Slasti a strasti v Budějovicích 2011

Jan Herrmann

V Budějovicích nám čtyři dny před začátkem akce pro 120 lidí najednou odřekli zasedací místnost, kde se měla Logická olympiáda konat. Nebudu popisovat hektické okamžiky, které jsem prožíval, důležité je, že 4. listopadu 2011jsme krajské kolo v Budějovicích uspořádali...


Dvě auta plná jídla, pití a cen pro soutěžící, nezapomenout na papíry, prezentace, bannery, propisky. Sedm ráno, celý jihočeský tým je na místě. Holky a kluci moji zlatí, jak rád vás vidím, sám bych to do druhého patra neodtahal a testy sám neopravil. Ještě že je vás tolik, díky vám!

krajské kolo Logické olympiády 2011 v Českých BudějovicíchSoutěžící jsou opravdu různí. Můžete jim desetkrát napsat, ať přijdou mezi osmou a půl devátou, v 7:20 se začnou trousit první a v 7:45 jsou na místě všichni. Asi nemohli dospat, nedivím se jim. Jde o hodně – postup do finále i pěkné ceny. S těmi nejmladšími je legrace – hlásí se ostošest, vykřikují, bojují, i když je už dobojováno. Kolem kamery i fotografa okamžitě udělají zvědavý hlouček a musíte je napomínat, aby si k svačině nevzali zásobu perníčků pro půl regimentu. Se středoškoláky se člověk už může bavit jako se starými známými – ostatně někteří LO absolvují už potřetí, takže se s nimi vlastně znáte a můžete se zbytkem poroty uzavírat sázky, kdo vyhraje. Nová, prostřední kategorie byla trochu překvapením. Trochu nejistí, už nejsou tak uvolnění jako ti nejmladší, přesto se postarali o nejsilnější zážitek. Nevěřil jsem na slzy štěstí, dokud jsem je neviděl na tváři vítězky krajského kola.

„Spočítejte si to pořádně,“ povídám. Jeden ze soutěžících se nás vytrvale snaží přesvědčit, že průměrná rychlost při cestě tam rychlostí 6 km/h a při cestě zpět rychlostí 3 km/h nebude 4 km/h, ale 4,5 km/h. Pavel nás všechny uzemní svým dokonalým vysvětlením jako vystřiženým z učebnice statistiky. Pamatuji si z něj jen to, že ne každý průměr je aritmetický, a to rozvášněného soutěžícího na chvíli uklidní.

Někdy se nevyplácí vysvětlovat středoškolákům řešení úkolu, ze kterého jste je ještě před pěti minutami zkoušeli, umí být zákeřní, vypočítaví a lstiví. Vymyslí to, na co jste za týden zkoušení, počítání příkladů a přemítání nepřišli. Chytají za slovíčko. Logická olympiáda vrcholí a nám nezbývá než přepisovat výsledky podle stále nových a nových řešení.

Těch, co nepostoupili, byla většina, vzali to sportovně. Ty mladší snad uklidnilo, že si je vyfotili do novin, a stejně neodešli s prázdnou, ti starší to přijali se stoickým klidem, příští rok to zkusí znovu.

Prozatím je dobojováno a najednou je klid. Kde jsou ty hektické okamžiky, kdy na vás mluvili tři lidé najednou, kdy vám do živého vstupu pro rozhlas vnucuje paní učitelka zapomenuté a narychlo donesené brýle pro jednoho ze svých svěřenců? Situace, kdy se potíte, protože vám čtyři dny před začátkem akce pro 120 lidí najednou odřeknou zasedací místnost, kde se měla Logická olympiáda konat? Počkejme si na finále v Praze 28. listopadu.

Související odkazy

14.11.2011


Zpět