Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úkoly

Tereza Bohatá

Pokud znáte některou z knížek slavného matematika Raymonda Smullyana, tato knížka pro Vás bude krásným doplněním. Pokud autora neznáte a rádi byste nakoukli do světa matematických hříček, logických hádanek a rébusů, může Vám být právě tato kniha skvělým pomocníkem.


Průvodkyní je moudrá Šeherezáda, která ve slavné sbírce pohádek Tisíc a jedna noc vyprávěla králi každý večer pohádku, aby unikla popravě. Raymond Smullyan svou knihou Šeherezádiny hádanky plynule navazuje na známý příběh a nechává Šeherezádu každou noc dávat králi zábavné hádanky. Král je hádankami natolik nadšený, že na popravu pokaždé zapomíná a dává tím Šeherezádě další příležitost nachystat si hádanky na příští večer. První část je řazena tematicky, každou noc si Šeherezáda vzpomene na některé z hrdinů původní sbírky a osoby jednotlivých hádanek pojmenovává podle nich. Setkáváme se tu se Sindibádem, Hárún ar-Rašídem nebo Alibabovými loupežníky. Tato část končí zásadní logickou otázkou, jejíž položením si Šeherezáda zajistí svůj další osud. Ve druhé části se dostáváme k moderní logice, která je rozdělena na jednotlivé kapitoly podle tématu. Najdeme v ní excelentní příklady z donucovací logiky, problém občasných lhářů ve výrokové logice i gödelovské hádanky.

Obtížnost hádanek v celé knize je řazena vzestupně tak, aby si čtenář mohl postupně zlepšovat své úsudky nebo si pomoci k pochopení podrobně popsaným řešením. Hádanky na sebe navazují pouze v rámci jednotlivého dne, čtenář tedy může některé přeskočit.

Kniha obsahuje více než dvě stě hádanek, hlavolamů a logických paradoxů, které potěší čtenáře snad každého věku.

Více o knize se dozvíte v článku Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úkoly (odkaz vede do sekce Knihy, doporučená literatura).

Související odkazy

25.2.2021


Zpět