Zeptejte se nás

Chtěli byste se nás na něco zeptat a nevíte, na koho přesně se obrátit? Pošlete nám svůj dotaz prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR (seřazeno abecedně podle příjmení):

Magdalena Čavojská Petr Čavojský Dana Havlová Hana Kalusová Petr Mazal Lucie Měchurová Zuzana Poláková Lenka Šnajdrová
Magdalena
Čavojská
Petr
Čavojský
Dana
Havlová
Hana
Kalusová
Petr
Mazal
Lucie
Měchurová
Zuzana
Poláková
Lenka
Šnajdrová

Předem Vás však upozorňujeme, že všichni výše uvedení lidé se Mense ČR věnují jako dobrovolníci ve svém volném čase. Může tedy trvat poměrně dlouho, než se dočkáte odpovědi na svou otázku. Než nám svůj dotaz pošlete, prosím podívejte se do již zodpověděných dotazů, které jsme pro přehlednost roztřídili podle témat i podle věku dítěte. Možná právě tam na svou otázku najdete odpověď.

Již zodpovězené dotazy - kategorie:

 

Na Vaše dotazy odpovídají členové Mensy ČR, kteří mají praktické zkušenosti s problematikou nadaných dětí. Jejich odpovědi však nemohou nahradit názor odborníka z pedagogicko-psychologické poradny.

Zeptejte se nás

E-mail
Váš dotaz
 
(o finálním zveřejnění dotazu rozhoduje redakce portálu)
O zodpovězení vašeho dotazu budete informováni e-mailem.


Zodpovězené dotazy

Hledat:

Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24


Dotaz č. 342 (17.5.2021)
Dobrý den,
podal jsem přihlášku na seminář informatiky na den 1.6. 2016 (lektor Petr Hrůza).
Platbu jsem zamýšlel prostřednictvím faktury, fakturační údaje jsem vyplnil. Zatím jsem od vás nedostal do e-mailu žádné pokyny. Chtěl bych se tímto zeptat, jestli je vše v pořádku nebo jestli je potřeba něco dalšího udělat.
S pozdravem
Ing. Karel Zlouže
zlouze@zspolesna.cz
tel. 731 072 883


Odpověď:

zodpovězeno emailem dne 19.5.2021

Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 340 (3.5.2021)
Dobrý den,
mladší tříletá dcera vykazuje výrazné nadání, opravdu již dokážu posoudit (mám starší dceru, která ale není až tolik nadaná). Počítá, barvy zvládá česky anglicky, těší se do školy. Budeme se stěhovat do Hustopečí. Prosím o radu, do jaké školky ji nejlépe umístit, aby ji to naplňovalo a mohla se s radostí rozvíjet. Bojím se, že MŠ a ZŠ spolupracující s mensou je jen formalitka na papíře, na svém webu o nadaných dětech nic nemají. Mám velmi negativní zkušenost se ZŠ v Pohořelicích, kam chodí starší dcera. Nadané děti vyučující spíše ubíjejí a demotivují. Návštěva PPP je samozřejmostí, ale v jakém věku? Kterou PPP na jižní Moravě mi prosím doporučíte? Mám velmi negativní zkušenost s PPP v Židlochovicích.
Předem velmi děkuji za odpověď.


Odpověď:

Dobrý den, 

bohužel škol, které se umí a chtějí cíleně věnovat nadaným dětem není mnoho. Školy, které máme na seznamu spolupracujících škol se snaží pravidelným testováním nadané děti vyhledávat a většinou je v nich nějaký pedagog, který se nadaným dětem věnovat umí a třeba vede nějaký odpolední kroužek apod. Samozřejmě nejsme schopni zaručit, že kompletně celá škola bude k nadaným dětem vstřícná a bude jim poskytovat zvláštní péči. To opravdu záleží na konkrétním pedagogovi a nejsme schopni to ani nijak kontrolovat. Bohužel kvalitní školní péče o nadané dítě není u nás zcela běžná. Na Moravě bych Vám doporučila podívat se na školy, kde má své třídy Svět vzdělání, ty se nadaným dětem věnují velmi dobře. Co se týče PPP, tam žádný konkrétní typ nemám, tyto zkušenosti mají především rodiče nadaných dětí a k nám se většinou nedostanou. Doporučuji Vám zkusit se podívat například na nějakou FB skupinu – Nadané děti a vznést dotaz, určitě se Vám nějakého doporučení včetně osobní zkušenosti dostane. V Brně Vám aktuálně mohu doporučit poradnu určenou nadaným dětem , jedná se o poradnu soukromou, takže pro školu bude potom stejně nutný případně posudek z PPP. Ale na to je ještě brzy, samozřejmě se mohou některá kritéria změnit, nebo může v budoucnu být možnost mít posudek i od soukromé poradny, to v současné chvíli nedokáži zodpovědět.

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 339 (28.4.2021)
Dobrý den,
Synovi byly minuly týden 4 roky.Už umí přečíst celou abecedu a za poslední měsíc se naučil počítat do 100.Zvládá všechny kombinace napsat na kalkulačce a i je všechny přečte a umí je říct i za sebou.Nyní se učí dal až do 110.
Je to běžné ?
Děkuji Andělová


Odpověď:

Dobrý den,

v tomto věku se poměrně obtížně určuje co je a není standardní, každé dítě se vyvíjí svým tempem a u některých dětí se může jednat o akcelerovaný vývoj, kdy se v některých oblastech vyvíjejí pouze rychleji. Nicméně z toho, co popisujete by se skutečně mohlo jednat o to, že je Váš syn nadaný, záliba v písmenecha číslech v tomto věku bývá u nadaných dětí obvyklá. Společnost Mensa provádí testování IQ u dětí od dosaženého pátého roku, takže je ještě brzy jej nechat testovat. Doporučuji Vám syna v jeho zájmech podporovat, vytvářet mu podnětné prostředí a zároveň dbát na to, aby měl možnost všestranného rozvoje. To, zda je skutečně nadaný se může ukázat i v mateřské škole, kde může být rozdíl v jeho schopnostech a znalostech oproti běžným vrstevníkům viditelnější. 

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 338 (24.4.2021)
Zdravím,
Mohl bych poprosit o pomoc?
Při porodu jsem byl přiškrcený Pup. šňůrou ,už od začátku jsem moc neviděl pozornost ani lásku od rodičů, ve školce jsem si hrál sám, šikanovalo mě pár dětí o několik let starších denně,pro jejich pobavení.. s jedním "kámošem" jsem rozbil pár hrobů (bylo nám 5/6?) Když jsem šel do první třídy kvůli tomu průseru si na mě zasedla učitelka která mě poznala a k dětem jsem se nezapojoval + se mi pošklebovali protože učitelka.. opakoval jsem kvůli pozdě odhalenému ADHD, tam to bylo lepší ale odstup od kolektivu jsem držel až do druhé třídy v prvním pololetí jsme se museli odstěhovat, hned jsem nastoupil do do nové školy do druhého pololetí, a znova jsem dostal tu samou učitelku jak na začátku, do kolektivu jsem se nezapojoval protože jsem jim nerozuměl jejich chování a všechno co dělali.. Párkrát na mě něco svedli ostatní děti a i přes vysvětlování mi nevěřili učitelé, takže si na mě opět zasedli učitelé, ke konci páté třídy jsem ztratil adhd, nosil jsem špatné známky domů za který mi rodiče vyhubovali, ikdyž jsem si to opakoval přes úsilí jak moc mě to nebavilo, tak jsem to nedokázal vyplnit.. už v páté třídě jsem pocitoval kolikrát smutek, od páté do osmé jsem měl už depresivní nálady,někdy mě vytáčeli spolužáci takže jsem se mohl projít do ředitelny, když mě jakkoliv někdo urazil tak jsem to měl hlavě i po půl hodině a najednou jsem se rozbrečel kvůli tomu od šesté třídy jsem začal kouřit, v pololetí sedmé jsem začal hulit.. Vždycky jsem si více rozuměl se staršíma a opravdu hodně lidí mi řeklo že jsem jiný, mám, sestru starší o dva roky a vzdyčky jsem viděl jak se jí oni věnovali jí.. Cítím i já že jsem jiný něco jako vyjímecný ale říkám si že to je nesmysl, až do doby kdy jsem nenašel nadání s adhd, vidím tam hodně podobnýho.. do páté třídy jsem měl dyslexii a dysgrafii.. PROSÍM POMOZTE MI JÁ UŽ TO NECHCI POCITOVAT!!!


Odpověď:

zodpovězeno emailem dne 24.4.2021

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 337 (22.4.2021)
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jakým způsobem rozvíjet synův zájem o historii a všeobecné znalosti. Má 6 let (předškolák), zajímá se o letce RAF, Napoleona, Karla IV., Rudolfa II... Dnes ráno se mě ptal, v kolika bitvách bojoval gen. Caster, kdo byl vůdcem Jižanů ve válce Severu proti Jihu, kdo byl vlastně vítězem 1. světové války+jakou roli v ní sehrál František Josef II. Pamatuje si, že jsme před půl rokem četli, že při mumifikování se trubičkou vysál mrtvému mozek, že v těle jsou nervová zakončení, zná Emmu Destinovou. Dědečkovi k svátku nakreslil Amenhotepa a Tutanchamona (Hatšepsut už se mu tam nevešla :-). Včera jsme si četli o Ch. de Gaullovi. Nakoupili jsme teď synovi desitky knih (čtu mu já), obávám se však, že mi brzy znalosti dojdou... Vím, že testujete nadané děti, nejsem si však jistá, zda - s ohledem na svůj zájem o historii - právě do vašeho spektra testování syn spadá. V ostatních oblastech je na tom znalostně velmi slušně, ale určitě nespadá do kategorie geniální dítě :-) Velmi ráda bych ho v jeho zájmu kvalitně podpořila. Velice děkuji za odpověď, Š.R. (Brno)

Odpověď:

Dobrý den,

je pravda, že většina nadaných dětí se v předškolním věku zaměří na nějakou oblast, kterou potřebují zvládnout do posledního detailu a zjistit všechny dostupné informace. Někdy se stává, že poté takové téma opustí a vrhnou se na další. Pokud má Váš syn takto extrémní zájem o historii a jiné všeobecné znalosti, může se skutečně jednat o nadané dítě. V každém případě je dobré snažit se rozvíjet jeho zájmy co nejvíce všestranně i při podpoře tohoto jednostranného zájmu. Aktuálně nevím o žádných historických seminářích či něčem podobném pro předškolní děti, občas bývají historická témata v rámci programů Objevitelských sobot, které normálně sice v Brně nejsou, ale nyní probíhají on-line. Podívejte se také na naše stránky na tipy pro rodiče, myslím, že se tam dají objevit alespoň nějaké zajímavé publikace.. Jinak je také možné syna nechat otestovat, abyste si o jeho případném nadání udělala lepší představu. 

Přeji Vám hodně zdaru a síly učit se společně se synem nové informace :-)

S pozdravem 

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 336 (15.4.2021)
Dobrý den, prosím Vás, je možné ještě někde sehnat knihy pro nadané děti z oblasti matematiky? Téměř u všech je napsáno "vyprodáno"....nechystá se třeba u některé dotisk, nové vydání apod.? Děkuji. JK

Odpověď:

Dobrý den 

tipy na různou literaturu pro rodiče nadaných dětí jsme soustředili na stránku TIPY PRO VÁS. K dispozici ma mensashop.cz jsou knížky vydané Mensou: "NTC Systém učení" 1.část, předškolní věk „IQ dítěte – výzva pro rodiče”, NTC Systém učení" 2.část, věk 4-8 let „Jak úspěšně rozvíjet IQ dítěte hrou” či Enigmatické hádanky.

S pozdravem

Zuzana Poláková

Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 334 (27.3.2021)
Dobrý den, ráda bych se zeptala na syna, 25 měsíců. Od 18 měsíců mluví ve větách, od 24 měsíců už používá i souvětí, umí vyprávět co dělal krátkými jednoduchými větami, pozná minulost, přítomnost a budoucí čas a umí ho používat, pouze o osbe mluví ve špatné osobe. Velmi se zajímá o knihy a básničky, umí nazpaměť snad všechny co máme doma (asi 8 knih s básničkami a několik s pohadkami) i celé dlouhé pohádky. Umí všechny barvy a zajímá se i o čísla, umí počítat do 12 a začíná čísla i poznávat. Rád maluje, umí poznat tvary jako kruh, čtverec, trojúhelník. Rád se směje a je hodně živý a vyžaduje pozornost. Nevím, zda je to v tomto věku normální, nebo se u něj projevuje nějaký druh nadání? Moc děkuji za odpived

Odpověď:

Dobrý den,

v takto raném věku není úplně možné jednoznačně určit, zda se jedná o dítě nadané nebo pouze o akcelerovaný vývoj, kdy je dítě například i díky podnětnému prostředí v některých oblastech oproti vrstevníkům napřed. Nicméně některé oblasti, které zmiňujete (například zájem o čísla, dobrá paměť) bývají typické pro děti, u kterých se v pozdějším věku nadání diagnostikuje. V každém případě je dobré syna podporovat ve všestrannosti, jeho zájmy nebrzdit, i když nebudou standardně odpovídat jeho věku a uvidíte, jak bude jeho vývoj a znalosti a dovednosti postupovat. Některé poradny diagnostikují nadání již od tří let věku, my používáme testy pro děti od pěti let. 

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 333 (25.3.2021)
Dobrý den, syn od 3 až 4 let sleduje cca hodinu denně youtube kanály dětské youtubery hovořící anglicky.cca v 5ti letech jsem si všimla že skládá bez problémů věty a komunikuje anglicky a cca v 6ti letech již hovořil plynule anglicky. Ke to nějak výjimečné? Nebo jde o běžný jev kdy se dítě poslechem naučí takto cizí jazyk? V domácnosti mluvíme pouze česky. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho popisu nelze určit, zda se jde o výjimečné nadání, v předškolním věku se může jednat o akcelerovaný vývoj dítěte, nicméně zřejmě bude mít nějaké vlohy na učení cizích jazyků, lepší verbální schopnosti, úplně běžné to není. Předškolní děti veškeré podněty kolem sebe opravdu hodně nasávají a podnětné prostředí jim v tom samozřejmě napomáhá. Uvidíte, zda mu takové snadné učení vydrží a zda bude takto šikovný třeba i v jiných oblastech, případně ho zkusit nechat otestovat, zda jde skutečně o nadání. 

S pozdravem

Lucie Měchurová

Lucie Měchurová Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 332 (25.3.2021)
Pěkný den, chtěla jsem se informovat, zda jsou nějaké materiály online, pracovní listy pro rozvoj nadaných dětí na druhém stupni. Například jako NADÁNÍ JE TŘEBA ROZVÍJET na prvním stupni. Pokud ano mohla bych požádat o odkazy, nebo dobrý typ na učebnice. Děkuji mnohokrát Mgr. Zuzana Hynčicová

Odpověď:

Dobrý den

veškeré materiály tipy pro rodiče či pedagogy uvádíme na stránce TIPY PRO VÁS. Dále informace o pracovních listech pro nadané žáky uvádíme na stránce Kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky?. K dispozici ma mensashop.cz jsou knížky vydané Mensou: "NTC Systém učení" 1.část, předškolní věk „IQ dítěte – výzva pro rodiče”, NTC Systém učení" 2.část, věk 4-8 let „Jak úspěšně rozvíjet IQ dítěte hrou” či Enigmatické hádanky.

S pozdravem

Zuzana Poláková

 

Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky

Dotaz č. 331 (16.3.2021)
Dobrý den,
mám dotaz:
máme dceru které bylo v lednu 6 let. chodí do MŠ. jelikož jsme z Nepomuku, nemáme moc na výběr pro výběr studia naší dcery.
V této době umí číst asi jako děti ve třetí třídě, počítat asi jako ve druhé třídě, kreslení na úrovni 10tiletého dítěte.
nemůžeme se dopátrat jakým postupem rozvíjet její schopnosti. můžete prosím poslat nějaký odkaz , jak toto řešit?
děkuji za odpověď.
s pozdravem Vokounovi


Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte zájem o testování IQ dítěte, pak bohužel na základě aktuálních vládních omezení zatím testovat nemůžeme. Jediná možnost je individuální testování po dohodě s testujícím.  Po rozvolnění budou na webu mensa.cz k dispozici termíny testování a elektronická přihláška na testy. Bez ohledu na to, zda se Vaše dítě stane či nestane členkou Dětské Mensy, můžete se kdykoli zaregistrovat jako rodič, čímž si zajistíte odběr nepravidelně rozesílaného newsletteru. Všemožné tipy pro rodiče nadaných dětí se snažíme shromažďovat na stránce Tipy pro Vás. Z členství v Mense pak samozřejmě plynou nějaké benefity, které jsou stručně zmíněny na stránce Výhody pro členy, o Dětské Mense se dočtete základní informace na stránce Dětská Mensa.
Nedá se vše jistě popsat v několika řádcích. Prozkoumejte naše webové stránky, případně se přihlašte na testování, obojí Vám napoví více.  Každopádně dceři nabízejte bez obav činnosti, které jí nejvíce zajímají.

S pozdravem

Zuzana Poláková

Zuzana Poláková Nahoru na začátek stránky


Jít na stránku: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24