Úspěchy studentů Mensa gymnázia i veřejné aktivity školy

Marcela Fatrová

Studenti Mensa gymnázia dokázali opět zúročit své nadání a vybojovali medaile ve znalostních i uměleckých soutěžích. Mensa gymnázium se letos opět podílelo na organizaci oslav Dne Země v Praze 17 a dobré jméno školy podpořily také aktivity učitelů gymnázia i vydařený dokument, odvysílaný Českým rozhlasem.


vítězná fotografie ze soutěže Mladí fotografují památky (foto: Míša Kučerová)

Úspěchy gymnazistů v soutěžích

Student sexty Vilém Kolář se mezi 180 účastníky probojoval do celostátního finále Zeměpisné olympiády! Vilém se každý rok umisťoval na předních místech Zeměpisné olympiády v kraji, ale teprve letos bude moci zúročit své znalosti i v republikové konkurenci. Natálie Skotáková, studentka sekundy, se se svým týmem z taneční školy B Original při mistrovství Čech umístila na 3. místě v soutěži formací kategorie junior v hip hopu, které se konalo 4. května v Kladně. Mistrovství ČR se uskutečnilo na konci května v Brně. Studentka kvinty Míša Kučerová se zapojila do fotografické soutěže Mladí fotografují památky, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. V této soutěži ve velké konkurenci obsadila 1. místo. Pořadí na prvních třech místech bylo slavnostně vyhlášeno 18. dubna 2013 u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále na Pražském hradě. David Labský, student septimy, zvítězil v krajském kole soutěže v programování, kterou pořádá Dům dětí a mládeže Praha 2. Také on bude moci prokázat své schopnosti v celorepublikovém finále.

Divadlo, rozhlas i konference

Inscenace Vladimirova děvka Jana Kratochvíla, učitele Mensa gymnázia, má premiéru 1. června 2013 ve Švandově divadle na Smíchově. Poslechněte si rozhovor s Michalem Dlouhým, který v inscenaci ztvárnil hlavní postavu Olava: https://www.youtube.com/watch?v=wUOn_KBSqQY.

Český rozhlas Vltava odvysílal 28. dubna v pořadu Čajovna v rámci cyklu Hry a dokumenty nové generace pořad věnovaný Mensa gymnáziu. Dokument Barbory Kosíkové, matky jednoho z nadaných dětí, přiblížil život na naší škole.

Naše kolegyně PhDr. Eva Patáková vystoupila na konferenci Jednoty českých matematiků a fyziků s příspěvkem Proces tvorby úloh pro nadané žáky. Konference s názvem Ani jeden talent nazmar se konala 10. května v Hradci Králové.

Mensa gymnázium na Dni Země (zdroj: Mensa gymnázium)

Oslavy Dne Země

Den Země pořádá každoročně Městská část Praha 17 za účasti a spolupráce dalších subjektů. Letos se na organizaci podílely například řepské základní školy, Lesy ČR, hasičský záchranný sbor, Český rybářský svaz, Ekocentrum Koniklec, Přírodovědecká fakulta UK, firma Šimsa a samozřejmě Mensa gymnázium.

Hlavním tématem letošních oslav byla voda. V areálu ZŠ Jana Wericha byla rozmístěna jednotlivá stanoviště, kde si návštěvníci mohli zasoutěžit, zahrát si, pobavit se nebo se něco dozvědět. Oproti předcházejícím ročníkům přibyla letos navíc jedna novinka – 12 stanovišť bylo soutěžních a každý, kdo získal všech 12 razítek do kartičky, se mohl zúčastnit odpoledního slosování o věcné ceny – například deskové hry, které věnovala na tuto akci Mensa gymnáziu firma Albi, dále poukazy na testování IQ zdarma od Mensy ČR, pexesa, reflexní odrazky na kolo a další. Mensa gymnázium připravilo šest stanovišť, z toho tři soutěžní. Na našich stanovištích si děti mohly složit puzzle na čas, prohlédnout si modely vodní elektrárny, vodojemu, zdymadla, udělat si pokusy s vodou a lentilkami, zhlédnout film o vodě a zasoutěžit si v poznávání lastur a ulit, udělat a prohlédnout si preparát vodního hmyzu či vymývat z vod křídového moře zkameněliny.

Letos se akce opět vydařila také díky krásnému počasí. Všem organizátorům a studentům, kteří se na akci podíleli, patří dík. Zvláštní poděkování patří třídě sekundě, Vojtovi Koštířovi, PhDr. Tomáši Kočímu, Marku Říhovi a Mgr. Janě Jilemnické.

Související odkazy

2.5.2013


Zpět