Příměstský tábor pro nadané děti v Českých Budějovicích

Marta Frydrychová, hlavní vedoucí

Červenec v Českých Budějovicích patřil i v letošním roce již tradičnímu příměstskému táboru pro nadané děti. Letos jsme pro děti ve věku od 6 do 13 let uspořádali opět dva týdny, první tematicky zaměřený na šachy, druhý jsme věnovali angličtině.


Šachovou průvodkyní nám opět byla Natálka Kaňáková, mezinárodní šachová mistryně. Každý den jsme trénovali a také sbírali body do táborového šachového turnaje. Tábor nebyl ale jen o šachách. První den jsme absolvovali různé seznamovací aktivity, abychom nové kamarády co nejdříve poznali a mohli s nimi pracovat v týmech, které nám vedoucí už od druhého dne sestavili. První týmovou aktivitou byla hned v úterý foto výzva, kdy jsme plnili bláznivé úkoly, jako dát si placáka s cizím člověkem, vyfotit se ve městě s plyšovým medvědem a mnoho dalšího. V úterý nás také navštívila Jihočeské televize, která o táboře natočila krásnou reportáž (mensa.click/rq). Ve středu nás čekala venkovní týmová soutěž, při které jsme luštili na jednotlivých stanovištích indicie, ke kterým nás dovedly šifry, morseovka, přesmyčky a další zadání. V cíli nás pak čekalo dalších pět stanovišť s připravenými úkoly. Čtvrtek byl ve znamení pokusů z fyziky a v pátek jsme celý týden uzavřeli návštěvou Krajského ředitelství policie, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o práci daktyloskopů a balistů.

V druhém termínu jsme procvičovali angličtinu, díky které jsme hlavně v druhé polovině týdne měli problém odcházet domů včas. Vytvořili jsme si totiž vlastní obchodní síť, vymysleli speciální měnu, vyrobili si zboží a vesele jsme mezi sebou obchodovali, což nás bavilo tak, že jsme přestali vnímat okolí, natož rodiče, kteří si nás přicházeli vyzvednout. I v druhém týdnu jsme absolvovali týmovou foto výzvu, akorát se změněnými úkoly, aby nebyli ve výhodě ti z nás, kteří byli na táboře oba týdny. Ve středu jsme vyrazili na exkurzi na Fakultu rybářství a ochrany vod do Vodňan a prohlédli si i místní Rybářské muzeum. Ve čtvrtek nás opět čekala venkovní týmová bojovka a v pátek jsme týden uzavřeli návštěvou Planetária, kde pro nás byl připraven program Indiánské hvězdy.

Tábor opět kromě místních dětí navštěvovali i nadaní kluci a holky ze vzdálenějších míst, opět za námi přijeli kamarádi z Prahy, z Písku a díky podpoře ZVAS na druhý týden dojížděla také skupina dětí z Táborska.

I v letošním roce si jak děti, tak vedoucí a instruktoři společný čas užili a jsme moc rádi za krásné zpětné vazby, kterých se nám od rodičů dostalo:

  • MŠ: „Honzík naprosto nadšený oba týdny a má přání, aby byl za rok alespoň celotýdenní tábor! Tímto velice děkujeme, jste skvělí...“
  • JS: „Dobrý den taky chci moc poděkovat za úžasné 2 týdny, Honzík si je užil, a to je u něj úspěch. :-) Je těžké pro naše děti sehnat tábor, který by je uspokojil. A vy to dokážete.“
  • PT: „Musel to být úžasně povedený „příměsťák“ – Ríša byl nadšený, sám chtěl vstávat brzy, aby tam byl včas, a odcházel většinou poslední. Program byl pestrý a dobře nabitý, žádný prostor pro nudu, a navíc parádní zázemí! Díky za skvělé vedení.“
  • OV: „Moc děkujeme i za letošní ročník tábora. Jako minulý rok byl velmi vydařený. Vedoucí a instruktoři se dětem maximálně věnují, program je velmi pestrý a promyšlený. Děti se na tomto táboře nenudí a užívají si ho.“

Díky všem, kteří nás podporují, a díky dobrovolníkům z MS České Budějovice, kteří pomáhají zajistit venkovní týmové soutěže. Tábor má již tradičně skvělé ohlasy, bezvadnou energii, která nabíjí všechny zúčastněné. Přiznávám, že ač plni euforie a pozitivně naladění, po 14 dnech jsme padli únavou. Každá povedená akce je pro nás velkým závazkem, rádi bychom nastavenou laťku nejen drželi, ale pomalu posouvali výš a výš. Věřím, že se nám to daří a už teď se moc těšíme na partu, se kterou se potkáme zase za rok. Ale vlastně ne – s většinou dětí se totiž potkáváme v průběhu celého roku.

A na závěr postřeh jednoho z účastníků: „Díky táboru jsem zjistil, že i v mé věkové kategorii existují inteligentní lidé.“ … a nejen o tom, ale vlastně i o tom, to je.

Související odkazy

10.9.2022

Příměstský tábor pro nadané děti v Českých Budějovicích (červenec 2022)
10.9.2022 Marta Frydrychová


Zpět