Nafas Asnavandi, nejmladší členka Mensy Írán

Mensa World Journal (přeložil Karel Martišek)

Nafas Asnavandi se narodila 31. srpna 2011 v íránském Teheránu. Již v sedmi měsících věku uměla zřetelně vyslovovat několik jednoduchých slov. Ráda se učila nové věci a ve dvou a půl letech znala jména všech hlavních evropských měst, jména všech planet naší Sluneční soustavy, vnější i vnitřní orgány, tvary a protiklady. V listopadu 2014, tedy ve svých třech letech, se stala s IQ 155 členkou Mensy Írán a byla vůbec prvním dítětem, kterému se to podařilo.


Nafas ráda maluje, zajímá se o vědu a učí se porozumět různým nemocem a dalším lékařským otázkám. Ráda skládá LEGO a hraje hry založené na matematice. Stejně jako ostatní děti rovněž ráda tráví čas v parku a se svými kamarády.

Nafas má úžasnou paměť. Každého udiví tím, že si je schopna zapamatovat i sebemenší detaily všech událostí, a podle jejího chování a vystupování ihned pochopíte, že je neobyčejně chytrá. Její matka je na ni samozřejmě velmi pyšná, ale zároveň s tím si uvědomuje svoji zodpovědnost ve výchově takto vysoce inteligentního dítěte.

Ve svých čtyřech letech se Nafas – jako jediné takto malé dítě v Íránu – učí anglicky a kromě toho se stala nejmladší modelkou v modelingové agentuře Violet (http://www.violetmodels.com). Zajímá se i o hudbu a má neuvěřitelné nadání pro kreslení, kde svými díly zdaleka převyšuje svůj věk. Nafas se rovněž zajímá o životní prostředí a zvířata a je členkou dětského ekologického klubu Plan for Land. Klubové aktivity spočívají v ekoturistice a posilují vztah dětí k přírodě, např. se zde staví hnízda pro ptáky, která jim pomohou přežít studenou zimu. Nafas by se ráda naučila víc, nicméně vzdělávací systém v Íránu nemá žádný program pro takto nadané děti. V důsledku toho Nafas doma studuje matematiku, vědu a knihy v perštině, které jsou určeny pro výrazně vyšší věk.

Na závěr možná to nejdůležitější – Nafas je velmi aktivní a stará se o své zdraví a o to, co jí. Jak uvedl její psycholog a poradce, jedněmi z jejích nejvýraznějších vlastností jsou vysoké sebevědomí a svědomitost ve všem, co ráda dělá!

Nafas vyjmenovávající hlavní města Evropy si můžete prohlédnout na YouTube.

Z časopisu Mensa World Journal, duben 2016, číslo 039, přeložil Karel Martišek.

Nafas Asnavandi, nejmladší členka Mensy Írán

Nafas Asnavandi, nejmladší členka Mensy Írán

Související odkazy

29.3.2016


Zpět