Reportáž z finále Logické olympiády 2015

Zuzana Kořínková

Dne 30. 11. 2015 se v míčovně Pražského hradu konalo celostátní finále osmého ročníku Logické olympiády. Ve třech kategoriích se spolu utkalo přes 190 soutěžících.


Stejně jako v minulých letech soutěž nabídla řadu úloh různých typů. „Všechny úlohy jsou koncipované tak, aby se v nich uplatňovala především schopnost logického a samostatného uvažování, a ne naučené vědomosti,“ říká předseda Mensy ČR Petr Mazal. „Kromě logiky se ale při řešení úloh uplatní i paměť, prostorová představivost či kreativní přístup k řešení problémů.“ Důležitým aspektem je přitom poutavost a rozmanitost úloh – v letošním roce tak soutěžící v duchu přelévali vodu z nádoby do nádoby, skládali slova z písmenek poletujících po obrazovce, řešili, jak se dvě matky a dvě dcery mohou podělit o tři koláčky, aniž by některá z nich zůstala ošizená, nebo se zamýšleli nad tím, čemu se rovná kytička + panáček, pokud stromeček – panenka = značka. „Líbilo se mi, že úlohy jsou takové netradiční a dost často překvapivé. Spousta z nich jsou chytáky, ale o to jsou zajímavější,“ svěřila se Jana, jedna ze soutěžících. Spokojený s úlohami byl i Ondra: „Úlohy na olympiádě mě baví hlavně proto, že mi některé z nich nejdou. Oproti hodinám matematiky je to příjemná změna.“

Soutěžící se během olympiády setkali s tradičními papírovými testy, ale i s hlasovacími zařízeními. „Snažíme se maximálně využívat technické možnosti a zpestřit tak úlohy nejen po stránce obsahové, ale i formální,“ vysvětluje Petr Mazal.

Logická olympiáda se těší vzrůstající oblibě, počet přihlášených každoročně roste a letos se do nominačního kola přihlásilo rekordních 58 265 soutěžících z celkem 2 909 škol – tedy z více než poloviny všech škol v ČR. „Jedná se pravděpodobně o největší mensovní akci v celosvětovém měřítku,“ odhaduje Petr Mazal a dodává: „Logická olympiáda přitom stojí na práci dobrovolníků a také na podpoře sponzorů, především těch hlavních, kterými jsou The Kellner Family Foundation a základní škola a gymnázium Open Gate. Všem patří velký dík – bez nich by totiž realizace olympiády nebyla možná.“

Vítězové kategorie A – 2.–5. třída základních škol

1. Martin Reichl, ZŠ a MŠ Chodov

2. Matěj Čapka, ZŠ Ořech

3. Adam Celecký, ZŠ Praha 13 – Stodůlky

Vítězové kategorie B – druhý stupeň základních škol

1. Václav Trpišovský, Open Gate School Říčany

2. Ondřej Med, Gymnázium Jihlava

3. Nora Prokešová, První české gymnázium Karlovy Vary

Vítězové kategorie C – střední školy

1. Ondřej Motlíček, Gymnázium Šumperk

2. Filip Brukner, Gymnázium Kladno

3. Ester Sgallová, Gymnázium Christiana Dopplera Praha 5

Související odkazy

1.12.2015

Logická olympiáda 2015 – finále
30.11.2015


Zpět