Zeptejte se nás

Chtěli byste se nás na něco zeptat a nevíte, na koho přesně se obrátit? Pošlete nám svůj dotaz prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy Česko (seřazeno abecedně podle příjmení):

Tomáš Blumenstein Magdalena Čavojská Petr Čavojský Hana Kalusová Petr Mazal Lucie Měchurová Zuzana Poláková Jarka Marčeková
Tomáš
Blumenstein
Magdalena
Čavojská
Petr
Čavojský
Hana
Kalusová
Petr
Mazal
Lucie
Měchurová
Zuzana
Poláková
Jarka
Marčeková

Předem Vás však upozorňujeme, že všichni výše uvedení lidé se Mense Česko věnují jako dobrovolníci ve svém volném čase. Může tedy trvat poměrně dlouho, než se dočkáte odpovědi na svou otázku. Než nám svůj dotaz pošlete, prosím podívejte se do již zodpověděných dotazů, které jsme pro přehlednost roztřídili podle témat i podle věku dítěte. Možná právě tam na svou otázku najdete odpověď.

Již zodpovězené dotazy - kategorie:

 

Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR, kteří mají praktické zkušenosti s problematikou nadaných dětí. Jejich odpovědi však nemohou nahradit názor odborníka z pedagogicko-psychologické poradny.

Zeptejte se nás

E-mail
Váš dotaz
 
(o finálním zveřejnění dotazu rozhoduje redakce portálu)
O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem.


Zodpovězené dotazy

Hledat:

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33


Dotaz č. 497 (26.3.2024)
Dobrý den, chtěla bych se optat při IQ testech mám vyšší hodnoty (při neklidu 110-130 a když mám klid i 145, u testů u policie mi rovněž vyšla vysoká inteligence.Jen se chci zeptat zda mohou vaše oficiální testy nahradit maturitu. A zda to může proto ovlivňovat pohled na svět?. Moc děkuji za odpověď. Kopecká

Odpověď:

Dobrý den

můžete se objednat na náš IQ test, který je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Nikoliv, IQ testy nemohou nahradit maturitu.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 496 (17.3.2024)
Dobrý den, bude se letos konat EMSC ?
Kde se případně mám přihlásit ?
Děkuji V. Holoubek


Odpověď:

Dobrý den,

ano, EMSC se konat bude. Přihlašování bude možné na webu deti.mensa.cz. Dotaz jsem přeposlala organizátorům, kteří Vám sdělí, od kdy bude možná registrace.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 494 (9.3.2024)
Dobrý den,
jsem učitelkou v mateřské škole. Jaká školení je potřeba doplnit, abychom mohly s mensou spolupracovat?
Děkuji
Monika Hyvnarová, Moravskoslezský kraj


Odpověď:

Dobrý den,

po školkách spolupracujících s Mensou požadujeme vyškolení alespoň jednoho učitele v rámci kurzů NTC Learning, které jsou akreditované a pořádá je společnost Mensa Česko. Jejich obsah a termíny najdete na našich stránkách. Aktuálně je vypsaný kurz 24.4.2024 v Praze, do konce školního roku bude pravděpodobně ještě stejný kurz v Brně. Přihlašování bude spuštěno v průběhu dubna.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 493 (27.2.2024)
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, zda by bylo možné individuálně otestovat syna 7et. Bohužel s nástupem do školy pravidelně řešíme kázeňské problémy syna spojené s hyperaktivitou a impulzivitou a zároveň však paní učitelka nás upozornila, že z hlediska myšlení a vědomostí jinak vyniká. To pro nás znalo samozřejmě zahájení kolečka PPP, zkoušíme neurovývojovou stimulaci na zlepšení pozornosti....původně zcela jasné indicie ukazující na 200% ADHD však trochu zpochybnilo podrobnější psychologické vyšetření, kde byl potvrzen vysoký potenciál v některých testovaných oblastech. Syn je také hudebně nadaný, chodí do ZUŠ. Napřed je především matematice, slabý je v práci s tvary a prostorem. Vyšetření také potvrdilo, že emocionálně je na úrovni cca 2 roky zpět.
Syn se trápí, do školy chodí s odporem, věčně řeší konflikty s vrstevníky, ...ráda bych si ujasnila, jestli je to dáno vyšším intelektem nebo pouze ADHD a podle toho aby se s ním dále pak pracovalo. Individuální testování bych preferovala, protože v případě práce jeden na jednoho funguje skvěle. Problém nastává v cizím prostředí s neznámými lidmi .. má problém s pozorností a nejspíše v rámci snahy zakrýt nejistotu vyvádí akorát "šaškárny" a nechce se mu moc spolupracovat.
Moc děkuji za odpověď
K. Macková


Odpověď:

Dobrý den,

ano, samozřejmě, rádi Vám syna otestujeme. Nevím, bohužel, kde bydlíte. Detaily individuálního testování IQ je potřeba předem domluvit s konkrétním testujícím v daném kraji. Cena 2000 Kč může být navýšena o nezbytné náklady testujícího na dopravu či případný pronájem místnosti. Cena za individuální testování v pražské kanceláři Mensy Česko, ČVUT CIIRC, Jugoslávských partizánů 3, Praha 6, kancelář A225 je aktuálně snížená na 1000 Kč. Detaily si domluvíte přímo se mnou. 

 

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 492 (27.2.2024)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,, zda je možné koupit testovací a studijní materiály pro předškolní, šestileté, dítě? Jde mi o to, abych zjistila, zda má logické uvažování a má tedy cenu jít třeba cestou Hajného matematiky nebo Světa vzdělání...

Děkuji za informaci.
¨

Mariana Halmanová
775 377 054


Odpověď:

Dobrý den

můžete dítě nechat otestovat naším IQ testem, který je určen pro děti od 5 let a je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Doporučenou literaturu pro rodiče najdete na našem webu – TIPY PRO VÁS. Doporučím Vám knížku, kterou prodáváme: „IQ dítěte – výzva pro rodiče”, příručku pro NTC systém učení, což je soubor technik a speciálně sestavených cvičení, které vedou ke zvýšení intelektových schopností u dětí v předškolním věku.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 490 (24.2.2024)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat syn aktuálně 18m. Odmalička zájem o písmena, knihy, obrázky. Vynikající paměť, co mu jednou řekneme to už ví. Prvně jsem měla obavu, že to bude porucha pozornosti nebo PAS, avšak byli jsme na diagnostice a prozatím vyvráceno (podle psycholožky se možná bude jednat o chytré dítě). Už pred rokem znal a dokázal rozeznat strašne moc předmětů, zvířat, osob…po roce dokázal pojmenovat slabikou a v 18m začíná pomaličky mluvit ve větách. Dokáže odpovídat na otázky (co kde bylo, kde jsme byli, kdo tam byl, co delá…).
Teď aktuálne začíná mi doplňovat básničky, umí rozeznat barvy, dokonce někde pochopil a vizuálně mi nosí “dva” předměty a říká mi, že jsou 2 nebo 1. Pochopil pořadí a aplikuje to všude. Co mu řeknu to aplikuje dál a dál, aktuálně vše analyzuje co ma jakou barvu a dokaže říct i to podstatné jméno k tomu. Jednou jsme mu řekli co je malé/velké a už všechno porovnává. Kvůli tomu samozřejmě působí že je ve svém světě, ale on asi strašně přemýšlí… spánek v podstatě neznáme… Děti nevyhledává, ale pozoruje. Je velmi introvertní a citlivé dítě. Psycholožka na diagnostice mu odhadovala po mentální stránce 2-2,5 roku. Myslíte, že se jedná o chytřejší dítě? Doma je těžké ho zabavit nemá takové zájmy jak ostatní děti, tak hlavně ukazujeme čteme, snažím se rozvíjet tam kde vidím zájem. Přihlásila jsem ho na kroužky, ať si zvyká na ostatní lidi, děti a že svět netočí pouze okolo něj a jeho zájmů. Vyžaduje interakce celý den, neumí se hrát sám ani chvilinku. Sociální a emoční stránka je opravdu horší i k nám i k cizím lidem, ale plánujeme se radit s psycholožkou a později jsme domluvené změřit intelekt.
Měli byste nějaké tipy, jak ho dále rozvíjet? Už teď se obávám jak zvládne školku. Děkuji za odpověď.


Odpověď:

Dobrý den,

z toho, co popisujete se může jednat o nadané dítě. Bohužel nedisponujeme diagnostickými nástroji, které by to v tomto věku dokázaly přesně určit. Naše testy jsou určené pro děti od pěti let. Doporučuji Vašeho syna podporovat ve všem, co ho zajímá, ale zároveň se ho snažit rozvíjet všestraně. Nějaké tipy na aktivity a hry máme na našich webových stránkách. Kroužky pro takto malé děti se bohužel téměř nevyskytují, ale mohu Vám například doporučit zúčastnit se nějakého setkání rodičů s nadanými dětmi, které Mensa dvakrát ročně organizuje. Tam je také možno načerpat inspiraci a zkušenosti ostatních rodičů. Nejlbižší bude v květnu, pokud si zakliknete odběr novinek, určitě se k Vám informace dostane včas.

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 489 (23.2.2024)
Dobrý den, máme nejspíše nadaného syna matematického zaměření. Měli bychom nechat v PPP otestovat jeho nadání? V čem mu to bude prospěšné?
Manžel tvrdí, že když neuměl číst ještě před nástupem do školy, tak nemůže být nadané dítě, nicméně zájem o písmenka ještě před nástupem do školy měl, jen to ve školce nikdo s dětmi nedělal a já mám ještě mladšího syna a v té době, jsem neměla dost času se mu více věnovat.
Synovi je teď 7 let.
Předem děkuji.
S pozdravem Linhartová.


Odpověď:

Dobrý den

můžete syna nechat otestovat naším IQ testem, který je určen pro děti od pěti let a je zaměřen na fluidní intelekt, zjišťuje především úroveň logického a matematického myšlení. Podrobnější vyšetření potom provádějí Pedagogicko psychologické poradny. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz.

Naše vlastní praxe s diagnostikou nadání totiž opakovaně ukazují, že včasné zachycení potenciálu v útlém věku a jeho smyluplný rozvoj vede k dalšímu vývoji nejen idenfikovaného potenciálu, ale i mnoha dalších schopností. Schopnost číst před nástupem do školy může být znakem nadání. Nadání není konstantní a rozvíjí se v čase, úroveň dovedností u jednotlivých děti se může lišit.

 

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 488 (23.2.2024)
Dobrý den,

syn (necelých 6 let) získal nedávno v Mensa testu rovných 130 bodů. Začala jsem se proto o problematiku více zajímat a přidala se mj. do FB skupinky "Nadané děti". Tam jsem se dočetla zkušenosti některých rodičů, že Mensa testy nadhodnocují a že po vyšetření dítěte v PPP dopadl výsledek jejich dítěte hůře. Pochopila jsem to tedy tak, že Mensa test měří jen malý úsek případného nadání a PPP, že průměruje více oblastí dohromady. Zajímal by mě proto i váš pohled na tuto věc. Syn bude pravděpodobně skutečně nejvíce silný v logickém uvažování po manželovi, který je programátor.

Děkuji a přeji pěkné dny,
KK


Odpověď:

Dobrý den,

Mensa testy jsou zaměřené na fluidní intelekt – přesnost a rychlost abstraktního myšlení. Další rozumové schopnosti, jako je například rozsah slovní zásoby nebo obecný přehled, s fluidní inteligencí významně souvisejí, a výsledek v testu tedy pravděpodobně odpovídá i celkové úrovni intelektu. Testy v PPP jsou rozsáhlejší a jednotlivé oblasti v celkovém výsledku bývají průměrovány. Nicnémě by Vám měli poskytnout vyjádření, která oblast se pohybuje v nadprůměrných pásmech. Vyplývá z toho tedy nikoliv to, že naše testy nadhodnocují, je to tak, že měří určitou část, která je předpokladem k dalším oblastem a tam je výsledek odpovídající. Celkové číslo v PPP může být nižší právě kvůli zprůměrování s oblastmi, ve kterých dítě tolik nevyniká.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 486 (4.2.2024)
Dobrý den, mám syna s Aspergerovým syndromem. Letos nastoupil (po odkladu) do 1.třídy. Ráda bych ho přihlásila na Vaše testování IQ, ale mám obavu, jestli to zvládne. Hlavně se soustředit. Je velmi citlivý na neúspěch, nebo když něčemu nerozumí. Nerada bych, aby narušil testování ostatním.

Odpověď:

Dobrý den,

určitě je možné nechat otestovat i dítě s  Aspergerovým syndromem a skutečně není výjimečné, že tyto děti dosahují vysokého skóre. Testování, které provádíme, trvá u této věkové kategorie cca 15-20 minut. Pokud se Váš syn dokáže takto dlouho dobu soustředit a pracovat i v malé skupince dětí, můžete ho přihlásit na některý termín veřejného testování. Přihlášku na testování a výběr termínů najdete na mensa.cz. Cena 300 Kč. Bude pracovat s knížkou. Syn bude hledat logické vazby mezi grafickými symboly či doplňovat chybějící kousek obrázkové skládačky.

Je samozřejmě i možnost domluvit termín individuálního testování, tam se prosím obraťte na testující, kterého máte nejblíže v okolí svého bydliště, kontakty jsou na mensa.cz. Cena 2000 Kč může být navýšena o nezbytné náklady testujícího na dopravu či případný pronájem místnosti. Cena za individuální testování v pražské kanceláři je aktuálně snížená na 1000 Kč a detaily si domluvíme společně.

 

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 485 (28.1.2024)
Dobrý den,
mám syna
Teď má 21 měsíců (rok a třičtvrtě).
Nikdy jsem nad tím neuvazovala, ale poslední dobou mi hodně lidi říkalo: to není mozne, to nemůže vědět. To jsem ještě nezazila..

O co se jedna.
Syn už mluví. Začíná skládat vety. Umi pozdravit, poděkovat, přivítat se. Říct si, co potrebuje.
Uci se základní barvy, počítání do 10.
Ví, jak se jmenuje, kolik má roku. Jak se jmenuje mamka, taťka, babi, a další členové rodiny.
Ví, kde má nohu, ruku a další části lidského těla.
Umi doplňovat asi 30 basnicek a písniček. Některé písničky umi intonovat. Hned poznám, co si pobrukuje.
Pamatuje si různé věci. Přesně ví, kde bydlí babičky, kde chodí nakupovat ( a to tam třeba měsíc není). Začíná se učit hrát pexeso.

Ale taky má docela velké vzdorovaci období.
Vzdor je u neho hodně velký.
Když ne, tak proste ne.

U doktorky je vse ok. “Test” na autismus uplne v pohodě.
Lidí se nebojí (respektive, kde to nezná, je opatrný po chvíli je v pohodě).

A moje otázka zní, je možné uz u takového maleho dítěte pozorovat nějakou výjimečnost a nadáni? Mám se něčím znepokojovat nebo naopak si mám užívat, jak je chytrý a bystrý


Odpověď:

Dobrý den,

v takto raném věku není úplně možné jednoznačně určit, zda se jedná o dítě nadané nebo pouze o akcelerovaný vývoj, kdy je dítě například i díky podnětnému prostředí v některých oblastech oproti vrstevníkům napřed. Nicméně některé oblasti, které zmiňujete (například zájem o čísla, dobrá paměť) bývají typické pro děti, u kterých se v pozdějším věku nadání diagnostikuje. V každém případě je dobré syna podporovat ve všestrannosti, jeho zájmy nebrzdit, i když nebudou standardně odpovídat jeho věku a uvidíte, jak bude jeho vývoj a znalosti a dovednosti postupovat. Některé poradny diagnostikují nadání již od tří let věku, my používáme testy pro děti od pěti let. 

-- 
S pozdravem

Zuzana Poláková
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926
Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky


Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33