Video: jak funguje herní klub Maxík v Holýšově

Marie Čermáková

Tato videa vznikla na začátku školního roku 2012–2013. Výhodou herního klubu je účast rodičů při společných odpoledních, čímž je zajištěn dostatečně individuální přístup pro každé dítě. Navíc, věk dětí pak nehraje roli, jelikož každé dítě zde má dospělého, který na něj dohlíží.


BrainBox

Děti se vždy dívají na obrázek a poté musí zodpovědět jednu z připravených otázek vztahujících se buď přímo k obrázku nebo týkající se informací na něm uvedených.

Pro nejmenší: Den a noc

Děti se učí barvy a tvary a při stavbě figurek veselých panáčků, stromů, domečků a spousty dalších věcí. V této hře následují náročnější rébusy po jednodušších, stejně jako následuje noc po dni. Den a noc je zároveň hra, hlavolam i hračka, která rozvíjí logické myšlení a prostorovou představivost dětí od 18 měsíců do 5 let.

Bláznivé špagety

Odpočinková hra pro děti začínající se společenskými hrami. Místo hrací kostky s počtem jsou na kostce druhy přísad jídel, jenž mohou být ve špagetách. Špagety jsou jedním koncem připevněny na barevných vidličkách a druhým v hracím poli, omotané kolem „špuntíků“ s vyznačenými přílohami. Kostka s obrázkem vyznačuje, který „špuntík“ vyndáme; v tom okamžiku všichni hráči zatočí vidličkami a namotávají špagety. Vyhrává ten, který má první namotanou celou barevnou špagetu. Děti se učí vyčkat, až na ně dojde řada, užívají si společně hru a starší mohou logicky vyvodit, odkud vyndají „špuntík“ s vyobrazením přísady, aby namotali svoji špagetu.

Na ledové kře

Máma medvědice převádí malá medvíďata přes ledové kry tak, aby nešlápla na tu, která je prasklá. Políčka tedy tvoří ledové kry volně rozložené v prostoru; některé jsou prasklé, tam by se medvíďata utopila. Počet políček, přes které děti půjdou, určuje 6 kostek s ledovými krami. Některé strany jsou prázdné, na jiných je nakreslená kra. Děti si spočítají, kolik ker hodily a pak musí vyvodit, zda šlápnou, či nešlápnou na prasklou, tedy zda mohou, či nemohou vyrazit na cestu. Vyhrává ten, kdo první dorazí do cíle. Hra je určena pro mladší děti.

Ukázka dalších strategických her pro děti

Výhodou mnoha her označovaných jako „SmartGames“ je to, že je mohou „hrát“ děti samy, tak jako to, že věková kategorie není omezená: většinou jsou od 3 let výše, odstupňované úrovní náročnosti. Děti se učí logickému uvažování, kombinatorice, soustředění apod.

Závěr setkání herního klubu

V závěrečných chvílích setkání herního klubu Maxík už si děti většinou volně hrají, zatímco rodiče mohou v klidu prodiskutovat to, co je aktuálně zajímá, nebo si předat mezi sebou informace. Pije se čaj, káva a vždy je po ruce něco, co donesly děti společně s maminkami. Vše vypadá velice neformálně, nicméně všem to pomáhá a hlavně, dospělým i dětem je v tom dobře a jsou tu společně, což je podstatné, společně a efektivně prožitý čas.

 

Související odkazy

25.10.2012


Zpět