Yoda Mentorship Programme: nový neziskový projekt pro nadané středoškoláky

Ester Turečková

Neziskový projekt Yoda, který byl zahájen v říjnu 2015, propojuje nadané a aktivní české středoškoláky s mladými profesionály a úspěšnými českými studenty českých i zahraničních univerzit. Projekt je určen studentům, kteří by se rádi posunuli za hranice školních osnov a rozšířili si své obzory. Cílem programu je podporovat středoškoláky na cestě k poznání, čemu by se v životě chtěli věnovat.


Jak mnozí poznali, název programu odkazuje ke kultovnímu filmu Hvězdé války a zelenému vrásčitému mistru rytířského řádu Jediů, který bránil dobro „kdysi dávno, v daleké, předaleké galaxii“. Yodu jsme pro název programu nevybrali pro to, že by program byl určený pro fanoušky sci-fi, ale protože Yoda dobře vystihuje cíle našeho programu: umění čerpat svou „Sílu“ z moudrosti a touhy konat dobro a chuť tyto vlastnosti dále předávat. S Yodovou trpělivou pomocí a přísným vedením se hrdina filmu zaučuje v používání svých vlastních schopností a kosmické Síly. Yoda Mentorship Programme chce také nabídnout středoškolákům osobního mentora, který nepoučuje, ale snaží se rozvinout schopnosti studenta a pomáhat mu uskutečnit to, co si vytyčil – ať je to prozkoumání kvantové fyziky, založení školního časopisu nebo přihláška na univerzitu do zahraničí.

  • Jaké jsou mé dlouhodobé cíle ve škole a v životě?
  • Co pro dosažení těchto cílů můžu už teď udělat?
  • Jaké jsou mé silné a slabé stránky?
  • Jak si vybrat, co studovat po maturitě?
  • Je pro mě lepší studovat v Česku, nebo v zahraničí?

Jestli se ti takové otázky honí hlavou, pak možná oceníš pomoc a radu někoho, kdo si nedávno lámal hlavu s něčím podobným. Anebo se ti možná jen líbí koncept projektu a rád bys objevil/a a naplnil/a vlastní potenciál. Pokud ano, Yoda je tu pro lidi, jako jsi ty.

Také již ve své přihlášce navrhneš svůj projekt, který pak společně se svým mentorem budeš rozvíjet. Chtěl/a bys založit debatní klub na tvé škole? Zorganizovat charitativní sbírku? Začít psát na blog nebo do novin? Yoda je skvělou příležitostí, jak tvůj plán uskutečnit s podporou schopného rádce.

V neposlední řadě je náš program také skvělou příležitostí, jak potkat podobně smýšlející studenty z celé republiky a najít nové přátele – ať už mezi mentory nebo dalšími studenty.

Yoda Mentorship Programme

Související odkazy

17.10.2015


Zpět