Rozhovor s partnery Logické olympiády

Alena Novotná

O krátké představení obou patronů soutěže a zodpovězení našich otázek jsem poprosila paní Petru Hanzelkovou ze serveru Alík.cz a paní Valentinu Armandi z nadačního fondu Český mozek.


logo serveru alik.czCo je server Alík.cz a komu je určen?

Petra Hanzelková: www.alik.cz je server určený pro děti. Alík.cz přináší dětem hlavně zábavu, ale také rady, návody a ponaučení. Za dobu deseti let své existence již není jen webem pro nejmenší, ale má své příznivce i z řad starších dětí a mládeže, kteří se stávají jeho spolutvůrci. Stále více prostoru dostávají čtenáři z kategorie nad deset let. Ve velké oblibě jsou soutěže o ceny, poradna Alík radí dětem a zpravodajství ze světa dětí – Alíkoviny.

Pro nejmladší má Alík v části Domeček (http://alik.idnes.cz/domecek.asp) připraveny omalovánky, hry, hádanky a pohádky. Nechybí ani naučné rubriky pro začínající školáky, jako je slabikář nebo hodiny. Začátkem září už tradičně nabízí Alík školákům školní rozvrh hodin, který si děti mohou vytisknout barevně nebo černobíle. Výhodou rozvrhu s Alíkem je přehled termínů všech školních prázdnin, který jinde jen těžko najdete!

Ti starší se seznamují a baví s kamarády v klubovnách, sami si vytvářejí vizitky a nástěnky, dozvídají se zajímavosti v Alíkovinách (http://alik.idnes.cz/alik-alikoviny.asp) nebo si píší ve speciální poště. Každý týden je pro všechny připravena nová soutěž o zajímavé ceny.

logo nadace Český mozekČím se zabývá nadace Český mozek?

Valentina Armandi: Naší hlavní činností je podpora mladých českých vědců, lékařů, výzkumníků, techniků, ale například i vynálezců. Mnoho z těch, kteří u nás vystudují a věnují se svému oboru, stále častěji odchází za prací do zahraničí, protože v České republice nemají dobré životní podmínky. Věříme tomu, že když je a jejich projekty finančně podpoříme, zastavíme odliv talentovaných „českých mozků“ a jejich znalosti, dovednosti a nápady nám budou prospěšné v každodenním životě.

A protože věříme i tomu, že bezpočet „českých mozků“ dokáže svými objevy zlepšit nejen náš život, ale i život tělesně a mentálně postižených spoluobčanů, podporujeme i nově vznikající denní centra a zařízení poskytující pedagogické, rehabilitační, fyzioterapeutické, sociální a další služby pro tělesně a mentálně postižené občany.

Měla jste jako malá ráda rébusy a logické hádanky?

Petra Hanzelková: Jako malá jsem měla ráda zejména různé zajímavosti a mou oblíbenou knihou byl Rozum do kapsy, v němž jsem si zkoušela i různé logické hádanky a rébusy.

Proč jste se rozhodli podpořit právě projekt Logická olympiáda?

Valentina Armandi: Logická olympiáda rozvíjí intelekt dětí a studentů. A protože samostatné myšlení a logické uvažování je základem pro další osobnostní rozvoj těchto nadaných dětí, které se v budoucnu mohou například věnovat i vědě, výzkumu a podobně, je logické, že takovou akci podpoříme teď i v budoucnu. Kde jinde máme hledat nové talentované „české mozky“ než ve školních lavicích? A koho jiného než tyto talentované děti a jejich projekty bychom měli podpořit?

Co byste popřály vítězům?

Valentina Armandi: Samozřejmě hodně úspěchů do budoucna, ale v první řadě zdraví a štěstí. Například na učitele, profesory, kamarády, prostě na všechny ty, kteří jejich osobnost a logické myšlení nejen rozvinou, ale správně nasměrují a poradí, kudy se vydat. Mít kolem sebe takové lidi je pro život nesmírně důležité.

Petra Hanzelková: Alík.cz vítězům přeje, ať se jim v životě daří úspěšně luštit rébusy a hádanky. A pokud je bude luštění a záhady i nadále bavit, můžou si přijít otestovat své znalosti ve více než 60 kvízech na Alíkovi (http://alik.idnes.cz/alikovy-kvizy-a-testy-rychly-prehled-dwe-/alik-alikoviny.asp?c=A080126_alikov_al).

Související odkazy

22.10.2010


Zpět