Mensa gymnázium, o.p.s.

Kontakt
Tel. +420 257 328 786
e-mail: info@mensagymnazium.cz
https://mensagymnazium.cz
Redaktoři
- Mgr. Marcela Fatrová
- Mgr. Magda Kindlová
Ostatní
- Václav Kratochvíl
- Roman Kříž
- Gabriela Havelková
- Dominika Rajchlová
- Lenka Kálalová
- Pavel Oplt
- Pavel Chlup
- Lucie Hradecká
- Olivia Crla
Adresa
Španielova 1111/19
163 00 Praha 17
ČASTO KLADENÉ DOTAZY (FAQ)
Dotazy ohledně přijímacího řízení, přestupu na Mensa gymnázium apod. pro Vás shromažďujeme na stránce Dotazy, konkrétně pod štítkem Mensa gymnázium.
Mensa gymnázium, o.p.s., je neziskovou organizací. Vzniklo v roce 1993 jako Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s. Zřizovatel je Mensa Česko. Základní podmínkou přijetí na MG je úspěšné absolvování vstupního testu do Mensy ČR (IQ nad 130). Cílem školy je zajistit vzdělání dětem, které se díky svým schopnostem vymykají běžnému standardu a které potřebují větší péči. Je to jediné gymnázium v ČR, které se věnuje výhradně mimořádně nadaným studentům. Tito studenti najdou ve škole optimální podmínky pro svůj rozvoj – rodinné prostředí, přátelské učitele zapálené pro svůj obor, kolektiv podobných vrstevníků, prostor pro tvořivost a uspokojování svých individuálních specifických potřeb. Cílem školy není jen rozvoj vědomostí, ale celé osobnosti studenta. Studenti jsou velmi úspěšní v přijímacím řízení na vysoké školy. Škola poskytuje studentům nadstandardní péči s vysoce individuálním přístupem pedagogickým i psychologickým. Podporuje jejich radost z poznávání, tvořivost, pracuje na jejich sociálních dovednostech a sebepoznávání, učí je týmové práci. Studentům je od prvního ročníku umožněna vysoká profilace pomocí volitelných předmětů (škola jich nabízí každý rok okolo 70) a ročníkových a seminárních prací. Výuka některých předmětů (matematiky, cizích jazyků, volitelných seminářů) probíhá ve smíšených skupinách podle vyspělosti studentů tak, aby student vždy pracoval ve skupině, jejíž tempo a úroveň nejlépe odpovídá jeho schopnostem. Některé obory jsou vyučovány přímo na katedrách vysokých škol vysokoškolskými profesory (např. fyzika na MFF UK). Studenti mají možnost sami nebo prostřednictvím svých zástupců ve studentské radě ovlivnit rozhodnutí týkající se školy. Ze svých studentů vychovává MG vzdělané, tvořivé a samostatně uvažující osobnosti.
Co je na naší škole specifické
- rodinné prostředí umožňující individuální přístup
- věkově smíšené skupiny podle úrovně a zájmu
- výuka na vysokých školách a vědeckých pracovištích
- individuální konzultace podle potřeb studentů ve všech předmětech
- nízký počet studentů ve třídách i ve skupinách (průměrně 22 studentů ve třídě a 8 ve skupině)
- pestrá nabídka volitelných předmětů a kroužků (až 70 ročně)
- učitelé na vysoké odborné a pedagogické úrovni
- mladý pedagogický sbor, vysoký podíl mužů v pedagogickém sboru
- učení v dvouhodinových blocích (možnost lépe se soustředit na daný předmět)
- základní učebnice zdarma
- spolupráce školy s psychology zaměřenými na problematiku vysoce nadaných dětí, kteří jsou k dispozici studentům a jejich rodičům
- vlastní systém hodnocení (písemné slovní, bodové, ocenění pomocí stipendií, komplexní bodové hodnocení)
- péče o studenty se specifickými poruchami učení (IVP, speciální pedagožka, školní psycholožka, speciální pomůcky i pochopení vyškolených pedagogů)
- vytváření specifických podmínek pro výuku mimořádně nadaných dětí s Aspergerovým syndromem (asistenti pedagoga, spolupráce s APLA aj.)
- doplňování výuky zajímavými projekty, přednáškami, exkurzemi, návštěvami výstav a divadel, výměnnými pobyty se zahraničními školami, setkávání s mimořádnými lidmi aj.
- tradiční setkávání studentů, rodičů a pedagogů při neformálních akcích (vánoční besídka, Buďánkovský slunovrat aj.)
Více se dozvíte v záložce Dokumenty, kde najdete naše výroční zprávy od roku 2002/2003, a na www.mensagymnazium.cz.
zástupkyně ředitelky
Kudy k nám
Do zastávky Blatiny nebo Bazovského, ze kterých je to ke škole cca 7 minut, je možné se dostat několika následujícími způsoby:
- Z Anděla jezdí v intervalech 3-5 minut tramvaje č. 9,10, 16 (tramvaj č. 16 pouze v ranní špičce) do zastávky Blatiny. Cesta z Anděla na Blatiny trvá cca 20-25 minut.
- Z železniční stanice „Praha - Hlavní nádraží“ jezdí přímý spoj – tramvaj č. 9, směr „Sídliště Řepy“ do zastávky Blatiny. Cesta tramvají trvá přibližně 35 minut.
- Na trase Praha-Smíchov,Na Knížecí – Praha-Jinonice – Praha-Zličín a zpět je v pracovní dny přibližně od 5:30 do 20:00 hodin v intervalu 30 minut zavedena vlaková linka S65. Cesta trvá 20 minut. Železniční stanice Praha Zličín je umístěna v těsném sousedství tramvajové zastávky Sídliště Řepy, ze které je to ke škole pěšky cca 8 minut chůze. Ve vlaku platí časové i jednorázové jízdenky.
- Na trase Dejvická - Sídliště Řepy jezdí v intervalu cca 15 min pravidelná autobusová linka č.180, která také staví na zastávce Blatiny. Cesta trvá 15-20 minut.
- Na trase Nové Butovice-Ciolkovského (Ruzyně) jezdí v intervalu 20 min pravidelná autobusová linka č. 225, která staví na zastávce Bazovského, ze které je to ke škole 5 minut.
- Na trase Nové Butovice - Bílá Hora jezdí v intervalu 20 min pravidelná autobusová linka č. 164, která staví na zastávce Bazovského, ze které je to ke škole 5 minut.
- Ze zastávky Blatiny - cca 7 min pěšky. Ve směru jízdy tramvaje z centra, kolmo na koleje vpravo, jakoukoli ulicí vždy dojdete do ul. Španielova, kde je ZŠ Jana Wericha: to je výrazně žlutá budova, nižší než okolní paneláky. Hlavní vchod od ZŠ ovšem není vchodem do gymnázia, je třeba budovu obejít zezadu. Pokud stojíte čelem ke vchodu do ZŠ, pak šikmo vpravo je cesta kolem školy a u tělocvičen už najdete vstup do Mensa gymnázia.
- Ze zastávky Bazovského - škola je vidět přímo ze zastávky, výrazně žlutá budova nižší než okolní paneláky, vedle vysoké zelené polikliniky, a to přijdete už přímo zezadu školy; u tělocvičen najdete vstup do Mensa gymnázia.
Kliknutím na obrázek přejdete na server mapy.cz s vyznačením polohy Mensa gymnázia. Tam si můžete pohodlně naplánovat svou trasu, pokud chcete přijet autem.
Aktuality
Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy
Jako každý rok jsme 1. září zahájili nový školní rok. Tentokrát konečně bez jakýchkoli omezení souvisejících s covidem-19. V 8:30 přivítali třídní učitelé naše stávající studenty, o hodinu později třídní učitelka, vedení školy a vyučující přivítali naše nové primány a jejich rodiče.
Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy
Opět si vám dovolujeme přinést report o tom, co zajímavého se děje v naší škole.
Otevřenými dveřmi do budoucna
V únoru jsem vešel do několika zajímavých dveří. Začal jsem 6. února na Dni otevřených dveří na Mensa gymnáziu v Praze. Co mě zaujalo: Nikdo z lidí, které jsme tam zahlédli, vůbec nevypadal nespokojeně nebo že by tam chodil z donucení.
Den otevřených dveří na Mensa gymnáziu
Kdo přišel na náš druhý Den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Už na chodbách školy mohli příchozí zhlédnout jednoduché fyzikální a chemické pokusy demonstrované našimi studenty, např. banánové piano, zelený plamen, pěnovou sopku a další.
Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy
V loňském a letošním roce se škola pozitivně prezentovala na řadě akcí, z nichž některé sama pořádala.
Jak jsme vybírali tu nejlepší školu
Možná také máte doma dítě, které v roce a půl mluvilo ve větách, četlo od čtyř a je spokojené mezi dospělými, protože ti často mluví o něčem zajímavém, dá se jim vyprávět o vlastních vynálezech, klást otázky o nekonečnu a fotonech… A možná stojíte před otázkou, jestli má jít do specializované školky, a následně jestli přejít ze základky na víceleté gymnázium, případně na které. Třeba vám pomůže náš příběh se šťastným koncem. Tedy vlastně začátkem.
Přednášky Mensa fórum na Mensa gymnáziu
V pátek 10. března 2017 a hlavně v pondělí a úterý 13. a 14. března proběhl na naší škole z inciativy žáka septimy Josefa Kučery první ročník tzv. Mensa fóra. Pro studenty byly připraveny přednášky na nejrůznější témata od známých a inspirativních osobností vybraných na základě zájmu studentů napříč českou kulturní, vědeckou a politickou scénou. Přednášky se konaly vždy po celý den od 8:30 do 16 hodin, byly to 4 dvouhodinové bloky a v rámci každého bloku probíhaly vždy 3 přednášky současně, aby si všichni studenti od kvarty po oktávu mohli vybrat z oblasti, která je nejvíc zajímá.
Úspěchy Mensa gymnázia
V loňském a letošním školním roce se škola pozitivně prezentovala na několika akcích, z nichž některé sama pořádala. Vloni šlo především o každoroční dny otevřených dveří, kterých se zúčastnilo přes 90 dětí se svými rodiči. Škola spolupořádala konferenci Mensa pro rozvoj nadání, v rámci níž se konaly workshopy a ukázkové hodiny ve škole. Navštívilo ji přes 40 účastníků z celé ČR. K dispozici bylo sedm workshopů a šest ukázkových hodin. Vedení školy také přednášelo o Mensa gymnáziu na konferenci Rozvíjíme nadání: moderně, kvalitně, kompetentně pořádané STAN-ECHA.
Mensa gymnázium se představuje na zahraničních konferencích
Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy
V loňském a letošním roce se škola pozitivně prezentovala na řadě akcí, z nichž některé sama pořádala. Významné jsou každoroční dny otevřených dveří gymnázia, spolupořádání konference Mensa pro rozvoj nadání, představení školy na konferenci Rozvoj metod a forem práce s mimořádně nadanými žáky ve Zlíně a na konferenci Rozvíjíme nadání: moderně, kvalitně, kompetentně, pořádané STAN-ECHA, aj.
Mensa gymnázium – netradiční škola pro mimořádně nadané
Regionální televizní stanice Praha TV natočila reportáž o Mensa gymnáziu.
Talent základek 2015
Regionální televizní stanice Praha TV natočila reportáž o soutěži „Talent základek“, kterou již tradičně pořádá Mensa gymnázium.
Novinky z Mensa gymnázia
Podzimní aktuality z Mensa gymnázia, o.p.s. sestavila Mgr. Marcela Fatrová.
Soutěž Talent základek 2015 se vrací
Informace o letošní soutěži Talent základek na Mensa gymnáziu, o.p.s.
Tablety lákají, ale ke zlepšení výuky nestačí
Začátkem prázdnin byla na Mensa gymnáziu zahájena realizace projektu „Informace kolem nás“, který je podporován hlavním městem Praha v rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita (OPPA).
Výchova prožitkem na Mensa gymnáziu
Pracuji již sedm let na Mensa gymnáziu, o.p.s., jako učitel TV a AJ. Naši studenti jsou díky svému nadání v mnoha ohledech specifičtí, což si žádá speciální přístup, péči i originální a promyšlenou náplň kurzů. Naše škola se snaží dětem nabídnout nadstandardní možnosti vzdělávání v mnoha oblastech. Bylo by hrubou chybou zážitky jako součást kognitivního procesu přehlížet!
Jak se žije géniům na českých gymnáziích aneb Quo vadis, české školství?
Již několik dní v sobě „přenáším“ slíbené shrnutí interview s Pepou, který nedávno narychlo přešel na mensovní gymnázium poté, co byl na předchozích školách šikanován. Naše odlišnofobní společnost se jen těžko smiřuje s lidmi, kteří jakkoliv vybočují z řady a průměru, natož pak s bytostmi vnitřně krásnými a jemnými. Budu já schopna o jedné z nich psát?
Projekt Edison na Mensa gymnáziu – skvělá zkušenost, zážitky a poznání
V posledním týdnu výuky před vánočními prázdninami se v hodinách mluvilo téměř výhradně anglicky. Důvodem byla výuka vedená stážisty ze šesti cizích zemí (Nový Zéland, Rumunsko, Indie, Brazílie, Vietnam a Guatemala).
Jak vidí Mensa gymnázium někteří jeho současní a bývalí studenti?
Přečtěte si postřehy studentů Mensa gymnázia, které byly publikovány v mensovním časopise (únor 2015).
Mensa gymnázium: úspěchy a akce školy
V loňském a letošním roce se škola pozitivně prezentovala na několika akcích, z nichž některé sama pořádala. Šlo především o každoroční Dny otevřených dveří. Vedení školy diskutovalo o vzdělávání nadaných dětí v TV Metropol, a přednášelo na mnoha konferencích např. v Bratislavě, Budapešti nebo v Ostravě.
Fond OPPA podporuje zlepšení výuky na Mensa gymnáziu
Začátkem prázdnin byla na Mensa gymnáziu zahájena realizace projektu „Informace kolem nás“, který je podporován hlavním městem Praha v rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita (OPPA).
20 let existence Mensa gymnázia
Mensa gymnázium, o.p.s. oslaví 20. výročí vzniku školy.
Proč chodím na Mensa gymnázium
Rozhovor Marcely Fatrové (zástupkyně ředitelky Mensa gymnázia) s Václavem Spěvákem (studentem sexty) vyšel v srpnovém čísle mensovního časopisu.
Úspěchy studentů Mensa gymnázia i veřejné aktivity školy
Studenti Mensa gymnázia dokázali opět zúročit své nadání a vybojovali medaile ve znalostních i uměleckých soutěžích. Mensa gymnázium se letos opět podílelo na organizaci oslav Dne Země v Praze 17 a dobré jméno školy podpořily také aktivity učitelů gymnázia i vydařený dokument, odvysílaný Českým rozhlasem.
Bohatá sklizeň na krajské přehlídce SOČ
Studenti Mensa gymnázia opět zazářili na krajské přehlídce Středoškolské odborné činnosti.
Čeho jsem se nejvíce bál aneb Jak mě přijali na Mensa gymnázium
Bádám ve svých myšlenkách a srovnávám si své zážitky, abych se mohl podělit o největší prožitý strach. Toto téma je dost nebezpečné, protože se dá velice dobře zneužít, a to bych opravdu nerad. Ukázat navenek slabost nebo strach z někoho či něčeho je na pováženou. Budu se snažit být sice otevřený, ale zároveň opatrný.
Proč náš syn chodí rád na Mensa gymnázium
Náš syn se – asi jako většina dětí – do školy docela těšil. Přestože jsme mu školu pečlivě vybírali, nástup nebyl nejšťastnější.
Jak se daří Mensa gymnáziu
Studenti a učitelé Mensa gymnázia slaví úspěchy doma i v zahraničí. Více se dozvíte v našem článku (vychází rovněž v dubnovém čísle mensovního časopisu).
Úspěch v soutěži FYKOSí Fyziklání
Tým studentů sexty až oktávy (Nižňanský, Šmídová, Kolář, Havlík) získal 3. místo v soutěži FYKOSí Fyziklání, který pořádá MFF UK a která je zaměřena na řešení fyzikálních úloh.
Logická olympiáda, Talent základek a Mensa gymnázium, o.p.s.
Mensa ČR letos zorganizovala již pátý ročník tradiční Logické olympiády, do kterého bylo zaregistrováno celkem 32 190 soutěžících z 1 660 škol z celé republiky. Vzhledem k tomu, že jsme mensovní škola, jsou naši studenti vedením školy i učiteli motivováni k účasti na této soutěži více než na jiných školách. Díky tomu se jich letos z celkového počtu 174 studentů v celé škole nominačního kola zúčastnilo 155, což je 89 % z celkového počtu!
Úspěch Mensa gymnázia na Schole Pragensis aneb Umíme si to udělat hezké!!!
Jako každý rok i letos jsme se zúčastnili přehlídky pražských středních škol Schola Pragensis ve dnech 22.-24. 11. 2012. Náš stánek č. 412 na Schole Pragensis v Kongresovém centru byl téměř neustále v obležení.
Projekty Mensa gymnázia
Hlavním cílem projektu bylo zlepšení podmínek pro využívání moderní výpočetní techniky pro žáky i učitele školy. Toho bylo dosaženo zavedením jednotného IT systému pro všeobecně vzdělávací předměty a vyšším využíváním techniky, e-learningu a digitalizovaných studijních podkladů ve výuce.
Mensa gymnázium v roce 2011
V minulém školním roce se nám podařilo zrealizovat několik úspěšných akcí pro studenty. Za všechny připomeňme Buďánkovský slunovrat, školy v přírodě, Prima seznamku, prezentaci science centra Techmania s pokusy, projektové týdny, geologické expedice, několik různě tematicky zaměřených besed a přednášek, návštěvy divadel a výstav, filmový a výtvarný víkend...
Osmileté gymnázium Buďánka mění název i sídlo
S novým školním rokem se Osmileté gymnázium Buďánka přejmenovalo na Mensa gymnázium a přestěhovalo se do nového působiště v areálu ZŠ Jana Wericha ve Španielově ulici v Praze-Řepích. Po několika letech nejistoty a hledání tak má gymnázium konečně stabilní zázemí, které nám umožní více se věnovat rozvoji školy a vytvářet lepší podmínky pro studenty a učitele.
Co je Mensa gymnázium (dříve Osmileté gymnázium Buďánka)
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s. vzniklo v roce 1993 z podnětu rodičů, většinou členů Mensy ČR. Jejich snahou bylo zajistit vzdělání dětem, které se díky svým schopnostem vymykají běžnému standardu a které potřebují větší péči.
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2023/2024
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2022/2023
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2021/2022
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2020/2021
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2019/2020
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2018/2019
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2017/2018
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2016/2017
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2015/2016
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2014/2015
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2013/2014
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2012/2013
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium: Výroční zpráva za školní rok 2011/2012
Mensa gymnázium, o.p.s. (úvodní strana prezentace)
Mensa gymnázium, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2010/2011
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2009/2010
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2008/2009
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2007/2008
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2006/2007
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2005/2006
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2004/2005
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2003/2004
Osmileté gymnázium Buďánka, o.p.s.: Výroční zpráva za školní rok 2002/2003
Jak se žije géniům na českých gymnáziích aneb Quo vadis, české školství?
Již několik dní v sobě „přenáším“ slíbené shrnutí interview s Pepou, který nedávno narychlo přešel na mensovní gymnázium poté, co byl na předchozích školách šikanován. Naše odlišnofobní společnost se jen těžko smiřuje s lidmi, kteří jakkoliv vybočují z řady a průměru, natož pak s bytostmi vnitřně krásnými a jemnými. Budu já schopna o jedné z nich psát?