Report z Celostátní vzájemné výměny zkušeností

Martina Frimlová

O víkendu 13.–15. 11. 2009 jsem se jako zástupce Mensy zúčastnila Celostátní Vzájemné Výměny Zkušeností, akce pro všechny, kdo pracují ve volném čase s dětmi a mládeží. Koná se jednou ročně, pokaždé v jiném městě. Primárně na tuto akci jezdí oddíloví vedoucí, pořadatelé táborů, lektoři DDM, lidé z neziskovek. Celý víkend tam probíhají semináře a workshopy na cokoli, co se týká práce s dětmi a mládeží, od účetnictví letního tábora po techniky výroby drátěných košíků.


Předtím jsem se akce účastnila 2x jako lektor (2006 Ostrava, 2007 Třešť) a měla jsem z toho dobrý pocit, protože o mé akce (dělala jsem hlavně předváděčky komplikovanějších her) byl slušný zájem, většina lidí na tu akci přijela opravdu se něco dozvědět, ne se opít apod. Bohužel v roce 2008 se pořadatelství CVVZ ujmul Přerov, a byl to obrovský průšvih, protože akci udělali v naprosto nesmyslném termínu (podzimní prázdniny, kdy všechny oddíly mají výpravy) a za nesmyslných podmínek. Výsledkem bylo, že na akci přijelo jen cca 150 lidí (v Ostravě i Třešti bylo přes tisíc zájemců a nevešli se do kapacity). Kromě toho, že spousta lidí byla znechucena, MŠMT taktéž na základě návštěvy přerovské akce výrazně zkrouhlo dotaci na další ročník. Letos se to konalo v Plzni za krajně nepříznvých podmínek. Až do poslední chvíle nebylo jasné, kolik vlastně lidí dorazí, nakonec to bylo 360 účastníků a 121 lektorů.

Akce se tradičně koná v budovách škol. Na všech ročnících, kde jsem byla, se to nevešlo do jedné školy, takže se pronajaly dvě. Tento rok byly naštěstí hned vedle sebe, přechod venkem mezi budovami byl krátký, což bylo sice příjemné, ale taky jsme díky tomu přecházeli v tričku a bačkorách, takže jsem si dovezla domů nachlazení. Do programu jsem nabídla 2 přednášky (inteligence, mimořádně nadané děti), 2 předváděčky her a IQ test Mensy (prý se tam kdysi dělal, ale cca před 7 lety se s ním přestalo). Kupodivu byl zájem o všechny mé programy. Potvrdilo mi to, že na CVVZ jezdí lidé se opravdu něco dozvědět, a nebojí se zajít na přednášky o věcech, které vůbec neznají.

Na akci jsme za SIG jeli dva. V pátek večer jsme udělali předváděčku 4. edice hry na hrdiny Dungeons and Dragons. Tento program byl pár týdnů dopředu naplněn, a když jsem psala pořadatelům 3 týdny před CVVZ, že bych tedy přidala na sobotu reprízu, napsali mi že to není možné, že program je již uzavřen. Tuto obstrukci nechápu, protože na předchozích CVVZ přidávat dodatečně programy možné bylo i týden před akcí, a pak mi na takový program dorazilo třeba 15 lidí. Za hodinu a půl jsme stihli vysvětlit pravidla a odehrát 1 ukázkový boj. O hru zájem je, přišli i lidé co systém znali a chtěli hrát dobrodružství, takže poučení pro příště: udělat nejdřív podvečerní předváděčku kde se vysvětlí pravidla a ukáže boj, a potom zvlášť delší noční dobrodružství pro ty co to už znají (nebo se to naučili na té předváděčce).

V sobotu ráno jsem pořádala IQ test Mensy. I přes brzkou ranní hodinu na něj dorazilo 12 lidí. To bylo velmi potěšující. Pak jsem se byla podívat na semináři o čerpání prostředků z Evropského sociálního fondu. Bylo to velmi zajímavé; mimo jiné jsem se dozvěděla, že napsat projekt za cca 10 miliónů korun, aby ho schválili, trvalo té paní 5 týdnů práce na plný úvazek. Projekty, které ukazovala, měly 30+ stránek příloh a rozpočet měly rozepsaný s podrobností na pětikoruny. Možná u menších projektů není potřeba být tak drsný, ale i tak jsem dospěla k závěru, že jediný současný projekt Mensy, který má ambice se do toho pustit, je Logická olympiáda. Na druhou stranu, menší projekty Mensy se mohou dostat k penězům z ESF skrz partnerství s nějakým kolosem, který s ESF má více zkušeností (ČVUT…?)

Pak jsem přednášela o inteligenci a měření IQ, a na konci přednášky řekla i něco o Mense. Poslechlo si to cca 15 lidí. Hlavním těžištěm přednášky byly výzkumy týkající se vlivu dědičnosti a prostředí na IQ. Na podrobnosti o Mense se mne posluchači ptali sami. Měla jsem z jejich reakcí dobrý pocit. Večer jsme předváděli karetní hru Vampire: the Eternal Struggle, což se nám osvědčilo už na minulých CVVZ. I zde přišli zájemci, i přesto, že kvůli nižší účasti byla herní řada osekanější a v herně deskových her bylo celkově méně lidí. Když jsme zrovna nepřednášeli, odpočívali jsme v čajovně nebo hráli v herně Dominion a Agricolu. Plánovala jsem ještě zajít na několik přednášek o čerpání dotací, ale buď se kryly s mými, nebo už jsem na to neměla sílu.

V neděli jsem přednášela o mimořádně nadaných dětech, jak s nimi pracovat. Bohužel mi pořadatelé strčili tuto přednášku až na úplně poslední termín od 12:00 – 13:30, kdy už většina účastníků odjela domů, takže dorazilo jen 6 lidí, ale to nevadilo, protože měli zápal pro téma, měli zkušenosti s nadanými dětmi ve svých oddílech a klubech, nebo takové dítě měli doma. Celkově musím říci, že i když akce měla mnohem nižší účast než předchozí ročníky kde jsem byla, účastníci to dokázali utáhnout svojí úrovní a co jsem slyšela, tak i lektoři byli letos kvalitní. Organizačně Plzeň oproti Ostravě a Třešti dosti pokulhávala. Mnoho bylo určitě zapřičiněno snížením dotace, ale některé „boty“ jdou na triko pořadatelům (kromě zmíněného nepřidání reprízy například zbytečné přemisťování dataprojektorů za lektory, místo aby je nechali celou dobu v konkrétních třídách a dali tam ty programy, které je potřebovaly; nebo chybějící výpis přihlášených programů v obálce pro účastníky). Celkově však nutno akci hodnotit pozitivně; sice byla o něco slabší než mé předchozí CVVZky, ale stále oproti jiným je to akce nadprůměrná co se týče zájmu účastníků dozvědět se něco o aktivitách Mensy a příbuzných Mense. Rozhodně mohu doporučit účast Mensanů na příštím ročníku v Chrudimi, kde snad doufám bude víc lidí než v Plzni a pomalu ale jistě se akce navrátí na původní úroveň nebo ještě dál. Příští rok se nejspíš z rodinných důvodů nezúčastním, takže kdyby se někdo chtěl ujmout programu spojeného s Mensou, ráda mu předám materiály a zkušenosti.

Související odkazy

6.1.2010


Zpět