Krajské kolo Logické olympiády 2011 v Moravskoslezském kraji

Hana Kalusová

Soutěž v logických úlohách pro děti z celého kraje se v zasedacím sále krajského úřadu Moravskoslezského kraje konala letos už počtvrté, novinkou oproti předchozím ročníkům bylo rozšíření o jednu kategorii...


Letos už je to počtvrté, co se MS Ostrava sešla v sedm ráno v zasedacím sále krajského úřadu Moravskoslezského kraje a uspořádala pro děti z celého kraje soutěž v logických úlohách.

duchovní otec soutěže Dalibor HrabecLetošní inovaci, tři kategorie, jsme vyřešili rozdělením dne do tří bloků. Jako první jsme si pozvali kategorii A, tedy děti z prvního stupně základních škol. Děti se nejdříve popraly s písemným testem a promítanou částí následovanou logickými hrami. Procvičily si skládání obrázků, tvoření slov a skládání kostek. Po přestávce jsme mohli vyhlásit vítěze kategorie A, kterým se stal Vojtěch Mohelník ze ZŠ Bulharská v Ostravě-Porubě.

Soutěžící kategorie B nás trochu překvapili svou nedočkavostí. Děti přišly mnohem dřív, než měla probíhat registrace, a tak nastal zajímavý okamžik, kdy jsme v předsálí zároveň registrovali děti, brali kabáty do šatny, připravovali občerstvení na přestávku, opravovali testy a zároveň v sále porotcovali hry, které právě řešily děti z prvního stupně. V kategorii B si nakonec první místo vysoutěžil Jan Jedlička ze ZŠ Otická v Opavě.

Mnohé ze středoškoláků, kteří přišli soutěžit v kategorii C, už poznáváme z minulých let. Některé vidíme již počtvrté a tím pádem bohužel naposledy. Po písemném a promítaném testu můžeme jít na hry. Děti soutěží proti sobě, hlásí se se svým řešením her – setu, skládání obrázků, slova, slov a krychle. Ze začátku přičítáme nebo za špatnou odpověď odečítáme jeden bod, časem se napětí stupňuje a hrajeme o dva a nakonec o tři body. V samotném závěru promítáme zebru (druh logické úlohy), kde je hlavním úkolem zorientovat se v množství nadbytečných informací a vybrat co nejrychleji jen to, co je podstatné a vede ke správné odpovědi. První místo v kategorii C si vysoutěžila jako jediná postupující žena Vendula Kotyzová z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.

Velké poděkování patří především Daliboru Hrabcovi, duchovnímu otci soutěže. Dalibor přináší soutěži to, co ji dělá výjimečnou, jeho logické hry baví nejen děti, ale i jejich doprovod. Show, která je právě pro soutěž Logická olympiáda typická, se nám daří realizovat také díky výbornému technickému vybavení zasedací místnosti kraje. Moravskoslezský kraj letos opět podpořil soutěž také finančně, a tak si děti mohly odnést hodnotné ceny ve formě mobilů, digitálních fotoaparátů a deskových her. Každý účastník soutěže také dostal drobné ceny od kraje i Mensy a diplom.

Nakonec bych chtěla moc poděkovat všem, kteří nám s krajským kolem pomáhali, a doufám, že se příští rok uvidíme zase.

Autor: Hana Kalusová, foto: Radek Jureček

Související odkazy

12.11.2011


Zpět