Klub nadaných dětí Oříšek při Městské knihovně Děčín

Úvodní strana
Úvodní strana
Fotogalerie
Fotogalerie
Kalendář
Kalendář
Dokumenty
Dokumenty
Odborné články
Odborné články
 

Adresa

Karla Čapka 1441/3
Děčín I
406 55


Kontakt

+420 412 530 976

Redaktoři

  • Ing. Andrea Beranová

Členem klubu Oříšek se může stát každý, kdo je zvídavý, rád přemýšlí a je ve věku 6 až 15 let. Čeká na Vás mnoho her, kvízů a netradičních zážitků.

Scházíme se 2x v měsíci, vždy v sobotu dopoledne: v každém měsíci bude jedna schůzka běžná (90 minut – od 9.30 do 11.00 hod), jedna speciální (dle programu – vždy upřesníme). Výška IQ není podmínkou, rozhodnuje zájem.

Náplní běžných schůzkek budou logické a deskové hry, rébusy, hlavolamy apod. Náplní speciálních schůzek budou různé přednášky, exkurze, výlety, besedy apod.

Cílem je rozšířit dětem obzory v různých tématech, motivovat a inspirovat, poznávat různá místa, způsoby a možnosti, zvýšit šanci najít si rovnocenné kamarády

Členský poplatek činí 200 Kč na 1 rok, ceny vstupenek ani jízdné nejsou v ceně. Členové si mohou za zálohu a poplatek půjčovat hry na 14 dní domů. Podmínkou členství dětí je zapojení rodičů do přípravy aktivit a činností.

Zpráva o činnosti klubu

Náš klub jsme založili v lednu roku 2015 díky metodické pomoci Mensy ČR a  technicko-finančnímu zázemí Městské knihovny Děčín, od té doby se již dva roky scházíme pravidelně každou druhou sobotu dopoledne v moderní děčínské knihovně k hraní logických a deskových her nebo vyjíždíme na různé výlety po okolí.

V prvním roce jsme navštívili IQ Landii, přednášku o starých mapách na Katastrálním úřadě, prohlídku kostelních hodin ve věži a komentovanou návštěvu hodinářství, meteorologickou zahrádku v ČHMÚ Kočkov a zašifrovanou stezku na Kváderberg.

V letošním roce jsme školní rok zahájili výletem na Noc pro netopýry pořádaný Správou národního parku České Švýcarsko, kde se děti nejen dozvěděli mnoho zajímavého, ale také si mohli netopýra pohladit, nakrmit a zapojit se do vědomostní soutěže. Ještě v noci po absolvování stezky odvahy jsme se přesunuli na nedalekou chalupu k přespání a brzy ráno jsme vyrazili na další výlet, tentokrát na vodní dílo Chřibská, kde při dnu otevřených dveří jsme díky odbornému výkladu hrázného zjistili, jak se zadržuje, přečerpává a zkouší voda pro vodárenský systém. Krásné počasí a otevřený přístup pořadatelů zajistily báječně strávený den.

Další zajímavou akcí byl „workshop“ v biochemické laboratoři Přírodovědecké fakulty UJEP, kde měly děti možnost vyzkoušet si práci s elektronickou pipetou, naředit si barevné vzorky tekutin, dozvědět se, jak je hladová voda nebezpečná atd.  3D tiskárna dětem před očima vytiskla netopýra, kterého si nadšeně odnesly jako talisman domů.

V listopadu se na děčínském zámku konala interaktivní výstava „Tma přede mnou, tma za mnou“, kterou jsme si nenechali ujít a udělali jsme dobře. Vyzkoušet si život s postižením na jedno dopoledne pro nás bylo rozvojovou zkušeností a úvod do znalosti Braillova písma mnohé zaujal na tolik, že i na další schůzce si s kamarády psali zprávy pomocí vystouplých teček.

Jsme malá skupinka cca 10 dětí ve věku od 6 do 12 let a v současnosti jsme se zaměřili na bližší poznání našeho města. Rádi přivítáme další členy i pozvání na společné akce.

Ing. Andrea Beranová
vedoucí klubu
V Děčíně, 6. 2. 2017

» Archiv