Logická olympiáda, Talent základek a Mensa gymnázium, o.p.s.

Marcela Fatrová

Mensa ČR letos zorganizovala již pátý ročník tradiční Logické olympiády, do kterého bylo zaregistrováno celkem 32 190 soutěžících z 1 660 škol z celé republiky. Vzhledem k tomu, že jsme mensovní škola, jsou naši studenti vedením školy i učiteli motivováni k účasti na této soutěži více než na jiných školách. Díky tomu se jich letos z celkového počtu 174 studentů v celé škole nominačního kola zúčastnilo 155, což je 89 % z celkového počtu!


Logická olympiáda na Mensa gymnáziu

V kategorii B pro 2. stupeň ZŠ postoupilo našich 5 studentů do krajského semifinále: Petr Dedek (prima), Tobiáš Kratochvíl (tercie), Amálie Hilgertová, Pavel Kantner a Rozálie Havelková (všichni kvarta). V krajském kole se umístili také na výborných pozicích, nejlepší z nich Petr Dedek byl 11. za 154 soutěžících, Pavel Kantner pak 13., přesto to nestačilo na účast ve finále.

V kategorii C pro 1.–4. ročník SŠ postoupili naši 4 studenti do krajského semifinále. Jde o tyto studenty: Vojta Nižňanský (oktáva), Kristýna Šmídová (septima), Adam Bartoníček (septima) a Vilém Kolář (sexta). V krajském kole pak student oktávy Vojta Nižňanský dosáhl fenomenálního úspěchu – nejen že se stal vítězem krajského kola Logické olympiády za kraj Praha, ale získal také nejvyšší možné skóre, což se zatím nikomu v historii soutěže v krajském kole nepodařilo!!! Zároveň se tím samozřejmě nominoval do finále Logické olympiády 26. 11. 2012 v Míčovně Pražského hradu. Tam se na něm zřejmě podepsala nervozita, takže si neodnesl sice žádnou medaili, ale i tak mohl být s výsledkem spokojený.

Krajské kolo pro soutěžící z Prahy a Středočeského kraje proběhlo 2. listopadu 2012 jako každým rokem na Mensa gymnáziu, o.p.s., kde se stal jeden z pedagogů školy, který dlouhodobě spolupracuje s Mensou, Martin Kalivoda, i hlavním koordinátorem krajského kola pro Prahu a střední Čechy. S organizací soutěže a s opravami testových úloh mu pomáhali studenti naší septimy, kteří byli k tomuto účelu uvolněni z výuky. Kvůli zajištění dostatečného prostoru pro soutěžící jsme museli naše vlastní studenty „vyhnat“ na nejrůznější odborně zaměřené exkurze.

Celostátního finále v Míčovně Pražského hradu 26. 11. 2012 se zúčastnilo také několik našich studentů – jeden jako soutěžící (V. Nižňanský) a několik dalších pod vedením učitele M. Kalivody posílilo tým organizátorů. Zároveň při akci propagovali naši školu.

Soutěž Talent základek

Jelikož jsme při stěhování na Řepy slíbili vedení této MČ, že se aktivně zapojíme do pořádání místních aktivit pro děti a mládež a zároveň abychom motivovali k větší účasti v Logické olympiádě řepské a jiné školy, rozhodli jsme se, že uspořádáme jako „přidanou hodnotu“ Logické olympiády pro MČ Praha 17, 13, 5, a 6 – soutěž Talent základek.

Soutěž proběhla dne 1. 11. 2012 na naší škole. Zúčastnilo se jí 42 soutěžících z prvního stupně ZŠ z Prahy 5, 6, 13 a 17. V první části se otázky týkaly všeobecného přehledu, konkrétně matematiky, zeměpisu, dějepisu, literatury, televizních pořadů, přírodopisu, občanské výchovy atd. Ve druhé části testu měly děti prokázat znalost své městské části. Ukázalo se, že si valná většina dětí dokázala poradit v první části testu s otázkami, které se týkaly našeho státu či kontinentu, ale nevěděly téměř nic o tom, kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti bydlí v jejich okolí. Naší snahou kromě jiného bylo, aby se díky této soutěži začaly o dění ve své městské části více zajímat a aby např. věděly, kde mohou nedaleko svého bydliště aktivně trávit volný čas.

Soutěžilo se o lukrativní ceny – tablety, mobilní telefony a vstupenky do multikina.

Záštitu nad soutěží pro svoji MČ převzaly dvě starostky, a to starostka Prahy 17 Jitka Synková, a starostka Prahy 6 Marie Kousalíková, za což jim patří náš dík.

Soutěž přišla zahájit starostka Prahy 17. Popřála dětem hodně úspěchů v soutěži a předala za MČ Prahu 17 drobné dárky. Poté už se děti snažily vzpomenout si, co všechno vědí, aby správně odpověděly na otázky. Rodiče si mezitím mohli poslechnout pár informací o naší škole nebo si dát drobné občerstvení.

A pak už nastalo toužebně očekávané vyhlášení výsledků. Toho se ujala společně s ředitelkou naší školy Mgr. Magdou Kindlovou vedoucí odboru školství, kultury a sportu MČ Prahy 5 Mgr. Kateřina Kulíšková. Paní Kulíšková udělala vyhlašování velmi napínavé a zde jsou jména šťastlivců, kteří uspěli nejlépe:

Talent základek Prahy 5:

  • 1.místo – Šimon Krámský (ZŠ a MŠ Barrandov) – tablet
  • 2.místo – Adam Král (ZŠ Radotín) – mobilní telefon
  • 3.místo – Tadeáš Salaba (ZŠ Radotín) – 2 vstupenky do multikina

Talent základek Prahy 6:

  • 1.místo – Matěj Šprynar (ZŠ Cesta k úspěchu) – tablet
  • 2.místo – Vít Beneš (ZŠ Cesta k úspěchu) – mobilní telefon
  • 3.místo – Anežka Zapotilová (ZŠ Pod Marjánkou) – 2 vstupenky do multikina

Talent základek Prahy 13 a 17:

  • 1.místo – Jan Novák (ZŠ Jana Wericha Praha 17 – Řepy) – tablet
  • 2.místo – Barbora Trojanová (ZŠ Jana Wericha Praha 17 – Řepy) – mobilní telefon
  • 3.místo – Petr Fučík (ZŠ Jana Wericha Praha 17 – Řepy) – 2 vstupenky do multikina

Soutěžící, kteří letos neuspěli, nemusejí věšet hlavu – soutěž Talent základek bude pokračovat i v následujícím roce, věříme tedy, že se s některými opět uvidíme. Nezapomeňte se tedy příští rok včas zaregistrovat do Logické olympiády!

Jitka Synková, starostka MČ Praha 17 (vlevo) a Magda Kindlová, ředitelka Mensa gymnáziau (foto: Marcela Fatrová)

Související odkazy

4.1.2013


Zpět