Logická olympiáda 2008: Poslanecká sněmovna ožila dětskými hlasy

Markéta Erbsová

V pátek 14. 11. 2008 proběhlo finále soutěže v jednacím sále Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kterého se zúčastnilo celkem 190 dětí.


V pátek 14. listopadu zaplnili poslaneckou sněmovnu žáci pátých tříd z Prahy a Středočeského kraje. Jeden z účastníků prvního ročníku Logické olympiády nadšeně hlásí: „Stodvacítka je moje šťastný číslo. Jsem ve formě. Dneska všechny převálcuju.“ Na galerii rodiče, učitelé a příbuzní nedočkavě přejíždějí očima sál. Maminka mává na chlapce v zelených kalhotách a polohlasně mu přeje hodně štěstí. On a dalších 189 dětí mají před sebou tři kola soutěží, které určí vítěze a nejchytřejšího páťáka.

Soutěžící do sálu, doprovod na galerii

koncentrace při finálePo společné kontrole se děti v prvním patře oddělují od svých doprovodů. Poslední pusy pro štěstí a sevřené palce. Odteď se finalisté spoléhají jen na sebe a řídí se instrukcemi organizátorů. Každý soutěžící před kontrolou obdržel jmenovku, na které má napsané jméno a číslo stolečku. Zbývá jen najít své křeslo a začít soutěžit.

Slavnostní zahájení

Předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein společně s herečkou Bárou Hrzánovou vítají finalisty. Poslanec Petr Tluchoř přeje hodně štěstí do sálu plného chytrých hlav. Na velké obrazovce se dětem připomíná program dne, který je zahájen prvním testem. Během čtyřiceti minut finalisté odpovídají na dvacet tři otázky. Otázky jsou zaměřeny na logické uvažování a představivost.

Po přestávce do druhého kola

Před zahájením druhého kola se sálem nesou první dojmy. Jeden hlas překrývá druhý: „Jaký obrázek jsi doplnila v patnáctce?“ Soused z první linie se otočí dozadu: „Já vím devatenáctku, to bylo za cé.“ Levá strana sálu se tiší. Na pravici žačka vysvětluje sousedce: „Sedím na ministrovi vnitra a to je Langer.“ Střed je na svých místech.

Moderátoři uvádějí druhé kolo a soutěžící dostávají do rukou hlasovací zařízení. Tři velké obrazovky se rozsvěcí prvním úkolem. Opět se zapojuje logika a představivost.

Mezitím, co děti napilno soutěží, se v předsálí plní stoly s občerstvením. Organizátoři opravují testy, přicházejí sponzoři a nakupují se suvenýry z poslanecké kantýny.

Pár fotek, lžičku a jahodový termix

Po druhém kole je vyhlášena pauza na oběd. Organizátoři otevírají dveře od sálu a do ticha, kde voní kuře, šunka, jednohubky a spoustu dalších dobrot, vchází usměvaví páťáci.

Pro děti jsou tu připraveny hrací panely, na kterých si mohou zahrát formule, golf a spoustu dalších her. Některé z nich zvědavě nakukují do zázemí, kde se připravují ceny pro vítěze, tisknou informační letáky a co chvíli tu projde nějaký organizátor nebo host.

Kdo chce vědět správné odpovědi z prvního testu, může si je jít poslechnout do sálu a názorně prohlédnout jejich správné řešení na obrazovkách. Na galerii ožívají hlasy doprovodu, jenž se do luštění také zapojuje.

Být první a odpovědět správně

opravování testůV posledním, třetím kole soutěžící pocvičí paměť, rychlost a tvořivost. Přidělené hlasovací zařízení jim poslouží k bystrému odpovídání.

Na obrazovce se objevují písmenka. Kdo první utvoří správné slovo, získá bod. Špatná odpověď body odečítá. Jednou z kombinací jsou písmena „A N D K A R I M N A“. Obličeje na galerii se protáhly, ne všichni stačili písmenka dočíst, natož poskládat. Během setiny vteřiny je prvních pět zmáčknutí zaznamenáno. Jeden ze soutěžících vstává a odpovídá: „mandarinka“. Kontroloři přičítají bod, sál ožívá potleskem.

Po necelých třiceti minutách kolo končí a finalisté jsou vyzváni k malé přestávce. Pro každého ze zúčastněných je připraven diplom a poukázka na mensovní testování inteligence zdarma. Organizátoři dětem děkují za účast a ty stejně jako ostatní kolem netrpělivě čekají na vyhodnocení všech kol a slavnostní vyhlášení vítěze.

Diplomy jsou rozdány, je čas na vyhlášení vítěze

Jakub Matějka, 2. místoSoutěžení skončilo. Finalisté usedají naposledy do křesel. O vítězovi je již rozhodnuto. Vyhlašuje se prvních třicet nejlepších. Každému gratulují sponzoři, organizátoři rozdávají ceny a kolem točí kamery a blýskají fotoaparáty.

Petr Matoušů, 3. místoVítězem se stává David Tvrdý a odnáší si velký pohár s logem Mensy ČR, hlavní cenu v podobě notebooku, dary od sponzorů a také skvělý pocit z vítězství. Jako druhý se umisťuje Jakub Matějka, vyhrává pohár a se spoustou dalších odměn také digitální fotoaparát. Na třetím místě je vyhlášen Petr Matoušů, který si odnáší pohár a mezi dárky také MP3 přehrávač.

Po vyhlášení vítězů se děti opět shledávají se svým doprovodem. První ročník Logické olympiády končí. Nezbývá nic jiného, než se těšit za rok na viděnou.

Autor: Markéta Erbsová, fotografie: Radim Beznoska

Související odkazy

21.11.2008

Logická olympiáda 2008 - finále
14.11.2008


Zpět