Klub deskových her v Horním Slavkově

Petr Čavojský

Už čtyři roky funguje v Horním Slavkově klub deskových her. Chodí tam děti, které si ve škole často vyslouží pojmenování „problémové“. Právě ty si ale čas hraní vychutnávají nejvíce.


klub deskových her v Horním SlavkověKdyž se řekne klub deskových her, většině z vás se určitě vybaví parta chytrolínů řešících náročné strategie, logické kvízy a verbální hry. Když jsme začínali, tak nám tato myšlenka asociovala také skříň plnou složitých her, ticho a klid a partu náročných dospěláků.

Za čtyři roky, co klub v Horním Slavkově s manželkou při Pracovišti mimoškolního vzdělávání provozujeme, jsme tento pohled zcela odbourali a smířili se s tím, že každý pátek od 16 do 18 hodin trávíme s bandou naprosto normálních, hlasitých kluků a holek, jejichž zájem o pravidelnou návštěvu končí většinou nástupem jara nebo puberty. I s tím, že hry s náročnějšími pravidly polehávají na dně přeplněné skříně, ve které se naopak jen sotva ohřejí Cink, Pippo nebo jiné postřehovky a podobné záludnosti. A dospěláky? Ty vidíme jen tehdy, když si děti z herny odvádějí.

Jsme malé město, které má oficiálně na svých dvou základních školách (cca 600 dětí) jen dva diagnostikované nadané žáky. Ti ostatní se díky neznalosti či nepochopení učitelů statistikám úspěšně vyhýbají. O to větším úspěchem pro nás je, že se každý týden seběhne 12–15 nadšenců (podle počasí i 20), kteří se ze školních lumpů a nešiků promění v úspěšné a trpělivé řešitele. Mezi naše vzorové příklady tak patří kluci se sníženou známkou z chování nebo opakující ročník, a dokonce i jeden žák z praktické školy. A hodné a klidné holčičky u nás také nenajdete, a to ani mezi předškoláky.

A přesto, či snad právě proto, vytvářejí dokonale různorodý tým se skvělou atmosférou. A navíc stačí sbírat i ceny v rámci partnerských turnajů, např. s klubem deskových her v Lokti.

Mezi nezapomenutelné zážitky z klubu patří i momenty, kdy si děti po Vánocích přinesou z domova ještě nerozbalenou hru a jsou nadšené z toho, že v nás najdou někoho ochotného, kdo jim věnuje čas a vysvětlí jim ji.

Náš klub deskovek pravděpodobně nevychová žádné zázračné řešitele a matematiky, ale co víme jistě, že z nich budou kluci a holky, kteří si budou umět a hlavně chtít hrát.

A u toho chceme být i nadále.

Související odkazy

30.3.2011


Zpět