Novinky, aktuální dění

Na stránce „Novinky, aktuální dění“ pro Vás shromažďujeme informace obecnějšího rázu, které by se Vám možná mohly hodit. Konkrétní akce – ať už pořádané Mensou Česko, jednotlivými herními kluby, kluby nadaných dětí apod. – však nenajdete zde, nýbrž v Kalendáři.

Tipy na poznávací výlety

20.5.2024 Jarka Marčeková | Další informace...

Jaro je v plném proudu, léto se nám blíží a mnoho rodičů hledá tipy, jak zabavit své malé zvědavce. V tomto článku najdete několik tipů na zajímavá místa po celé republice, které můžete navštívit s celou rodinou, ale třeba i s třídou v rámci školního výletu. Doufám, že vás některé tipy zaujmou a že se vám pak výlet vydaří!


Dá se poznat dvojí výjimečnost a jsou poruchy učení u dítěte trvalé?

3.5.2024 Jarka Marčeková | Další informace...

Když si někteří rodiče představí nadané žáky, vybaví se jim dítě, které září ve všech oblastech života - od kterého lze očekávat, že bude mít ve škole samé jedničky, spoustu kamarádů a bude hvězdou ve sportu. Problém je, že tato představa není pravdivá. Ano, některé děti a dospělí vědí všechno a mají všechno, ale to je spíše výjimka než pravidlo. Pokud jde o studijní schopnosti, většina dětí, dokonce i těch velmi bystrých nebo hodně úspěšných, má soubor silných a slabých stránek. Všichni je máme.Inteligence a osobnost

31.3.2024 Jarka Marčeková | Další informace...

Někdy ve společnosti převládá názor, že nadaní jsou tak trochu zvláštní. Že to jsou podivíni, kteří celý den sedí s knížkou v ruce, jsou asociální, depresivní, nemají moc přátel a mezi koníčky patří maximálně tak šachy nebo hraní složitých deskových her a šifrovaček. Je to ale skutečně tak? Souvisí výška IQ s osobností?


Počítačové hry, které vytvoří profil nadání – to je projekt Invenio

15.2.2024 Jarka Marčeková | Další informace...

Vzdělání je jedním ze základních pilířů úspěšného a spokojeného života. V ideálním světě by pak měla každá škola jít vstříc nadaným dětem a vypracovat pro ně individuální vzdělávací plán (IVP). Samozřejmě že realita někdy neodpovídá ideálnímu světu, ale stále více a více škol se o nadané žáky zajímá a snaží se s nimi individuálně pracovat. Aby ale vůbec škola, respektive učitel věděl, že má ve třídě nadaného žáka, je potřeba, aby dítě prošlo oficiální diagnostikou. Nyní je možné jako diagnostiku využít i speciální počítačové hry vyvinuté odborníky z Masarykovy univerzity.


Tipy na deskovky pro děti - Vánoce 2023

11.12.2023 Jarka Marčeková | Další informace...

Vánoce se nezadržitelně blíží a pokud ještě stále hledáte tip pro pěkný dárek pod stromeček pro vaše děti, tak vás třeba zaujme nějaká z následujícíh her. A i v případě, že na tento článek narazíte v jiný než předvánoční čas, věřím, že se vám tyto tipy budou hodit.

rodina hraje deskovou hruPřetestování zdarma pro členy Dětské Mensy

7.11.2022 Zuzana Poláková | Další informace...

Rádi bychom Vás informovali o možnosti, kterou mají členové Dětské Mensy, a to mezi 14. a 16. narozeninami ZDARMA absolvovat mensovní vstupní IQ test pro dospělé. Úspěšným složením tohoto testu je podmíněn přestup do „dospělé“ Mensy. Připomínáme, že Dětská Mensa je určena pro děti ve věku od 5 do 16 let a dovršením tohoto věku tedy Vaše členství zanikne.


Bádání s nadšením

1.10.2019 Kateřina Vágnerová (Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185), Jana Rožňová (Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou) | Další informace...

Plná verze konferenčního příspěvku na téma „badatelská činnost v Klubech nadaných dětí na prvním stupni ZŠ“, prezentovaného na konferenci Veletrh nápadů učitelů fyziky ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2019 v Hradci Králové.


Jak poznat mimořádně nadané dítě?

13.9.2019 Český rozhlas Plus | Další informace...

Mimořádně nadaní lidé, zejména vědci a umělci, budí zájem celé společnosti. Nadání samo o sobě ale nezaručuje předem člověku úspěch. Důležité jsou také podmínky, které pro rozvoj svých vloh jedinec má. Řada slavných osobností své nadání rozvíjela už od dětství. Jenže rozpoznat nadané dítě nemusí být jednoduché. V reportáži Českého rozhlasu Plus se tématu věnuje Martin Srb.


Školky spolupracující s Mensou si nyní mohou snáze vyměňovat zkušenosti

27.8.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi NTC školkami“, která Vás možná inspiruje při vymýšlení NTC aktivit ve Vaší školce. Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u školek, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.


Kluby nadaných dětí se mohou vzájemně inspirovat

27.8.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi kluby nadaných dětí“, která učitele a vedoucí možná inspiruje při vymýšlení aktivit v jejich klubu nadaných dětí (KND). Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u KND, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.


Co se děje pro nadané děti na Klatovsku

29.7.2018 Kateřina Vágnerová | Další informace...

Následující shrnutí aktivit pro nadané děti v Klatovech a jejich nejbližším okolí bylo publikováno v srpnovém čísle mensovního časopisu.


Jak nemluvit se svými dětmi aneb Stinná stránka chvály

11.3.2018 Po Bronson (z originálu přeložila a upravila Jana Tomaštíková) | Další informace...

K čemu nás může inspirovat kluk jako Thomas?

Thomas chodí do páté třídy velmi prestižní školy. Už od malička neustále slyší, že je chytrý, a to nejen od svých rodičů, ale od každého dospělého, se kterým se setká. Jeho extrémně vysokou inteligenci již potvrdilo i několik testů. Vědomí, že je chytrý, ale Thomasovi kupodivu ve škole moc nepomáhalo. Místo toho, aby se pouštěl do všech svých školních úkolů sebevědomě a s elánem, děl se přesný opak. „Thomas nechtěl zkoušet věci, ve kterých nebyl úspěšný,“ vzpomíná Thomasův otec, „jakmile mu něco nešlo, prohlásil ‚tohle mi nejde‘ a bez váhání to vzdal.“ A tak si Thomas rozdělil svět na věci, ve kterých byl přirozeně dobrý, a na věci, které mu nešly.


Kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky?

11.4.2017 Lenka Šnajdrová, Magdalena Čavojská | Další informace...

Často se setkáváme s dotazy učitelů, kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky. Shromáždili jsme pro Vás několik tipů.


» Archiv