Dojmy z konference Mensa pro rozvoj nadání 2013

Jana Škrabánková

Ve středu dne 13. listopadu 2013 proběhla v Národním domě v Prostějově konference nazvaná Mensa pro rozvoj nadání 2013, kterou pořádala Mensa České republiky. Ráda bych se stručně podělila o své dojmy z této akce.


V oficiální pozvánce bylo uvedeno, že konference je zaměřena na způsob, jakým se identifikují nadané děti, na rozvoj jejich schopností a na jejich vzdělávání ve spojitosti s kluby nadaných dětí. Tato náplň byla beze zbytku realizována. Konferenci ve městě uvítal primátor Prostějova pan Miroslav Pišťák. Jako hlavní mluvčí vystoupila špičková odbornice a uznávaná psycholožka paní PhDr. Jolana Laznibatová, CSc., která je zakladatelkou a ředitelkou Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázia v Bratislavě. K potěšení všech 122 zaregistrovaných přítomných vystoupila dr. Laznibatová se dvěma vynikajícími příspěvky (Identifikace nadání, Rozvoj a vzdělávání nadaných dětí). Její prezentace byly odborně přínosné, ale také nesmírně příjemné, vtipné a inspirativní. Nejen vystoupení dr. Laznibatové, která byla skutečnou ozdobou konference, ale také vstupy ostatních odborníků i praktiků v oblasti rozvoje nadání lze bezpochyby považovat za zajímavé a aktuální.

Považuji však za nutné vyzdvihnout výkon PaedDr. Jiřího Rozehnala z 8. ZŠ ve Frýdku-Místku, který strhujícím způsobem hovořil o Matematice podle prof. Hejného a nastavoval zrcadlo všem přítomným, kteří byli nuceni sebereflektivně odhalovat svůj postoj k výuce matematiky. Ostatními prezentujícími byli PhDr. Hana Halfarová, Ing. Tomáš Blumenstein, Mgr. Dana Havlová, Mgr. Alena Kýrová, Mgr. Marie Müllerová, Mgr. Markéta Valtrová, Mgr. René Gavlas, Mgr. Radka Foltová, Mgr. Lenka Šnajdrová, Ph.D. a další. Program konference oslovil nejen odborníky z řad psychologů, pedagogů z vysokých, středních, základních i mateřských škol, ale určitě zaujal i rodiče nadaných dětí. Jsem ráda, že opakovaně zazněla potřeba připravovat na vysokých školách budoucí pedagogy na práci s dětmi, „postiženými“ nadáním.

Díky konferenci jsem měla možnost setkat se opět s kolegy a přáteli, kteří se problematikou nadaných zabývají a připomenout si řadu radostí i problémů, se kterými se nadaní denně potýkají a které „standardní“ část populace vůbec nenapadnou. Atmosféra konference byla skutečně ojedinělá. Velice chválím organizaci celého odpoledne pod vedením Ing. Tomáše Blumensteina. Oceňuji také práci jeho organizačního týmu, konkrétně Ing. Hany Kalusové, Mgr. Dany Havlové a Mgr. Lenky Šnajdrové, Ph.D.

Děkuji organizátorům za zajímavou akci a přeji jim další podobné úspěchy, jakým konference Mensa pro rozvoj nadání 2013 určitě byla.

Jana Škrabánková

Kontakt

Doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.
Katedra pedagogiky a andragogiky
Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita
Fráni Šrámka 3
709 00 Ostrava – Mariánské Hory
e-mail: jana.skrabankova@osu.cz
tel.: +420 597 092 722

Související odkazy

16.11.2013


Zpět