Metoda pro rozvíjení vrozeného potenciálu všech předškolních dětí

Lenka Šnajdrová

Letos na jaře se Mensa snažila postupně oslovit mateřské školy v celé ČR a seznámit je s metodou Mensa NTC Learning, která rozvíjí vrozený potenciál všech předškolních dětí. V řadě případů se však e-mailová zpráva vrátila jako nedoručitelná. Víte o nějaké školce ve svém okolí, jejíž paní ředitelka je nakloněná inovacím ve výuce? Budeme rádi, když nám pomůžete následující zprávu šířit dále.


Vážená paní ředitelko,

zřejmě se právem divíte, proč Vám náhle píše někdo z Mensy. Než však tento e-mail zahodíte do koše, věnujte mu prosím jen pár chvil Vašeho času, kterého jistě nemáte nazbyt.

foto: Marie Čermáková (MŠ Holýšov)Chtěla bych Vás upozornit na existenci metody „Mensa NTC Learning“, která využívá moderních poznatků vědy a kombinuje je s tradičními aktivitami pro všestranný rozvoj předškolních dětí. Stručně řečeno, jedná se o systém učení dětského mozku za pomoci různých typů cvičení, která mohou významně přispět k tomu, aby děti plně rozvinuly svůj vrozený potenciál. Nejedná se v žádném případě o metodiku vhodnou pouze pro nadané děti - naopak, je vhodná pro všechny děti v předškolním věku.

Metoda „Mensa NTC Learning“ je úspěšně využívána v řadě evropských zemí, Česká republika není výjimkou. V současné době ji aktivně využívá zatím 24 školek v ČR, jejich jmenný seznam najdete na stránce Školky spolupracující s Mensou. Jejich konkrétní zkušenosti s metodou se můžete dočíst např. v článcích na stránce Odborné informace - NTC Learning.

Čerstvou novinkou je nedávno obhájená bakalářská práce p. uč. Čermákové z MŠ Holýšov (Plzeňský kraj), která podrobně popisuje přínos metody i její praktické zapojení do každodenních činností v běžné MŠ. Bakalářskou práci v PDF formátu (včetně fotopříloh) si můžete kdykoli stáhnout do svého počítače ze stránky Úspěšně obhájena bakalářská práce zabývající se NTC metodou v praxi. Připojeny jsou i odkazy na videonahrávky, které byly v originále dodány na DVD: k prohlížení připojených videonahrávek Vám stačí běžné připojení k internetu.

Rádi bychom výše zmiňovanou metodu rozšířili do většího počtu školek, aby z ní mohlo těžit ještě mnohem více dětí než dosud. Pokud byste měla zájem o bližší seznámení s metodou, Mensa ČR v současné době nabízí dvě možnosti:

Letos v březnu jsme vydali metodickou příručku „NTC systém učení: IQ dítěte - výzva pro rodiče“. Navzdory jejímu názvu je to knížka vhodná pro počáteční seznámení s metodou jak pro rodiče, tak pro učitele předškolních dětí. Bližší informace o této příručce - včetně odkazu na elektronickou objednávku - najdete na stránce NTC systém učení: IQ dítěte - výzva pro rodiče.

Pro vážné zájemce o seznámení s metodou pořádáme třídílné školení „Mensa NTC Learning“, které má akreditaci MŠMT. Bližší informace o těchto kurzech najdete na stránce O metodě NTC Learning. Ve spolupráci s Centrem nadání, o. p. s. byly nedávno vypsány nové termíny NTC školení. Jejich aktuální přehled najdete na stránce Semináře, školení.

Pokud by Vás výše uvedené informace zaujaly, můžete buď rovnou vyplnit elektronickou objednávku (v případě knihy: http://deti.mensa.cz/kniha) nebo závaznou přihlášku (v případě vážného zájmu o kurz: http://www.mensantc.eu/kurzy/), nebo mne nejprve kontaktovat s Vašimi případnými dotazy.

Pokud Vás naopak metoda „Mensa NTC Learning“ vůbec nezajímá a v budoucnu si nepřejete dostávat e-maily od Mensy (ať už na toto téma, nebo třeba pozvánky na Mensou pořádané konference či jiné vzdělávací akce), prosím napište mi to do e-mailu a již Vás nebudu s ničím dalším obtěžovat.

Děkuji Vám za Váš čas, který jste věnovala přečtení tohoto e-mailu, a budu se těšit na Vaši případnou odpověď.

Za Mensu ČR

Lenka Šnajdrová
lenka.snajdrova (zavinac) mensa.cz
šéfredaktorka webu deti.mensa.cz

Související odkazy

23.6.2014


Zpět