Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě

Slezskoostravský hrad ožil 25. června 2013 i přes nepřízeň počasí díky atraktivní přehlídce přírodních věd. Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity přidala letos k tradiční chemii, matematice, fyzice a biologii nově „stánky“ z oborů fyzické i sociální geografie. Mensa měla při této příležitosti na hradě také svůj stánek, kde prezentovala Logickou olympiádu a další činnosti Mensy. Velice děkuji za pomoc Jirkovi Šmachovi.

Hana Studenská, e-mail: hstudenska@centrum.cz
25.6.2013, 8:30  —  25.6.2013, 13:00
Slezskoostravský hrad, ulice Podzámčí, Ostrava

Jiří Šmach na stánku Mensy (foto: Hana Studenská)

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity pořádá tuto akci již od roku 2007 a rok od roku se rozrůstá počet předváděných věd, kterými láká studenty středních škol ke studiu na Ostravské univerzitě, ale také nechá předškolákům a školákům nakouknout „pod pokličku“ přírodních věd.

Chemický jarmark jako vždy produkoval ohně, dýmy, barevné roztoky, výbuchy a další chemické experimenty, které si návštěvníci mohli sami vyzkoušet. Speciálním chemickým „bonbónkem“ byla divadelní hra „Zkrocení zlé kyseliny“, jejímiž protagonisty byli členové Katedry chemie (nejen „docentoherci“, ale i další akademici z Katedry chemie včetně studentů tohoto oboru). Chemické divadlo mělo opět veliký úspěch. Matematická sekce letos nabídla kromě poučení o tzv. zlatém řezu (například u fotografií jde o ideální proporce mezi různými délkami) spoustu interaktivních matematicko-uměleckých expozic, v nichž si každý mohl vyzkoušet třeba symetrii (nejen) v matematice, oční klamy, geometrická tělesa, poskládat origami nebo vyrobit kaleidoskop.

V další matematické sekci byly zajímavosti z hudby v návaznosti na matematiku, například zhudebnění posloupnosti. A jako každý rok se v matematické sekci soutěžilo a probíhaly různé matematické hrátky. Katedra biologie a ekologie si pro letošní ročník připravila cyklus krátkých přednášek na zajímavá témata z oblasti zoologie a botaniky. Přednášky obsahovaly ukázku živých exemplářů, mikroskopických preparátů, fotografií i videí. To vše doplňovaly hry a kvízy pro malé i velké návštěvníky.

Katedra fyziky předváděla počítačem podporované experimenty, experimenty se soupravou pro demonstrace elektromagnetického pole a jednoduché pokusy z mechaniky a hydro a aerostatiky.

Katedra fyzické geografie a geoekologie umožnila návštěvníkům stát se na chvilku zeměměřičem díky interaktivní ukázce geodetické techniky s možností provedení vlastního měření a zájemce obohatila také o informace na téma sklonu svahů.

Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje realizovala tři popularizační aktivity: první z nich, o kterou byl bezesporu největší zájem, byla zaměřena na seznámení se s cizokrajnými jídly, se kterými se běžně v Česku nesetkáme. Návštěvníci měli za úkol připravené pokrmy ochutnat a následně na mapách určit, ze kterého regionu pochází. Poté následoval krátký, ale poutavý výklad k jednotlivým pochutinám a oblastem. Na dalším stanovišti byl na velkoformátových mapách prezentován rozvoj centra Ostravy. Zde si návštěvníci mohli složit puzzle s podobou hlavní části města k letům 1832, 1954 a 2011 anebo také odkrýt vývoj jednotlivých míst, z nichž nejzajímavějším vývojem prošly oblasti dnešní Nové Karoliny, Stodolní ulice, Slezské Ostravy nebo Fifejd. Aktivity byly rovněž doprovázeny erudovaným komentářem. Třetí aktivita nabídla možnost seznámit se zábavnou formou s novými technologiemi, kdy si návštěvníci mohli ověřit své geografické znalosti na tabletech v soutěži se studenty geografie nebo také k souboji vyzvat své kamarády.

I přes „uplakané“ počasí se akce vydařila, přišlo zhruba dva tisíce návštěvníků a celý den byl díky pestrému programu rozzářený a barevný.

Převzato z http://prf.osu.cz/index.php?id=11084, doplnila Hana Studenská.

Související odkazy

Zpět