Prázdninová policejní akademie

Ve škole jsou pro nás velikonoční prázdniny jedinečnou možností, jak využít volný den – již podruhé vedou naše kroky do budovy Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. Pod vedením mjr. Mgr. Jiřího Matznera nás čeká absolvování prázdninové policejní akademie.

Mgr. Marta Frydrychová, tel.: +420 777 165 811, e-mail: marta.frydrychova@mensa.cz
18.4.2019, 13:00  —  18.4.2019, 15:00
Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje, Lannova tř. 193/26, 370 01 České Budějovice

Plni očekávání se scházíme v zasedací místnosti tiskového oddělení.  Chvíli si povídáme o práci policie, ale brzy přecházíme k praktické části. Pachatel na místě činu zanechal stopy a my, za pomoci kufru malého detektiva, zkoušíme najít a sejmout otisky prstů. To koukáme, kolik toho zdánlivě čistý arch papíru prozradil! Otisky nacházíme i na skleničce. 

Po praktické části nás čeká absolvování testů, ve kterých zkoušíme vysvětlit pojmy jako třeba kyberšikana, přemýšlíme, co je loupežné přepadení nebo jestli je legální držet drogy. Otázky jsou hlavně pro ty mladší z nás docela složité, ale nakonec je zvládáme na jedničku. 

Po úspěšném absolvování testů jdeme opět potrápit hlavy a pokusit se vyřešit detektivní případ. Máme před sebou obrázek z místa činu, naším úkolem je odhalit, jestli se stala vražda nebo sebevražda a podle popisu identifikovat osobu, která se na místě činu pohybovala. Jsme rozděleni do dvou týmů, zatímco jedni vyšetřují, druzí hrají pistolky – co taky jiného v policejní budově JIdentifikaci podezřelého jsme zvládli všichni, rozluštění případu bylo ale nad naše síly. Když nás nakonec mjr. Matzner navedl ke správnému řešení, zjišťujeme, že to bylo vlastně úplně jasné, stačilo porovnat, ve které ruce držela oběť zbraň s ostatními indiciemi na obrázku. Pak bylo naprosto logické, že oběť byla zavražděna.

V závěru odpoledne trochu odlehčujeme a zkoušíme střelbu z luku. 

Policejní odpoledne bylo opět fajn a původně plánované dvě hodiny nám nestačily. Už se moc těšíme na příště, máme slíbené policejní laboratoře, tak snad brzy najdeme nějaký další volný termín.

Související odkazy

Prázdninová policejní akademie (SIG Jihočeské nadané děti)
18.4.2019 Marta Frydrychová

Zpět