Kluby nadaných dětí

PŘIDEJTE SE

Plánujete založit klub nadaných dětí? Dodržte prosím následující postup:

  1. Kontaktujte p. Frydrychovou (jižní Čechy), p. Kalusovou (severní Morava) nebo p. Měchurovou (zbytek ČR) a dohodněte se na detailech. Potřebné údaje najdete na stránce Kontaktujte nás.
  2. Vyplňte přiložený dotazník a zašlete nám jej na e-mail spoluprace@mensa.cz.

dotazník (soubor ve Wordu, 15 kB)

foto: Jana Klodnerová (ZŠ Křídlovická, Brno)

Kde najdete kluby nadaných dětí?

Mensa Česko zřizuje po celé republice kluby nadaných dětí. Jejich účelem je podchytit skupinu velmi nadaných dětí již v raném věku a poskytnout jim nadstandardní rozvoj a rozšiřování obzorů.

Věkové zacílení je první a druhý stupeň základní školy. Kluby nadaných dětí spolupracují většinou s městy a se základními školami, které poskytují pro jejich aktivity vhodné prostory. Důležitým prvkem klubu je i spolupráce s rodiči, jejichž zapojení významným způsobem rozšiřuje spektrum činnosti klubu. Četnost schůzek je zpravidla 1x za dva týdny a náplní jsou především exkurze, přednášky, aktivity rozvíjející intelektové schopnosti, odborné projekty či logické a deskové hry.

Sekce „Kluby nadaných dětí“ podává přehled KND v České republice. Odborné články s tematikou KND najdete v sekci „Odborné informace“ – Kluby nadaných dětí.

Podmínky zařazení do sítě KND

  • organizovat pravidelné schůzky (nejméně 1x za dva týdny),
  • připravovat pestrý program s ohledem na zájmy a potřeby nadaných dětí,
  • na adresu spoluprace@mensa.cz nejméně 1x za dva roky zaslat zprávu o fungování klubu a aktualitách, uspořádaných akcích a počtu členů.

Výhody pro KND

  • Mensa Česko může klubům pomoci s  vyhledáváním nadaných dětí, založením klubu, know-how, školením a inspirací vedoucích na konferencích a dalších mensovních akcích,
  • informace o klubu jsou umístěny na webu deti.mensa.cz.

Kde najdete kluby nadaných dětí?

Aktuální rozložení klubů nadaných dětí je znázorněno na interaktivní mapě ČR. K navigaci prosím použijte ovládací prvky v pravém horním rohu mapy. Na mapě najeďte kurzorem myši nad klub, o který se zajímáte a kliknutím svou volbu potvrďte. Objeví se menší okénko s názvem a adresou tohoto klubu a s odkazem „další informace“: kliknutím na odkaz se dostanete na stránku s bližšími informacemi o daném klubu.