro Vás odkazy na reportáže, články v médiích, videa a další mediální výstupy z letošní Logické olympiády.

Příměstský tábor pro nadané děti v Českých Budějovicích

10. 9. 2022 | Marta Frydrychová, hlavní vedoucí

Červenec v Českých Budějovicích patřil i v letošním roce již tradičnímu příměstskému táboru pro nadané děti. Letos jsme pro děti ve věku od 6 do 13 let uspořádali opět dva týdny, první tematicky zaměřený na šachy, druhý jsme věnovali angličtině.

Výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2022 / 2023

9. 9. 2022

Výsledky přijímacího řízení ke studiu na SEMS pro školní rok 2022/2023

Mensa pobytové tábory pro nadané děti v Dolní Suché

1. 9. 2022 | Lucie Měchurová, hlavní vedoucí

V letošním roce jsme opět zavítali na naši oblíbenou chalupu v Dolní Suché poblíž Liberce, kde jsme zorganizovali dva týdny pobytových táborů pro nadané děti. V prvním termínu se sešly děti ve věku osm až dvanáct let, druhý termín byl opět určen našim teenagerům ve věku třináct až šestnáct let.

Registrace do CTM Online do 16. září

30. 8. 2022 | www.ctm-academy.cz

Nepropásněte příležitost získat mezinárodní vzdělání, z domova, online. Kurzy CTM Online jsou pro všechny, kteří chtějí dělat něco navíc nebo třeba pro ty, kteří se chtějí připravit na složení mezinárodní zkoušky. Za zmínku v naší nabídce stojí oblíbené kurzy z oblasti IT a programování, mikrobiologie, psychologie, human geography, či ekologie. Věříme, že si v katalogu CTM vybere opravdu každý student dle svého zájmu o obor a chuti vzdělávat se navíc v angličtině s individuální podporou instruktora.

Pouť vesmírem

14. 6. 2022

 

POUŤ VESMÍREM A BÁDÁNÍ LIDSKÝM TĚLEM.

 

Mateřská škola Veselá školka Šumperk Prievidzská je zaměřená na vzdělávání dětí s potenciálem mimořádného rozumového nadání (dále jen MRN). Děti jsou integrovány do běžné třídy mateřské školy. Ve třídě jsou k dispozici speciální pomůcky, deskové hry a hry rozvíjející rozumové schopnosti u dětí. Ke vzdělávání děti používáme interaktivní tabuli, kterou máme k dispozici na třídě. Úzce spolupracujeme s rodinou a pedagogicko – psychologickou poradnou. Významná je také spolupráce s 6. Základní školou Šumperk, kam děti mohou docházet po skončení docházky v Mateřské škole Veselá školka. Na této základní škole je návaznost ve vzdělávání dětí s potenciálem mimořádného rozumového nadání.

    Ve školním roce 2021/2022 s potenciálem MRN pokračovaly 2 děti a během 1. pololetí školního roku bylo diagnostikováno  dalších 6 dětí s potenciálem MRN. Ve třídě pracujeme s dětmi podle některých zásad programu „Začít spolu“, který obohacujeme o výuku podle metody NTC I., II., III. S dětmi pracujeme několikrát týdně a dle vlastní volby si děti vybírají logické a didaktické hry. Každodenně děti cvičí rovnováhu a akomodaci oční čočky.

    Během školního roku 2021/2022 se děti věnovaly 2 projektům. První projekt se týkal poznání Vesmíru. Úkolem bylo děti seznámit s hlavními znaky vesmíru, vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, živou a neživou přírodou, planetou Zemí. Postupně jsme s dětmi odhalovali jednotlivé planety sluneční soustavy, jejich velikost, tvar, vlastnosti. Jaká je obyvatelnost jednotlivých planet. Zabrousili jsme lehce do vesmírného programu.

    Ve druhém projektu, který byl celoroční, jsme zabrousili do tajů lidského těla. Jak funguje lidské tělo, jsme se snažili ukázat formou praktických ukázek a vlastního prožitku jako bylo třeba měření krevního tlaku, masáž srdce na figuríně, statistika v měření lidské teploty, sádrování kamaráda.….. Jednou z praktických ukázek bude rekonstrukce rozhovoru: volající – dispečer záchranné služby (seznámení s chováním v krizové situaci). V rámci fungování lidského těla jsme referovali o vyvážené stravě a pohybu.

 

Zpracovala: Renata Kurečková.

Učitelka MŠ.

Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy

1. 6. 2022 | Marcela Fatrová

Opět si vám dovolujeme přinést report o tom, co zajímavého se děje v naší škole.

Velká změna pro českou maturitu, AP zkoušky jí přinesou mezinárodní rozměr

30. 5. 2022 | Centrum pro talentovanou mládež

MŠMT vyhlásilo pokusné ověřování uznávání mezinárodních Advanced Placement (AP) zkoušek v profilové části maturity. AP zkoušky jsou celosvětově uznávané oborové zkoušky, které v angličtině skládá každoročně pět milionů středoškoláků na celém světě. Českým středoškolákům se tak s podporou MŠMT otevírá unikátní příležitost získat známku z oborové zkoušky s mezinárodní platností.

Rozhovor s Markétou Valtrovou: kluby nadaných dětí rozvíjí intelektuální schopnosti

22. 5. 2022 | Drahomír Streit

V letošním roce vstoupil v Opavě do druhé dekády svojí existence Klub nadaných dětí. Iniciátorem projektu je Mensa ČR, která sdružuje nadané děti do klubů po celé republice. Opavský klub má základnu na ZŠ Englišova a jednou z jeho vedoucích je Markéta Valtrová.

Testování Mensou na Květňáku

19. 5. 2022

Článek o testování na Květňáku z pohledu redaktorky Eduzínu. 

Program uskutečněných setkání:

10. 5. 2022

Klub nadaných dětí Praha 5 – Drtinova

Exkurze Olomouc

5. 5. 2022

Exkurze v Olomouci

Budějčáci mají vítěze Logické olympiády 2021

3. 5. 2022

Jihočeské nadané děti se scházejí pravidelně, aktivity pro ně jsou připraveny téměř každý týden. Poslední dubnový pátek jsme pojali slavnostně, jeden z nás, Peťa Beran, totiž tento týden vyhrál finále Logické olympiády kategorie A a tento mimořádný úspěch si zasloužil pořádnou oslavu.

Stipendia na studium v zahraničí od nadace The Kellner Family Foundation

3. 2. 2022 | Lenka Šnajdrová

Nadace The Kellner Family Foundation zahájila přijímání žádostí o stipendia pro studium v zahraničí. Výběrové řízení je určeno studentům posledního ročníku střední školy, tedy letošním maturantům. Žádosti jsou přijímány do konce března.

Online kroužky Intellectus

20. 1. 2022

Pro děti z celé ČR jsme připravili možnost zapsat se online kroužků Intellectus, aby svůj volný čas trávily produktivně a zábavně a zároveň nemusely za výukou nikam dojíždět. Online kroužky probíhají z pohodlí Vašeho domova, kam Vám pomocí internetu přinášíme programovací výzvy pro začátečníky i pokročilejší nebo badatelské a přírodovědné úkoly pro děti už od 8 let! Akci nepořádá Mensa ČR.

Logická olympiáda 2022: důležité termíny

1. 1. 2022 | Petr Mazal

Patnáctý ročník Logické olympiády se uskuteční na podzim 2022.

Metoda NTC i u nejměnších dětí

4. 11. 2021

Metoda NTC i u nejmenších dětí

Letos jsme se zaměřili na aplikaci prvků NTC u nejmladších dětí. Děti staví z přírodních materiálů, procvičují rovnováhu a koordinaci při chůzi na laně, hravě se seznamují s geometrickými tvary, vytvářejí labyrinty a obrázky. Starší děti využívají k procvičení rovnováhy přírodní terén. Ke koordinaci oka a ruky využívají míčové hry, mají rády hádankové příběhy, které samy vymýšlejí. Zkouší různé pokusy se solí, cukrem. NTC je zařazována při práci v MŠ každý den.

Druhý ročník grantového programu „Společně za sny“

18. 10. 2021 | Blanka Smékalová (Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.)

Firma Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. letos v říjnu spustila 2. ročník grantového programu „Společně za sny“. Cílem tohoto programu je podpořit talentované studenty a skupiny studentů z Moravskoslezského kraje ve věku 12–21 let.

Liberecký kraj podporuje učitelky a učitele základních škol a rodiče, kteří rozvíjejí nadané či mimořádně nadané žáky

9. 10. 2021 | Mgr. Filip Trdla (tiskový mluvčí Libereckého kraje a krajského úřadu)

Liberecký kraj podporuje učitelky a učitele základních škol a rodiče, kteří rozvíjejí nadané či mimořádně nadané žáky i prostřednictvím aktivit projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II (NAKAP LK II) pokračuje od prosince loňského roku do listopadu 2023. Tento projekt je financován pomocí evropských fondů.

Centrum pro talentovanou mládež (CTM) nabízí on-line studium v angličtině

7. 10. 2021

Do 22. října mají motivovaní studenti možnost přihlásit se k online studiu u Centra pro talentovanou mládež (CTM) v rámci Late Fall semestru. CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších. CTM Online je vhodný pro studenty od 11 let po maturitu.

Logická olympiáda 2021 v médiích

1. 10. 2021 | Lenka Šnajdrová

Shromažďujeme pro Vás odkazy na reportáže, články v médiích, videa a další mediální výstupy z letošní Logické olympiády.

Online kroužky Intellectus

20. 9. 2021

Pro děti z celé ČR jsme připravili možnost zapsat se online kroužků Intellectus, aby svůj volný čas trávily produktivně a zábavně a zároveň nemusely za výukou nikam dojíždět. Online kroužky probíhají z pohodlí Vašeho domova, kam Vám pomocí internetu přinášíme programovací výzvy pro začátečníky i pokročilejší nebo badatelské a přírodovědné úkoly pro děti už od 8 let! Akci nepořádá Mensa ČR.

Kroužky programování, robotiky, chemie, fotografování, fyziky a lidského pro děti se zájmem v Praze

20. 9. 2021

Vysoce individualizované kroužky Intellectus pro děti od 6 let, ale i pokročilé mladistvé se zájmem o programování a robotiku, chemii a biologii lidského těla, fyziku a kombinaci technologií nebo fotografování a kreativní tvoření. Akci nepořádá Mensa ČR.

Zlatý oříšek 2021

9. 9. 2021 | Simona Šedá

Máte doma, ve třídě, v oddíle či zájmovém kroužku úspěšné talentované dítě ve věku 6–14 let? Neváhejte a přihlaste ho do soutěže Zlatý oříšek!

Doporučení rodičům pro rozvoj nadaných předškolních dětí

26. 7. 2021 | Autorský tým APIV B

Nadané děti si žádají aktivnější rodiče. Jaké důsledky má autoritativní, demokratická a liberální výchova na jejich nadání? Máme pro vás sadu praktických doporučení, jak o nadání předškoláků pečovat.

 

 

Program ALF odměňuje

30. 6. 2021 | Mgr. Radka Polívková

Naše škola především díky učitelům fyziky využívá již řadu let program ALF, kde učitelé vytvářejí pro své žáky zajímavé testy, mohou zasílat své prezentace a zadávat práci, v posledních měsících se dá v tomto prostředí i chatovat.

Podpora nadání v Královéhradeckém kraji

7. 6. 2021 | Mgr. Radka Polívková, ředitelka školy

    Dne 2. 6. 2021 se konala konference, která byla připravovaná několik měsíců a nakonec se musela uskutečnit online vzhledem k současné situaci. Vznikla ve spolupráci KAP a NPI.

     Hlavními tématy byly: Odlišnosti v intelektovém nadání, Jak se cítí nadaní žáci v prostředí školy, Identifikace kognitivně nadaných žáků, Jak začít s podporou nadání, Jaký systém podpory nadání na škole zvolit, Nadání a emoce.

Centrum pro talentovanou mládež (CTM): online studium se stipendiem z MŠMT

18. 5. 2021

Centrum pro talentovanou mládež (CTM) otevírá registrace k online studiu na příští rok. CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších.

Aktivity s nadanými v době COVIDu

15. 5. 2021 | Zuzana Knesplová

První stupeň. Snaha otevřít v rámci individualizace výuky žáků klub Bystroň, kde by se setkávaly potenciálně nadané děti a kde by se rozvíjely nejen po intelektové, ale i sociální a osobnostní stránce. COVID. Konec? Ne! Začátek!!! Nadaný je nadaným i v době COVIDu…

Matematická krabice

7. 5. 2021 | Mgr. Markéta Hadamová

Proč mít ve škole spousty pomůcek a každou využít jen jednou za rok? Neexistují nějaké dvě, tři univerzální, které obsáhnou matematiku celého druhého stupně ZŠ a navíc pomohou žákům "osahat si" probírané učivo?

Nadané děti v médiích: březen–duben 2021

1. 5. 2021 | Administrátor

Odkazy na zajímavé články týkající se nadaných dětí publikované v období od 1. března 2021 do 30. dubna 2021.

Matematické komiksy

23. 4. 2021 | Mgr. Lucie Hamanová

Komix v matematice? Že to zní zvláštně? Vůbec ne!

Týden výzev ve 3. C

23. 4. 2021 | Mgr. Miroslava Látalová

Jak ještě zpestřit distanční výuku? Jak se učit tak trochu jinak? Tak to zkusili žáci ze 3. C. V březnu měli „týden výzev“.

České nadané děti v zahraničí

15. 4. 2021 | Šárka Velhartická (srovnávací lingvistka specializující se na bilingvismus a multilingvní výchovu)

V posledních letech neustále přibývá českých dětí, které vyrůstají s rodiči v zahraničí, a dětí z jazykově smíšených manželství. Naše hranice se ve srovnání s druhou polovinou 20. století otevřely, stále více rodin využívá pracovních nabídek v cizině a několikaletý pobyt celé rodiny v zahraničí dnes nebývá výjimkou. Oproti dřívějším pedagogickým směrům, které tvrdily, že bi- a multilingvní výchova psychickému a intelektovému vývoji dítěte škodí, současné studie dokazují, že má-li dítě stabilní rodinné prostředí a je-li mu věnována dostatečná pozornost v jazykovém vývoji, je pro něj bilingvismus naopak velkou výhodou.

Fy - Prč slaví 15 000 zhlédnutí na YouTube

3. 4. 2021 | Mgr. Pavel Čtvrtečka

Rok a 15 dní po vystavení prvního výukového videa v rámci neočekávaného nástupu distanční výuky se podařilo překročit hranici 15 tisíc zhlédnutí.

Pokusy nejen s vodou

31. 3. 2021 | Mgr. Marcela Ježková

To, že tekutina, která nám teče z vodovodního kohoutku, má spoustu neobyčejných vlastností, jsme zjistili při domácích pokusech.

Den, na který se těším

31. 3. 2021 | Mgr. Lenka Serbousková

Netradiční doba si žádá netradiční postupy. Stylisticky nečistému formátu vypravování v čase budoucím dokázali žáci 7. B vdechnout duši, když ve svých pracích působivě odhalili podstatu pocitů asi každého z nás. Ať je ten den, na který se těšíme, ještě hezčí než v našich představách! A ať nám to čekání příjemně ubíhá!

Malování během

27. 3. 2021 | Mgr. Tomáš Kasper

Březen je dalším měsícem, kdy žáci nemohou do školních budov. Většina učitelů se snaží stále vymýšlet nové a nové aktivity, aby děti jen neseděly doma.

Čtenářská výzva

27. 3. 2021 | Mgr. Marcela Ježková

Svůj čtenářský deník si vedeme již od třetí třídy. Na konci měsíce se pak navzájem seznámíme s přečtenými knihami, s jejich dějem, hlavními postavami a navzájem se inspirujeme. Knížky si pak často navzájem půjčujeme nebo se dokonce stanou naším přáním například k narozeninám.

Za hmyzem do terénu! + Migranti v našem městě (distanční exkurze Talnetu, jaro 2021)

26. 3. 2021 | Ing. Mgr. Vojtěch Tutr

Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pochází vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy? Chcete si zalétat s dronem? Dovedete zůstat v létě cool? Program Talnet připravil T-exkurze pro nadané žáky a žáky se zájmem o problematiku dvě T-exkurze, které se vzhledem k opatřením uskuteční distančně.

Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úkoly

25. 2. 2021 | Tereza Bohatá

Pokud znáte některou z knížek slavného matematika Raymonda Smullyana, tato knížka pro Vás bude krásným doplněním. Pokud autora neznáte a rádi byste nakoukli do světa matematických hříček, logických hádanek a rébusů, může Vám být právě tato kniha skvělým pomocníkem.

Harry Potter: Mad Head Show – trochu jiný online kvíz

14. 2. 2021 | Tomáš Nováček

Chybí vám společenské hry? Jste soutěživí a v době lockdownu si nemůžete svou touhu po vítězství uspokojit? A máte rádi filmové série jako jsou Harry Potter, Star Wars nebo Saw? Vyzkoušejte týmový online kvíz od firmy Endorfin!

Střevní bakterie jako rybičky v akváriu – pro radost a pohodu

17. 1. 2021 | Kristýna Mothejzíková

Naše střevní mikrobiota má prokázaný vliv na stav naší imunity, na metabolické pochody, na kvalitu naší nálady i na úroveň zánětu v našem těle. Tento výčet není úplný, ale má ilustrovat, jak důležité je věnovat našim pomocníkům ve střevech dostatečnou pozornost. A k tomu, aby se o své prospěšné bakterie naučily starat, bychom měli vést i děti.

Mensantrop – ve prospěch lidstva: Michaela Drahoňovská

17. 1. 2021 | Honza Koudelka

Mensantrop je mensan, který naplňuje hlavní poslání Mensy, využití inteligence ve prospěch celého lidstva, tím, že dělá něco prospěšného pro všechny, na co by člověk s nižším IQ nestačil. Pokud něco takového chcete dělat, ale nemáte nápad, co by to mělo být, tato rubrika by vám měla dodat inspiraci představením těch, kdo nějakou takovou aktivitu realizovali.

Centrum pro talentovanou mládež (CTM): objevitelské programy online pokračují

5. 1. 2021

Centrum pro taletovanou mládež (CTM) děkuje všem rodičům i dětem za přízeň v minulém roce a ohlasy na Objevitelský program. I v novém roce bude v tomto programu pokračovat a připravovat pro zájemce další témata. Vybírat a kombinovat můžete témata pro úterý, středy a čtvrtky. Organizátoři věří, že online lekce budou děti bavit!

Logická olympiáda 2021: důležité termíny

1. 1. 2021 | Petr Mazal

Čtrnáctý ročník Logické olympiády se uskuteční na podzim 2021.

Zpráva o činnosti Klubu nadaných dětí při Hvězdárně Valašské Meziříčí ve školním roce 2019/2020

1. 1. 2021

Zpráva o činnosti Klubu nadaných dětí při Hvězdárně Valašské Meziříčí ve školním roce 2019/2020

Dárkové poukazy na letní příměstské tábory pro děti

7. 12. 2020

Lámete si hlavu, co by mohlo Vašim dětem udělat radost pod stromeček? Chcete nás podpořit i v této nelehké době? Máme pro Vás poukázky na letní příměstké tábory.

Václavák ve Včelném

21. 11. 2020 | Táňa Vrbová

V době distanční výuky vítáme každou příležitost dostat se ven do přírody. A věřte, že se snažíme všichni: žáci, rodiče i učitelé.

Čtvrťáci badatelé

21. 11. 2020 | Mgr. Klára Solárová

Přírodovědné pokusy nás baví, i když je nemůžeme provádět ve třídě společně. Nevadí, provedli jsme dokumentaci a už teď se těšíme, až budeme výsledky svých zkoumání prezentovat ostatním spolužákům.

Vesmír

21. 11. 2020 | Mgr. Marcela Ježková

Vše je poslední měsíce nějak jinak…

„Chyť zločince“

21. 11. 2020 | Mgr. Hana Klapalová

Správný detektiv nesedí jenom doma, ale pátrá a sbírá důkazy i venku v terénu. Kluci a holky z 3. A odložili na jeden den počítače a vydali se luštit šifry na vzduch.

Slabikářová slavnost v 1.C

21. 11. 2020 | Mgr. Táňa Vrbová

Byl pátek 20. listopadu 2020 a do 1.C za zvuků královské fanfáry vjel jezdec na bujném oři.